Back to Top
Zawód testera – jak się przekwalifikować?Zawód testera – jak się przekwalifikować
Autor: Redakcja

Zawód testera – jak się przekwalifikować?

Chcesz zdobyć zawód testera? Od decyzji do nabycia doświadczenia musi minąć chwila. Na szczęście bycie testerem oprogramowania, a raczej zostanie nim, to prawdopodobnie jedna z najkrótszych dróg prowadzących do branży IT. Zobacz, czego wymaga się w zawodzie testera i jak może wyglądać proces przebranżowienia!

Z tekstu dowiesz się:

 • dla kogo jest zawód testera,
 • czy warto zostać testerem oprogramowania,
 • jakie umiejętności miękkie są potrzebne w zawodzie testera oprogramowania,
 • jakie umiejętności twarde musi posiadać tester,
 • jak zmienić zawód na testera,
 • które branże bardzo często szukają testerów oprogramowania.

Słowem wstępu jeszcze dodamy jedną informację – zawód testera nie wymaga umiejętności programowania (choć w pewnym momencie możesz nabrać na to ochoty). Tester oprogramowania musi jednak umieć współpracować z programistami. W końcu to wynik ich pracy testuje.

Przeczytaj także artykuł: Testowanie oprogramowania – jak wygląda praca testera i nauka testowania od podstaw

Zawód tester – od decyzji do zdobycia doświadczenia

Decyzja o zmianie branży nie jest prosta. W głowie kłębi się wiele myśli, które chcą odwlec zmianę lub sprawić, że zupełnie z niej zrezygnujesz. Wiesz, co jest wtedy najważniejsze? Świadomość, że ta niepewność jest całkowicie NORMALNA!

Warto też wiedzieć, że jeśli:

 • czujesz się humanistą, to… możesz zostać testerem,
 • nie miałeś dotąd żadnego kontaktu z programowaniem, to… możesz zostać testerem,
 • od wielu lat pracujesz w zupełnie innej branży, to… możesz zostać testerem,
 • masz wątpliwość, czy dasz sobie radę, to… możesz zostać testerem.

Ostatni punkt powyższej krótkiej listy ma tu kluczowe znaczenie – tester oprogramowania musi mieć wątpliwości. Dzięki temu dokładnie wykona wszystkie testy i znajdzie wszelkie luki w kodzie oraz działaniu aplikacji.

Reszta jest kwestią Twojej motywacji i praktycznych zajęć, które przygotują Cię do wejścia na rynek.

Tester oprogramowania – czy warto nim zostać?

Z naszego punktu widzenia cała branża IT jest światem, któremu warto się przyjrzeć. Elementem tego świata jest tester oprogramowania. Czy warto więc nim zostać? Logika podpowiada, że tak.

Ale może zaczniemy inaczej... Dlaczego w ogóle myślisz, że zawód tester oprogramowania jest tym, o czym warto pomyśleć, w co warto pójść? Na to pytanie niestety nie odpowiemy za Ciebie. Możemy jednak wymienić kilka argumentów, które pomogą Ci zdecydować, czy chcesz wybrać zawód testera.

 1. Szybki zwrot inwestycji – już w połowie naszego kursu (który i tak jest najkrótszym ze wszystkich kursów przebranżawiających) możesz zacząć szukać pracy oraz korzystać z naszej pomocy w przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych.
 2. Ciągły rozwój i nauka nowych rzeczy – ta praca nigdy się nie nudzi, każdy projekt jest inny, wszystkie testy wyglądają nieco inaczej.
 3. Widoczne efekty pracy – może nie od razu (programiści jednak muszą Twoje zmiany wprowadzić), ale naprawdę widzisz, że Twoja praca ma sens. W końcu dzięki Twojej uważności, dokładności i spostrzegawczości coś działa lepiej. Albo też działa w ogóle.
 4. Stabilność finansowa – dobry tester to dobre zarobki. A te, nie ma co się oszukiwać, przyciągają do branży IT (tej, która rozwijała się nawet mimo pandemii!). Według danych portalu Pracuj.pl, średnie zarobki na stanowisku testera wynoszą 7 900 zł brutto, z czego ok. 50% testerów zarabia więcej.
 5. Praca zdalna – zależy ona oczywiście od firmy, w której zaczniesz pracować, ale ogólnie w branży IT liczą się efekty, a nie godziny przesiedziane w biurze. Właśnie dlatego znacznie częściej w tym zawodzie można pracować z domu. Albo z innego miejsca na świecie.
 6. Perspektywa awansu – nie tylko pniesz się po drabinie od juniora do seniora. W zanadrzu masz także rozwijanie swoich kompetencji o testy automatyzujące. A w finale, gdy zdobyte doświadczenie przerośnie nawet Twoje najśmielsze oczekiwania, możesz mieć okazję budować własny zespół testerski!

Widzisz, pod hasłem „zawód testera to zawód przyszłościowy” kryje się znacznie więcej konkretów!

Jeśli mimo wszystko wciąż masz wątpliwości, to może przekona Cię historia Karola – absolwenta Coders Lab. Karol zmienił swoje życie i żołnierski mundur zastąpił zawodem testera w międzynarodowej firmie telekomunikacyjnej.

Jakich umiejętności miękkich potrzebujesz, by zdobyć zawód testera?

Przejdźmy teraz do tego, czego potrzebujesz, by najpierw pomyśleć o zmianie zawodu na testera, a następnie do tego, by odpowiedzieć sobie na pytanie: jak zostać testerem oprogramowania.

Zawód tester wymaga od Ciebie:

 • dokładności – musisz mieć pewność, że test objął wszystkie elementy i nic nikogo już nie zaskoczy,
 • cierpliwości – ponieważ często jedną rzecz sprawdzasz kilka razy, w różnych wersjach na wielu różnych etapach projektu,
 • komunikatywności – testowanie oprogramowania to praca zespołowa, będziesz pracować z deweloperami, z klientami, z wieloma działami w Twojej firmie,
 • asertywności – bo… będziesz pracować z wieloma osobami, z których każda będzie chciała osiągnąć inny efekt,
 • umiejętności zrozumienia działań użytkownika – tak, testowanie mocno czerpie z psychologii, bo Twoim zdaniem jest wejście w umysł potencjalnego użytkownika i przejście takich ścieżek w aplikacji czy na stronie, w których ktoś może zabłądzić.

Mile widziane jest wśród testerów zainteresowanie nowinkami technologicznymi. Dlaczego? Bo może się zdarzyć, że będziesz je testować. Z podstawową wiedzą na ten temat na pewno będzie Ci łatwiej. Ale spokojnie – ta fascynacja może też przyjść z czasem, gdy zorientujesz się w branży.

Umiejętności twarde przydatne w zawodzie testera oprogramowania

Zawód testera mocno opiera się na umiejętnościach miękkich. Nie znaczy to jednak, że te twarde zupełnie idą w odstawkę. Co to, to nie! I co ważne, te wymagania twarde, no cóż, w dużej mierze towarzyszą Twojemu życiu codziennemu. Do umiejętności twardych potrzebnych w zawodzie testera oprogramowania zaliczamy:

 • umiejętność obsługi komputera i internetu – jeśli nie przeraża Cię włączenie sprzętu i odpalenie przeglądarki, to już jesteś na dobrej drodze do bycia testerem,
 • znajomość języków obcych – no, przynajmniej jednego, ponieważ dokumentacja projektów bardzo często jest spisana np. po angielsku. Do tego, jak zauważysz, języki programowania również opierają się na angielskich komendach. Wiele źródeł, konferencji czy materiałów edukacyjnych również powstaje w tym języku. Dzięki znajomości języka angielskiego będzie Ci łatwiej regularnie uzupełniać wiedzę i się rozwijać.

Teoretycznie moglibyśmy dopisać do tej listy także punkt związany z wykształceniem. Moglibyśmy, gdyby… to miało jakieś znaczenie. A tak naprawdę nie ma. Nieważne, czy jesteś humanistą, czy biologiem. Nieważne, czy dopiero zdałeś maturę, czy pracujesz już od 30 lat. Na naszym kursie Testera Manualnego jesteśmy w stanie każdego przygotować do zawodu testera.

Takie są fakty.

Zawód testera – jak zacząć?

Wiesz już, kto może zostać testerem oprogramowania. Wiesz też, jakich umiejętności miękkich i twardych oczekuje się na tym stanowisku. Jak jednak… zacząć pracę w tym zawodzie? Specjalne szkoły, kierunki studiów, a może samouczki?

Już odpowiadamy! Zawodu testera możesz nauczyć się dzięki nauce własnej, studiom podyplomowym czy specjalistycznym kursom.

Problem polega na tym, że nauka własna może trwać wieki, a zajęcia na studiach podyplomowych trwają minimum rok. Chcesz tyle czekać, nie mając pewności, czy to Ci się opłaci? No właśnie…

Tester manualny – kurs specjalistyczny w Coders Lab

Prawdopodobnie najszybszy zwrot z inwestycji zyskasz po kursie specjalistycznym. W naszej ofercie to najkrótszy i najbardziej intensywny warsztat. Zastanawiasz się, dlaczego?

To proste – chcemy, żebyś od razu był przygotowany do pracy w branży i bardzo szybko znalazł pracę. Dlatego w kursie na Testera Manualnego pochodzisz do egzaminu ISTQB i masz możliwość otrzymać międzynarodowy certyfikat ISTQB, który potwierdzi Twoje umiejętności i zwróci uwagę pracodawców na Twoją kandydaturę.

Napiszemy to jeszcze raz. Jeszcze w trakcie kursu możesz szukać pracy w nowym zawodzie! A kurs w trybie dziennym trwa zaledwie 2 tygodnie.

Dodatkowo dzięki sugestiom naszych kursantów i absolwentów postanowiliśmy zmienić program kursu Tester Manualny. Wprowadziliśmy Test Lab – innowacyjne rozwiązanie w świecie szkół IT. Test Lab to dodatkowe materiały wysyłane do Ciebie przez 6 tygodni od zakończenia kursu, dzięki którym m.in. przetestujesz 3 dodatkowe aplikacje: finansową, CRM oraz wspierającą działy HR.

W ten sposób jeszcze lepiej przygotowujemy Cię do pracy w zawodzie testera.

Sprawdź kurs Testera Manualnego w Coders Lab.

Zawód testera – co dalej?

W trakcie kursu lub po nim czeka Cię:

 1. Wysyłanie CV – koniecznie zadbaj o to, by wyróżniało się w tłumie. Dobrze jest też zrobić je od razu po angielsku!
 2. Udział w rozmowach rekrutacyjnych – warto przygotować sobie odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów, żeby czuć się pewniej w dość stresującej sytuacji.
 3. Pierwsza praca – bo nie mamy wątpliwości, że ją znajdziesz!

Firmy, które potrzebują testerów oprogramowania

W świecie, który coraz bardziej bazuje na kolejnych produktach technologicznych, tester jest bardziej niż potrzebny. A dzięki temu Ty możesz szukać pracy w wielu ciekawych firmach. I nie mówimy tu jedynie o software house’ach.

Do wyboru masz także wszelkie organizacje związane z:

 • finansami,
 • nowymi technologiami,
 • telekomunikacją,
 • grami komputerowymi,
 • bankowością,
 • itp.

Możliwości są tak szerokie, ponieważ w wielu firmach, niezależnie od branży, znajdują się działy IT. Testerzy biorą udział we wprowadzaniu nowych rozwiązań czy aplikacji mobilnych. Testują ich działanie i razem z programistami wypuszczają na rynek jak najlepszy produkt.

Ta różnorodność branż pozwala Ci sprawdzić, w którym temacie czujesz się najlepiej i właśnie w nim się wyspecjalizować! To po jakimś czasie będzie Twoją dużą przewagą. Zwłaszcza jeśli w międzyczasie doszkolisz się i zdobędziesz także zawód testera automatyzującego.

Zawód tester oprogramowania – podsumowanie

Jak widzisz w zawodzie testera od decyzji do zdobycia doświadczenia wcale nie musi minąć dużo czasu. 2 tygodnie? To prawie jak wakacje. Ale korzyści z tej inwestycji będziesz widzieć przez lata – w życiu, w czasie oraz portfelu.