Back to Top
Analityk danych uczący się języka SQL
Autor: Redakcja

Czym jest SQL i do czego służy?

Specjaliści pracujący w branży IT różnią się pomiędzy sobą głównie specjalizacją, czyli rodzajem wykonywanej przez siebie pracy zawodowej. To właśnie ona ma decydujący wpływ na wysokość zarobków oraz ogólne warunki zatrudnienia, lecz także na przyszłość danego zawodu. Wyróżniamy mnóstwo pojedynczych języków, w tym Python, C++ czy C#. Jest wśród nich jeszcze jeden – wiesz, czym jest język SQL? Co to jest, jakie ma zalety i jaki cel we współczesnym świecie opartym na komputeryzacji?

Język SQL – co to jest?

Języki programowania różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim przeznaczeniem oraz trudnościami związanymi z ich przyswajaniem. Na rynku dużą popularnością w świecie nowoczesnej technologii w branży IT cieszy się język C++ oraz C#, JavaScript, PHP, Python, Perl oraz Ruby i Java – wszystkie te języki są rozpowszechnione i przeznaczone do konkretnych zastosowań. Jedne cechują się minimalnym zapotrzebowaniem na pamięć operacyjną, podczas gdy inne – bardzo prostym procesem nauki. Tak czy inaczej, jest wśród nich także język SQL – czwartej generacji, którego semantyka jest na niektórych polach tożsama z językiem naturalnym. W rezultacie jego nauka, mimo pozornie dużego poziomu skomplikowania, jest prostsza, niż można zakładać.

Co to SQL? Structured Query Language, to, jak sama nazwa wskazuje, strukturalny język zapytań wykorzystywany przede wszystkim w bazach danych. Programiści specjalizujący się w nim są w stanie zaprogramować samodzielne operacje w obrębie baz, w tym pobieranie danych oraz ich modyfikowanie w razie wystąpienia takiej potrzeby. Cały język tworzą skonkretyzowane zapytania dzielone na:

  • SQL Data Manipulation – język manipulacji danymi,
  • SQL Data Query – język zapytań do baz danych,
  • SQL Data Control – język sterowania danymi,
  • SQL Data Definition – język definicji danych.

Każdy z powyższych języków służy w zupełnie różnym celu. I tak SQL, Data Definition Language ma w zasadzie największe znaczenie, służy bowiem do dodawania, modyfikacji i aktualizacji wartości w tabelach baz danych. SQL Data Query Language daje możliwość dokonania wyboru spośród danych zapisanych w tabelach, a SQL Data Control Language – modyfikację uprawnień obiektów. Ostatnim językiem jest SQL Data Definition Language. Jego celem jest praca na obiektach, czyli tabelach, w tym ich tworzenie oraz modyfikacja.

SQL służy zatem do zarządzania wszystkimi zapytaniami w relacyjnych bazach danych, dlatego za pomocą języka SQL można je w zasadzie dowolnie modyfikować, oczywiście tylko w pewnym zakresie.

Czy język SQL jest skomplikowany?

Na szczęście nie – podstawowy zakres wiedzy dotyczącej SQL jest dość łatwy do przyswojenia, dlatego też cieszy się dużym zainteresowaniem wśród początkujących adeptów programowania. Wiedzę podstawową można uzyskać w kilkaset godzin nauki oraz, co bardzo ciekawe, nie trzeba w tym celu dysponować ogromną wiedzą z zakresu programowania innymi językami.

Podstawy są dość proste, to już wiemy, jak jednak wygląda ta kwestia w przypadku seniorów? No cóż – pracodawcy, co dość oczywiste, oczekują od nich znacznie większej wiedzy. Praca w obrębie relacyjnych baz danych jest dość skomplikowana ze względu na ich różnorodność, dlatego każdy programista chcący rozpocząć swoją pracę w wybranym przez siebie zawodzie powinien wiedzieć, że dopracowanie i doszlifowanie swoich umiejętności będzie wymagało sporego zaangażowania

Co to oznacza? Przede wszystkim chęć szkolenia się i umiejętność łatwego przyswajania nowej wiedzy. Proste SQL zapytania, np. SELECT, nie są zbyt wymagające – podobnie jak ORDER BY czy LIMIT. Nieco ciężej jest przyswoić wiedzę na temat zapytania SQL typu JOIN czy TRUNCATE – mogą powodować nieco zamieszania u juniorów. To jednak tylko kropla w morzu istotnych zadań, które specjalista na wyższym szczeblu swojej kariery – czyli senior – powinien znać w zasadzie bezbłędnie.

Ile zarabia programista SQL?

Programiści osiągają najwyższe zarobki wszędzie tam, gdzie występuje pożądany na rynku pracowniczym deficyt specjalistów, a nadmiar wakatów. Jednym z takich obszarów jest praca z bazami danych – spotykanymi zarówno w przypadku aplikacji webowych, jak i standardowych witryn internetowych. Stanowisko SQL Developer dzieli się na:

  • Junior SQL Developer – przeznaczone dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją drogę aż na sam szczyt kariery programisty. Juniorem jest się, w zależności od konkretnego pracodawcy, przez około 2 lata. Pensja jest w tym przypadku adekwatna do poziomu zdobytej wiedzy i wynosi od 7 000,00 zł do nawet 8 000,00 zł.
  • Mid SQL Developer – to stanowisko dla osób, które spędziły na nim więcej niż 2 lata. Oczekuje się od nich zdecydowanie większej samodzielności, a w niektórych przypadkach także opieki nad juniorami. Zarobki dla mida są bardzo atrakcyjne – wynoszą bowiem od 10 000,00 zł do nawet 15 000,00 zł. Tak duże widełki cenowe są wynikiem różnorodnej polityki poszczególnych pracodawców, dlatego przed złożeniem CV do upatrzonej firmy poznaj koniecznie ścieżkę dalszego rozwoju.
  • Senior SQL Developer – najwyższe stanowisko SQL Developera, które można osiągnąć po 5-8 latach, zależnie od polityki samego pracodawcy. Z reguły wieloletni staż idzie w parze z ponadprzeciętną wiedzą, która wymaga dobrego wynagrodzenia. Rynek w tej kwestii nie zawodzi – dobry senior SQL Developer zarabia od 14 000,00 zł do nawet 20 000,00 zł brutto w skali miesiąca!

Jak zatem widać, osoby zajmujące się przetwarzaniem danych są dobrze wynagradzane na naszym krajowym rynku i nie zanosi się w tej kwestii na dosłownie żadną niekorzystną dla pracownika zmianę. Fakt ten też przy okazji nie powinien dziwić, gdyż modyfikowanie danych czy wstawianie danych do wybranej tabeli wymaga dużej wiedzy, lecz także ma decydujący wpływ na działanie wybranych aplikacji czy oprogramowania, szczególnie webowego.

 

FAQ:

1. SQL – co to jest?

SQL (Structured Query Language) to język programowania w postaci strukturalnego języka zapytań opartego o cztery polecenia SQL – Data Manipulation, Data Query, Data Control oraz SQL Data Definition. Język ten służy do tworzenia baz danych oraz ich modyfikacji i manipulacji danymi, które się w nich znajdują. Procesy te realizuje się w języku SQL.

2. Czym są zapytania SQL?

Co jest podstawą języka SQL? Zapytania! To krótkie polecenia w bazie danych, za pomocą których można przeprowadzić różnego typu zadania w obrębie wybranej relacyjnej bazy danych. Wykorzystując komendy SQL, można łączyć się z bazą danych i wprowadzić do tabel nowe dane, zmodyfikować je, usunąć lub zaktualizować.

3. Czy język SQL jest trudny?

Język SQL jest jednym z najmniej skomplikowanych języków programowania, a już w szczególności na początkowych etapach nauki. Nieco trudniejsze są języki proceduralne, które wymagają nieco więcej wiedzy oraz zaangażowania w kwestię nauki. Ich przyswojenie jednak jest opłacalne w kwestii finansowej, gdyż wynagrodzenie może osiągnąć w przypadku seniorów nawet 20 000,00 zł w skali miesiąca.