Back to Top
Ekran komputera pracującego w branży IT. Grafika do tekstu o trendach IT 2022
Autor: Redakcja

Trendy w IT 2022. Zobacz 5 rzeczy, które rozgrzewają naszą branżę!

Wcześniej mówiło się, że technologia szła gigantycznymi krokami. Teraz jest wszechobecna i rozrasta się na jeszcze większą skalę. Jeżeli chcesz zaistnieć w branży IT, powinieneś podążać za trendami, które będą kształtować najbliższą przyszłość. W tym artykule poznasz, więc trendy w branży IT na rok 2022, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla osób chcących wejść do świata komputerów i technologii.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie trendy będą królować w 2022 roku w branży IT,
 • dlaczego warto znać kilka języków programowania,
 • które kursy w ofercie Coders Lab odpowiadają trendom IT w 2022 r.

Przeczytaj także artykuł: Top 5 – trendy w branży IT na 2021 rok. One też wciąż są aktualne!

Trendy w IT 2022 – wielki wybuch danych

Rynek analityki danych jest pełen narzędzi, które ewoluują w szybkim tempie, aby nadążyć za rosnącą ilością danych gromadzonych przez firmy. Wszelkie trendy 2022 związane z Data Science nie pozostawiają w tej materii żadnych złudzeń.

Skuteczna analiza danych – jeden z trendów IT w 2022 – jest niezbędna do:

 • zrozumienia grupy docelowej,
 • określenia preferencji klientów,
 • gromadzenia opinii na temat produktów i usług.

Grafika z napisem: Grafika z tekstem na temat trendów w IT w 2022

Analitycy danych są potrzebni we wszystkich branżach (np. bankowość, przemysł, edukacja czy administracja publiczna) i prognozuje się, że w nadchodzących latach liczba stanowisk pracy będzie stale rosnąć. Jeśli chcesz wybrać właśnie tę ścieżkę kariery, pamiętaj o regularnym uzupełnianiu swoich kompetencji. Twoje szerokie umiejętności analityczne otwierają nowe możliwości w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie. A ten nie zamierza przestać się rozwijać!

Wśród pożądanych przez pracodawców umiejętności wymienia się:

Wszystko to pozwala zautomatyzować codzienną pracę analityka, przedstawiać dane w czytelny sposób i podejmować przemyślane decyzje biznesowe!

Więcej o zawodzie analityka danych dowiesz się z raportu Coders Lab Analityk Danych zawód z przyszłością.

Trendy w programowaniu w 2022: m-commerce podbija handel internetowy

Doskonale wiesz, jak ważny w ostatnich latach był e-commerce. Pandemia oraz wielokrotne lockdowny przyspieszyły jednak wzrost popularności handlu mobilnego, czyli m-commerce. Obecnie prawie 80 proc. ludzi na całym świecie posiada smartfony, a według raportu przygotowywanego przez Deloitte około jedna trzecia konsumentów używa telefonów do robienia zakupów. To naprawdę wyraźny trend w IT w 2022 roku.

Rosnące znaczenie m-commerce łączy się bowiem z istotną rolą programistów aplikacji mobilnych.

Grafika do tekstu o trendach 2022 z napisem: Na rynku IT coraz częściej są poszukiwani programiści aplikacji mobilnych. W październiku blisko 700 ofert w serwisie Pracuj.pl dotyczyło tej specjalizacji.

Profesjonalny programista mobilny odpowiada za:

 • tworzenie oprogramowania,
 • testowanie jego poprawności,
 • wdrażanie systemu.

W zależności od wymagań biznesowych i funkcjonalnych aplikacji programiści mogą korzystać z różnych języków programowania, które najlepiej spełnią konkretne potrzeby. Na przykład aplikacje natywne dla Google Android używają języków Java, C czy też C++. W przypadku systemów WebView lub hybrydowej aplikacji mobilnej programiści częściej wybierają JavaScript. Głównym powodem jest fakt, że te aplikacje są zasadniczo responsywnymi witrynami internetowymi przystosowanymi do a przeglądarek urządzeń mobilnych.

Trendy w IT 2022 – boom na mikroserwisy i konteneryzację

Kolejnym trendem w IT w 2022 roku jest wzrost znaczenia kontenerów i mikroserwisów. Ich popularność wynika z faktu, że coraz więcej projektów wymaga skalowalności, bezpieczeństwa i dostępności 24/7.

Grafika do tekstu o trendach z napisem: Z konteneryzacji i mikroserwisów korzystają m.in. Netflix, Amazon czy Uber.

By wyobrazić sobie, czym właściwie jest konteneryzacja, warto przytoczyć przykład dobrze znanego Ci serwisu streamingowego Netflix. Codziennie miliony ludzi na świecie ogląda Netflixa, a mimo to nie ma z tym żadnych problemów technicznych. Jest to możliwe właśnie dzięki korzystaniu z mikroserwisów. Dlaczego? Rozbicie jednej platformy na wiele mikroserwisów redukuje ryzyko zatrzymania pracy całego systemu, podnosi stabilność systemu oraz pozwala szybciej zidentyfikować nowy problem.

Rosnąca liczba użytkowników oraz konieczność dostarczenia wydajnej platformy spowodowała, że z budowy monolitycznych aplikacji zrezygnowali Amazon, Twitter, eBay, czy też Uber.

Interesują Cię trendy w programowaniu 2022? Poznaj tajniki konteneryzacji na kursie Docker – wstęp do konteneryzacji.

Trendy w IT: idziemy na home office

Nie wszystkie trendy w IT w 2022 można było przewidzieć jeszcze kilka lat temu. Dla wielu firm odejście od pracy w biurze na rzecz pracy zdalnej było przykrą koniecznością wynikającą z pandemii koronawirusa. Dziś wydaje się, że stało się to normą. Wiele firm – nie tylko w branży IT – na dobre zmieniło sposób swojego funkcjonowania na hybrydowy lub w pełni zdalny i czerpie z tego realne korzyści.

Grafika do tekstu o Trendach IT 2022 z napisem: Według raportu inhire.io IT Market Snapshot Q3 2021 liczba ofert zdalnych w trzecim kwartale to aż 64% wszystkich ofert w branży IT.

Badanie Uniwersytetu Stanforda wykazało, że pracownicy zdalni są o 13 proc. wydajniejsi niż ich koledzy pracujący w biurze, a także 39 proc. pracowników zdalnych deklarowało, że kończy projekty przed czasem.

Firmy IT na całym świecie nieustannie tworzą nowe narzędzia i platformy, aby pracownicy mogli efektywnie wykonywać swoje zadania bez konieczności przebywania w biurze stacjonarnym.

Ten sposób pracy w najbliższym roku jeszcze bardziej zaznaczy swoją obecność zwłaszcza w sektorze technologicznym, tak więc pracy zdalnej nie mogło zabraknąć w zestawieniu trendów na rok 2022.

Przeczytaj także artykuł: Zarobki w IT – w niektórych językach programowania wzrosły nawet o ponad 10%

Trendy w programowaniu w 2022: Low-Code, czyli mniej znaczy więcej

Low-Code to jeden z trendów w IT na rok 2022, który pozwala firmom w szybki sposób pokonać barierę wejścia do świata cyfrowego. Termin ten odnosi się do tworzenia aplikacji bez kodu lub z niewielkim jego wykorzystaniem. Podejście to pozwala na sprawne tworzenie aplikacji bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy.

Mimo że wielu programistów nadal jest sceptycznie nastawionych do podejścia low-code development, to niezaprzeczalnie oferuje ono szereg zalet. Można tu zaliczyć np.:

 • mniejszą ilość pracy ręcznej,
 • oszczędność czasu przy tworzeniu rozwiązań cyfrowych,
 • możliwość przekierowania części budżetu na inne działania.

Rynek IT a trendy 2022 – Coders Lab odpowiada na aktualne potrzeby rynku

Jak pokazują trendy w IT w 2022 roku, idziemy w stronę danych oraz automatyzacji nie tylko systemów, ale też po prostu – codziennej pracy. Dzięki regularnej analizie potrzeb oraz parterstwu z Pracuj.pl dokładnie o tym wszystkim wiemy. Dlatego oferta kursów Coders Lab z każdą chwilą jest przez nas powiększana. Wśród nowości nie tylko znajdziesz kursy analityczne, ale także związane z konteneryzacją oraz metodyką zwinną. W końcu jako szkoła IT najlepiej zorientowana na rynek pracy dokładnie wiemy, czego potrzebujesz.