Back to Top
Analityk danych pracujący na komputerze
Autor: Redakcja

Analityk danych zawodem przyszłości

analiza danychanalityk danychbranża itkompetencje przyszłości

W świecie zdominowanym przez informacje praca analityków danych jest niezbędna i w rzeczywistości stali się już oni jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Same dane będące źródłem nieskończonych informacji są już kluczową technologią w procesach transformacji przedsiębiorstw. Zatem ten, kto postawi swoją karierę na analizę danych, z dużym prawdopodobieństwem odniesie sukces w erze cyfrowej. 

W tym artykule wyjaśniamy, kim jest analityk danych, jakie umiejętności są niezbędne, aby nim zostać oraz jak obecnie prezentują się perspektywy zatrudnienia. Jednocześnie przedstawiamy raport przygotowane na bazie danych z pracuj.pl, z którego dowiesz się jaki potencjał drzemie w zawodzie analityka danych!

Kim jest i czym zajmuje się analityk danych?

Analitycy danych są odpowiedzialni za zrozumienie informacji i zidentyfikowanie sposobów przekształcenia ich w praktyczne strategie biznesowe. Dzięki temu pomagają firmom w wykorzystaniu prawdziwego potencjału danych, aby pozytywnie wpływać na rozwój danego biznesu. Ponadto zajmują się analizą rynku i konkurencji, aby identyfikować kluczowe trendy w danej branży.

W tym celu konieczne jest uporządkowanie danych oraz znalezienie w nich wzorców, które pozwolą je prawidłowo przetworzyć i przeanalizować. Na tym jednak nie kończy się praca analityka, ponieważ musi on także móc dobrze zaraportować analizę, przedstawić swoje wnioski oraz zwizualizować te dane.

Jakie umiejętności są wymagane, aby zostać analitykiem danych?

Zazwyczaj specjalizacja w analizie danych jest zwykle kolejnym krokiem dla osób związanych z technologią, inżynierią komputerową, programowaniem lub statystyką, ale nie jest to warunek konieczny do spełnienia. Każdy zainteresowany, bez względu na wcześniej zdobyte doświadczenie może zostać analitykiem, o ile nabędzie kompetencje typowe dla tego zawodu. 

Osobę, którą interesuje kariera w IT jako analityk danych, powinna cechować dociekliwość, chęć eksperymentowania z różnymi metodami analitycznymi oraz umiejętność wyciągania wniosków. Analityk musi być w stanie pracować nie tylko ze współpracownikami o tym samym profilu, ale także z innymi osobami, na które ma wpływ jego praca. Powinien również skutecznie komunikować się, przekazywać i prezentować swoje wnioski, a tym samym ułatwiać zrozumienie danego zagadnienia pozostałej części zespołu. Oczywiście znajomość języka angielskiego, zarówno na poziomie użytkowym, jak i technicznym, jest ważną cechą analityka danych, ponieważ zwykle będzie on pracował w środowisku, które tego wymaga.

Firmy coraz częściej kładą szczególny nacisk na znajomość języków programowania wykorzystywanych w analizie danych. Powszechnie wymaganą umiejętnością w ogłoszeniach o pracę na stanowiska analityka danych jest znajomość Pythona. Według naszego opracowania “Analityk danych – zawód z przyszłością” aż 61% stanowisk wymaga znajomości SQL i/lub Pythona. 

Dotychczas wykorzystywany Microsoft Excel zaczął więc powoli ustępować bardziej rozwiniętym narzędziom, które pozwalają wejść na wyższy poziom analizy danych.

Zróżnicowane możliwości kariery analityka danych

Jedną z zalet tego zawodu jest fakt, że nie ogranicza się on do określonych sektorów. Korzyści z zatrudniania specjalistów od analizy danych zauważają już nie tylko firmy z branży technologicznej, ale także tradycyjne sektory. Bankowość, doradztwo, ubezpieczenia i telekomunikacja są wymieniane jako te branże, które obecnie najbardziej poszukują analityków danych. Można być jednak pewnym, że analityka danych swoje zastosowanie znajduje również w pozostałych dziedzinach m.in.: w agrobiznesie, w marketingu, w e-commerce, czy też w logistyce i transporcie. 

Zdobywając umiejętności z zakresu analizy danych, otwierasz sobie drzwi do szeregu specjalistycznych profesji. Odpowiednio ukierunkowując swoją ścieżkę zawodową, możesz aplikować na stanowiska administratora danych, który odpowiada za utrzymanie jakości, dostępności i bezpieczeństwa danych oraz usprawnianie przechowywania danych. Inną specjalizacją jest Data Scientist, który bada i analizuje informacje pochodzące z różnych i niepowiązanych źródeł. Opracowuje on też nowatorskie metody analityczne, oparte na programowaniu statystycznym i uczeniu maszynowym. 

Warto wziąć również pod uwagę, że analiza danych jest stosunkowo nowym trendem. Doświadczenie w tej branży nie jest obecnie tak ważne, a przynajmniej nie najważniejsze, ponieważ popyt na analityków jest tak duży, że wiele firm nie może znaleźć specjalistów w tej dziedzinie. Jest to zatem szansa dla juniorów – początkujących analityków danych, którzy z odpowiednim bagażem umiejętności mogą liczyć na atrakcyjne zatrudnienie. Należy także podkreślić, że kompetencje analityczne doceniane są na rynku pracy bez względu na aplikowane stanowisko. W dobie postępującej cyfryzacji umiejętność analizowania danych stanowi przewagę konkurencyjną względem innych kandydatów, a tym samym otwierają się nowe możliwości zatrudnienia.

Perspektywy na przyszłość

Analityka danych odgrywa istotną rolę w branży IT i z pewnością jeszcze przez wiele lat będzie jednym z najbardziej perspektywicznych zawodów. Postępujący proces cyfrowej transformacji, w którym uczestniczy coraz więcej branż oraz rosnąca liczba urządzeń cyfrowych, powodują, że analitycy danych mogą spać spokojnie. Dla większości przedsiębiorstw efektywna analiza pozyskanych danych oraz podejmowanie na ich podstawie trafnych decyzji to obecnie kluczowe wyzwanie. Swój wpływ na rosnące zainteresowanie analitykami danych miała także pandemia koronawirusa, w trakcie której wzrosło zapotrzebowanie na dokładne, błyskawicznie analizowane dane w czasie rzeczywistym. 

Rynek pracy stoi przed wyzwaniem zapełnienia luki wśród poszukiwanych kandydatów o odpowiednich kompetencjach. Analityka danych stanowi więc szansę dla osób, które planują przekwalifikować się lub chcą rozszerzyć swoje kompetencje cyfrowe. Pamiętajmy jednak, by uzupełniać swoje umiejętności miękkie i techniczne, ponieważ dadzą nam one nowe możliwości w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie.

Wiesz już, z czym wiąże się praca analityka danych. Jeśli planujesz zaistnieć w tym zawodzie, zapoznaj się z kursem Data Lab – Analityk Danych!


Czytaj podobne artykuły