Back to Top
tester oprogramowania
Autor: Redakcja

Testowanie oprogramowania - jak wygląda praca testera i nauka testowania od podstaw

Myślisz o wejściu do branży IT i zajęciu się testowaniem oprogramowania? A może po prostu chcesz wiedzieć na czym polega proces testowania i praca testera? Przeczytaj tekst stworzony przez Natalię Pawlak - wykładowczynię na naszym kursie testera oprogramowania oraz współautorkę książki Fun with bugs.

Rola testera oprogramowania w branży IT

Branża IT z roku na rok prężnie się rozwija, w związku z czym i zapotrzebowanie na specjalistów IT staje się coraz większe. Jaką rolę w tej branży ma tester oprogramowania i jakie są jego zadania? W procesie tworzenia aplikacji bierze udział wiele osób. Rolą testera oprogramowania jest zweryfikowanie, czy stworzony program odpowiada wymaganiom postawionym przez osobę zamawiającą go. Brzmi dosyć prosto, lecz nie zawsze takie jest.

Testowanie oprogramowania rozpoczyna się zazwyczaj już w momencie powstawania specyfikacji wymagań, które określają to w jaki sposób ma działać aplikacja. W tym wypadku praca testera polega na znalezieniu sprzeczności w wymaganiach, potencjalnych luk oraz na szukaniu efektywniejszych rozwiązań, które mogą pomóc użytkownikowi w korzystaniu z programu.

Praca testera oprogramowania - wyobraź to sobie

Dla lepszego zobrazowania pracy testera wyobraź sobie, że pracujesz w firmie informatycznej, która tworzy aplikacje na zamówienie. Przychodzi klient, który chciałby mieć sklep internetowy, w którym mógłby sprzedawać lodówki. Na początku współpracy konieczne jest przygotowanie specyfikacji oraz stworzenie listy wymagań, czyli tego jak powinien zachowywać się owy sklep. Przykładami ze specyfikacji mogą być: kupowanie bez konieczności rejestracji, płatność online, możliwość sortowania lodówek według ceny.

Testerzy oprogramowania często analizują to, w jaki sposób ma działać aplikacja, zanim jeszcze zostanie napisany kod. Zadają pytania “a co jeśli użytkownik zrobi tak” lub “a w przypadku kiedy wpiszę ujemną wartość, to co się wydarzy?”. To jedynie dwa przykłady pytań, mogą się one nieskończenie mnożyć. Zadaniem testera oprogramowania jest w tym momencie przewidzenie jak największej liczby potencjalnych scenariuszy korzystania z aplikacji. Wyeliminowanie błędów na samym początku procesu tworzenia naszego sklepu jest tańsze niż usuwanie ich na późniejszym etapie. Dodatkowo, testerzy między innymi zwracają uwagę na to, aby sposób poruszania się po sklepie był dość intuicyjny i nie pozwalał, żeby użytkownik trafił do miejsca, gdzie nie będzie wiedział co zrobić dalej. Często w tym miejscu praca testera polega również na zgłaszaniu swoich propozycji na usprawnienia aplikacji. Następnie, po tym, jak programiści stworzą sklep, testerzy oprogramowania przystępują do testowania go. W tym momencie zadaniem testerskim jest sprawdzenie, czy zamówiony sklep działa zgodnie z wymaganiami. Tester musi się upewnić, czy system robi dokładnie to co powinien oraz czy poza spełnieniem swojej funkcji działa odpowiednio szybko. Dodatkowo należy sprawdzić, czy sklep jest intuicyjny, łatwy w użytkowaniu, a jego wizualna część dobra w odbiorze. Krótko mówiąc czy zamawiana strona do sprzedaży lodówek, pozwala użytkownikowi (osobie, która chce zakupić lodówkę) w sposób łatwy skorzystać z niej i przeprowadzić przez cały proces zakupowy.

Ponadto podczas znalezienia jakiejś nieprawidłowości, czyli błędu, nierzadko testerzy oprogramowania i programiści razem próbują rozwiązać problem. Zdarza się, że tester też jest swojego rodzaju tłumaczem, który stara się czasem pośredniczyć między stroną mówiącą językiem bardziej biznesowym, a stroną, która mówi bardziej technicznie.

Nauka testowania - od czego zacząć i gdzie szukać wiedzy?

Jak wygląda nauka testowania i od czego ją zacząć? Przede wszystkim można zacząć testować otaczający nas świat samemu, czyli przykładowo aplikacje na telefonie, aplikacje komputerowe czy też internetowe. Możesz też zacząć naukę testowania od szukania podstawowych informacji w Internecie. Niestety ilość informacji jest dość przytłaczająca i czasem ciężko zweryfikować, które informacje są wartościowe. Dobrym pomysłem na start będzie przeczytanie książki branżowej, aby sprawdzić czy ten temat Cię zainteresuje.

Kurs testera oprogramowania

Możesz też zacząć naukę testowania oprogramowania od podstaw na kursie Testera Manualnego w Coders Lab pod okiem doświadczonych wykładowców. To świetny sposób, aby w krótkim czasie przyswoić wiedzę i zdobyć umiejętności, które pozwolą Ci na rozpoczęcie pracy jako Junior Tester Manualny.

 


Czytaj podobne artykuły