Back to Top
Mężczyzna w garniturze odliczający monety - zarobki w IT.
Autor: Redakcja

Zarobki w IT – w niektórych językach programowania wzrosły nawet o ponad 10%

Czy wiesz, że średnie zarobki programisty (w tym juniora) często przewyższają średnią krajową? Brzmi to jak dobry pomysł na karierę, która zapewni jednocześnie stałą pensję i pracę przy ciekawych projektach. Zobacz, jak – według raportów – prezentują się zarobki w IT w 2021 roku. Jeśli dotąd brakowało Ci pewności, czy warto zmienić branżę na IT, to te dane rozwieją Twoje najważniejsze wątpliwości.

Z tekstu dowiesz się:

 • jak wzrosły zarobki w IT,
 • od czego zależą zarobki w IT,
 • z czego wynika stabilna sytuacja finansowa w tej branży,
 • które specjalizacje programistyczne i zawody nieprogramistyczne są najlepiej opłacane,
 • czy miejsce pracy ma wpływ na wysokość zarobków u specjalistów IT,
 • czy jest możliwość pracy zdalnej w IT.

Dane liczbowe pochodzą z raportu IT Market Snapshot Q3 2021 stworzonego przez firmę inhire.io.

Zarobki w IT a sytuacja na rynku

Pandemia i postpandemiczne zmiany. Sytuacja na rynkach pracy zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Okres wakacyjny. To wszystko mogło negatywnie wpłynąć na sytuację pracowników lub potencjalnych pracowników w branży IT.

Czy tak się stało?

Nie! Branża IT przetrwała ten czas w naprawdę dobrej kondycji. Rewolucja cyfrowa musiała przyspieszyć na całym świecie, więc kto jak kto, ale programiści, testerzy, analitycy i ogólnie specjaliści IT naprawdę mieli ręce pełne roboty. Firmy z kolei nieustannie poszukiwały nowych rąk do pracy.

Grafika z napisem: Żółta grafika z napisem: Czy wiesz, że… Liczba ofert pracy w branży IT w trzecim kwartale 2021 roku wzrosła o blisko 9%.

Potwierdzają to dane z raportu IT Market Snapshot Q3 2021, według którego liczba ogłoszeń w Q3, czyli w okresie wakacyjnym (!), wzrosła o blisko 9% w porównaniu do drugiego kwartału. Imponujący wynik, który pokazuje, że IT to branża przyszłościowa, gwarantująca stabilne zatrudnienie, sukcesywnie rosnące zarobki oraz – być może przede wszystkim – ciekawe projekty rozwojowe. A wszystko to wciąż z możliwością pracy zdalnej (aż 64% wszystkich ogłoszeń o pracę zawiera taką opcję), co pracę specjalistów IT czyni jeszcze bardziej atrakcyjną.

Interesuje Cię oferta kursów Coders Lab? Sprawdź ją i znajdź bootcamp dla siebie!

Zarobki w IT – wzrost pensji programistów wszystkich technologii

W tej kwestii nie mamy za dużo do powiedzenia. Po prostu – niezależnie od tego, czy jesteś specjalistą IT, analitykiem IT, testerem czy team leaderem – zarobki w ten branży gwarantują spokojną i bezpieczną codzienność. A to, nie ma się co oszukiwać, jest jednym z głównych motywów zmiany pracy czy branży.

W trzecim kwartale wzrost zarobków przypadł niemal na wszystkie stanowiska związane z programowaniem. Wśród języków programowania C i Ruby różnica wygląda najciekawiej, odpowiednio o 10,2% i 8,7%.

Od czego zależą zarobki w IT?

Zarobki w IT zależą od wielu czynników – podobnie jak we wszystkich innych branżach. Do najważniejszych z nich należą:

 • technologia,
 • specjalizacja,
 • doświadczenie,
 • rodzaj umowy,

W wielkim skrócie można powiedzieć, że im bardziej pożądana technologia czy specjalizacja, tym wyższe zarobki w IT oraz im większe doświadczenie, tym także wyższe zarobki.

Jak to jednak wygląda w szczególe?

Najpopularniejsze technologie a zarobki programisty

Według raportu Stack Overflow z 2021 roku najpopularniejsze technologie w branży IT to:

 • JavaScript (64,96%),
 • Python (48,24%),
 • Java (35,35%).

To jednak programiści back-end mogą liczyć na wyższe zarobki w IT. W przypadku specjalistów języka Java w Q3 stawki wynosiły 21 603 zł brutto, u programistów z językiem Python 21 983 zł brutto, z kolei u front-endowców z JavaScriptem – 19 902 zł brutto.

Zwróć jednak uwagę na to, że to właśnie zarobki w IT dla technologii JavaScript zanotowały większy wzrost w trzecim kwartale tego roku (o 9,6% w porównaniu do Q1).

Co to dla Ciebie oznacza? Przede wszystkim to, że po prostu warto pracować w branży IT, ponieważ zarobki zarówno specjalistów, jak i developerów czy project managerów stoją na wysokim i stabilnie rosnącym poziomie! Możesz więc spokojnie skoncentrować się na codziennych przyjemnościach, a nie żyć “byle do pierwszego”.

Przeczytaj także artykuł: Start w branży IT – od czego zacząć?

Najbardziej opłacalne specjalizacje

Programowanie od lat jest tą specjalizacją, która zapewnia bardzo dobre zarobki. Warto jednak zwrócić uwagę na pewną zmianę rysującą się na horyzoncie. Wynika ona ze stale rosnącej popularności Data Science oraz ogólnopojętej analityki.

Niebieska grafika z tekstem: Według raportu górna granica widełek wynagrodzeń junior Data Scientist w Warszawie mogą wynieść nawet 15 000 zł brutto.

Mid w górnych granicach stawek na tym stanowisku zarabia już ok. 23 000, a senior – ponad 25 000 zł brutto. Pamiętaj – są to górne granice średnich zarobków w IT i wpływa na nie wiele czynników. Dane są jednak więcej niż obiecujące.

Rozwój branży IT i pojawianie się na horyzoncie kolejnych ważnych specjalizacji potwierdza jej potęgę. Programowanie, testowanie, Data Science, cyberbezpieczeństwo czy project management – to jest przyszłość naszego świata. Również gwarancja pracy przy ciekawych oraz rozbudowanych projektach, które mają realny wpływ na zmiany na świecie.

Przeczytaj także artykuł: Dlaczego warto nauczyć się programować w Javie?

Czy doświadczenie wpływa na zarobki w IT?

Oczywiście, że tak! Tym akurat praca w branży IT nie różni się od innych. Im dłużej pracujesz w danej specjalizacji, im więcej doświadczenia zdobywasz, tym lepiej opłacanym pracownikiem jesteś.

Nie oznacza to jednak, że pracodawcy szukają tylko osób z 10-letnim doświadczeniem. Według raportu zarówno w Q2, jak i Q3 wzrosła liczba ogłoszeń o pracę w IT na stanowiska juniorskie. Jednak najważniejsza informacja brzmi:

Grafika z napisem: Zarobki juniorów w branży IT w przypadku pracy zdalnej po raz pierwszy w historii przekroczyły granicę 10 000 zł brutto.

W trzecim kwartale dodatkowo pojawiło się także nieco więcej ogłoszeń dla midów. To znak, że zespoły programistyczne czy testerskie prężnie się rozwijają.

Przeczytaj także artykuł: Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej w IT? Start dla juniora

Zarobki w IT a lokalizacja

Nie da się ukryć, że liczba ogłoszeń – a co za tym idzie także miejsc pracy – jest największa w głównych ośrodkach miejskich w Polsce. W top 3 wspomnianego już wielokrotnie raportu znajdują się:

 • Warszawa,
 • Kraków,
 • Wrocław.

Właśnie w tych miastach swoje siedziby mają największe (i nie tylko) firmy zatrudniające specjalistów IT. Wpływa to także na zarobki w IT, ponieważ większy rynek pracy nie tylko dba o pracowników, lecz także otwiera wiele różnych dróg rozwoju.

Myślisz, że to zła wiadomość, ponieważ na pewno jest większa konkurencja na jedno miejsce pracy? Być może. Ważne jest jednak to, że liczba miejsc pracy regularnie rośnie. W trzecim kwartale 2021 roku w Warszawie pojawiły się 5 758 ogłoszenia, w Krakowie 2 767, a we Wrocławiu 2552. Te liczby naprawdę robią wrażenie! Zwłaszcza że w porównaniu do Q2 liczby te wzrosły kolejno o 434, 239 i 289 ofert.

Praca zdalna w IT

Jak już zostało powiedziane pandemia pozytywnie wpłynęła na możliwość pracy zdalnej. Wiele firm, i tak zatrudniających pracowników zdalnych, jeszcze bardziej otworzyło się na tę możliwość.

Co to dla Ciebie oznacza? Możesz aplikować do firm i odpowiadać na ogłoszenia także spoza swojego rejonu! Praca w IT, zarobki w IT oraz perspektywy w rozwoju w branży są naprawdę nieograniczone, ciągle rosną i dają możliwość na komfortową zmianę drogi życiowej.

Przeczytaj także artykuł: Praca zdalna w IT. Jak zadbać o swój komfort i ułożyć plan dnia?