Back to Top
Nowa praca, nowy Ty. Zmień branżę na ITKobieta w IT pracująca na laptopie
Autor: Redakcja

Start w branży IT – Od czego zacząć?

Branża IT jest jednym z sektorów zawodowych, które mają najlepsze prognozy na najbliższe lata. Szeroki wachlarz istniejących profili (i tych, które powstają rok po roku) wraz z brakiem wyspecjalizowanych fachowców zdolnych sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu sprawia, że ​​coraz więcej osób jest zainteresowanych szkoleniami i rozwojem zawodowym w obszarach informatyki i technologii. W poniższym artykule poznasz możliwości, jakie daje praca w IT oraz wskazówki, w jaki sposób możesz wejść do tego świata.

Co ma do zaoferowania branża IT?

Kiedyś, nie tak dawno temu, mówiło się, że IT to branża dla “kujonów” i “nerdów”. W dobie cyfryzacji praktycznie wszystkich dziedzin naszego życia stwierdzenie to jest dalekie od prawdy i jesteśmy na etapie, kiedy to praca w branży technologii cyfrowych jest jedną z najbardziej pożądanych.

Kandydatów kuszą wysokie zarobki i stabilne perspektywy zatrudnienia. Kariera w IT to także gwarancja ciągłego rozwoju i dostęp do ciekawych projektów. Nie bez znaczenia jest również elastyczność pracy, możliwość pracy zdalnej, szczególnie doceniana przez rodziców, którzy mają pod swoimi skrzydłami opiekę nad dziećmi oraz przez tzw. cyfrowych nomadów. Wiele renomowanych firm technologicznych utrzymuje pozytywne i przyjazne otoczenie w miejscu pracy. To właśnie firmy z branży IT były prekursorem zmian w podejściu do tworzenia przyjaznej, nieformalnej atmosfery w zespole, gdzie dobro i zadowolenie pracownika jest stawiane na piedestale. Na atuty pracy w branży IT składa się więc szereg aspektów, które przez swoją atrakcyjność ściągają do siebie coraz więcej kandydatów.

Najbardziej poszukiwane zawody w branży IT

Lista zawodów, które obejmuje ten sektor IT, jest dość obszerna. Wydaje się, że każdego dnia pojawiają się nowe możliwości pracy w tej dziedzinie, dlatego wymienimy te trzy, które cieszą się niesłabnącym zapotrzebowaniem na specjalistów:

  • Programowanie: Programista pisze wiersze kodu za pomocą określonego języka programowania, aby komputer mógł wykonywać polecenia. Może specjalizować się w różnych typach programowania w zależności od swoich umiejętności i języków, które opanował. Programista front-end głównie pracujący za pomocą języka JavaScript specjalizuje się przede wszystkim w tworzeniu widocznej strony danej aplikacji, czy też strony internetowej. Z kolei back-endowiec, który najczęściej programuje w Java lub Python odpowiada za rdzeń oprogramowania i jego techniczną warstwę. Mając na uwadze mnogość tworzonych systemów, stron, czy też aplikacji, zapotrzebowanie na specjalistów programowania, zgłaszają firmy z niemal każdej branży na rynku.

  • Analiza danych: Rolą analityka danych jest umożliwienie firmom obranie właściwych kierunków rozwoju biznesu. Jego zadaniem jest wyodrębnienie, wyfiltrowanie, analizowanie i późniejsze wizualizowanie danych, w których znajdują istotne informacje, mające strategiczne znaczenie dla danej działalności. Obecnie praktycznie każda firma wykorzystuje duże ilości danych do optymalizacji wyników biznesowych, dlatego też zawód analityka danych jest jednym z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Wiecej na ten temat dowiesz sie z naszego opracowania Analityk Danych zwód z przyszłością.

  • Testowanie oprogramowania: Jest to profil zawodowy, którego głównym zadaniem jest testowanie oprogramowania na etapie jego rozwoju w celu identyfikacji zagrożeń. Testerzy weryfikują ryzyko wystąpienia błędów oprogramowania, wykrywają błędy i zgłaszają je. Oceniają ogólną wydajność systemu i sugerują sposoby jego ulepszenia. Liczba tworzonych produktów cyfrowych rośnie w ogromnym tempie i z tego też powodu zawód testera wyróżnia się niesłabnącą popularnością. 

Jak zdobyć pożądaną wiedzę?

Żeby wejść do branży IT wymagana jest praktyczna wiedza, która pozwoli realizować zadania na danym stanowisku. IT to  bardzo zmieniająca się dziedzina,  która nieustannie ewoluuje, dlatego samodzielna nauka może przysporzyć kłopotów. Istnieją jednak dwie, znacząco różniące się możliwości zdobycia wiedzy z zakresu informatyki. 

Studia informatyczne

Jednym z najczęstszych sposobów wejścia do zawodu jest ukończenie studiów informatycznych, jednak jest to proces długotrwały, który angażuje studenta na co najmniej 3 lata. Studiowanie nie jest więc wskazane dla osób, które chcą się sprawnie przekwalifikować. Ponadto studia informatyczne charakteryzują się przekazywaniem ogólnej wiedzy z różnych dziedzin, więc jeżeli chcesz podążyć określoną ścieżką zawodową, to z pewnością zetkniesz się z koniecznością nauki czegoś, czego nie będziesz później wykorzystywał. Tym samym, jeżeli samodzielnie nie uzupełnisz wiedzy z danej dziedziny przekazywanej na studiach np. programowania, to najprawdopodobniej Twoja znajomość tego obszaru będzie zbyt ogólna, by móc podążyć obraną ścieżką kariery. 

Bootcampy

W odpowiedzi na kilkuletnie studia powstały bootcampy, czyli intensywne kursy z danej dziedziny IT, które zyskują na znaczeniu zarówno u uczestników kursów, jak i u pracodawców. Jest to obecnie najszybszy sposób na wejście do świata IT i dynamiczne przyspieszenie kariery. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule Bootcampy programistyczne najczęściej powielane mity. W zależności od wybranego kursu: programistycznego, testerskiego, czy analizy danych, Twoja nauka zwykle nie będzie trwała więcej niż pół roku. Opanowanie materiału przekazywanego na zajęciach stanowić będzie podstawę do podjęcia swojej pierwszej pracy w branży IT. Decydując się na bootcamp programistyczny, zyskujesz dostęp do wiedzy przekazywanej przez doświadczonych wykładowców, którzy znają specyfikę danej pracy z perspektywy praktyka. Ponadto cały proces nauki podczas bootcampów opiera się na rozwiązywaniu zadań i problemów, z maksymalnie ograniczoną częścią teoretyczną, co pozwala na szybsze i dokładniejsze przyswojenie danej dziedziny. 

Nauka jednak nie kończy się na ukończeniu studiów, czy bootcampu programowania. Branża IT dynamicznie się zmienia, więc trzeba być na bieżąco z powstającymi technologiami i aktualnie panującymi trendami, aby pozostać konkurencyjnym na rynku pracy. Uczenie się i uzupełnianie swoich kompetencji może oznaczać przepis na sukces w rozwoju swojej kariery zawodowej.

Branża IT stoi dla Ciebie otworem!

Nie jest tajemnicą, że branża IT jest istotną częścią teraźniejszości, a w przyszłości zdominuje pozostałe sektory. Technologia rozwija się znacznie szybciej niż rynek pracy i od kilku lat sektor IT pozycjonuje się w naszym kraju z trwałym wzrostem. Możesz być więc pewien, że decydując się na pracę w tej branży zyskujesz stabilizację zatrudnienia. 

Czy chcesz, abyśmy byli częścią Twojego procesu wejścia do branży technologii? Zapoznaj się z aktualną ofertą kursów IT w Coders Lab! Do dyspozycji są też konsultanci, którzy pomogą Ci przy wyborze odpowiedniego dla Ciebie bootcampu programowania. 


Czytaj podobne artykuły