Back to Top
kariera w it
Autor: Redakcja

Jak zostać programistą - przewodnik dla początkujących

programowanienauka itkompetencje przyszłościback-endfront-end

Już postanowiłeś, zostaniesz programistą… i co teraz? Od czego powinieneś zacząć, jak zaplanować swoją ścieżkę kariery w branży IT, dlaczego warto wytrwać w tym postanowieniu? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania.

 

Jestem licealistą. Pracuję zawodowo. Jestem na urlopie macierzyńskim. Jak zacząć być programistą? 

Na samym początku warto by było trochę się tego kodu pouczyć. Opcji jest wiele. Na szczęście studia informatyczne przestały być warunkiem koniecznym i tylko niektóre korporacje nadal nie zatrudniają pracowników bez adekwatnego dyplomu. Nie mniej nie deprecjonujmy takiego wyboru. Studia na pewno dadzą nam bardzo szeroki ogląd na wszelkie informatyczne kwestie, a także nauczą pozyskiwania wiedzy – przynajmniej powinny.

Jednak, jeśli nie jesteś w stanie poświęcić pięć lat swojego życia na spędzenie go na uczelni, możesz zdecydować się na naukę samodzielną, kursy online, czy intensywny bootcamp programistyczny. Każda z tych opcji ma oczywiście swoje wady i zalety, jednak przy odpowiedniej determinacji i dyscyplinie, bardzo szybko pozwolą Ci opanować umiejętności potrzebne do rozpoczęcia pracy jako junior developer. Co znaczy bardzo szybko? Wszystko zależy od Ciebie, ale jeśli zdecydujesz się na bootcamp, będziesz mógł się cieszyć tym tytułem już po 2 miesiącach.

Programowanie czyli co? Czego się uczyć? I jak podjęte decyzje zdeterminują przyszłe zawodowe drogi? 

Umiejętności programistyczne to bardzo szerokie pojęcie. Jest niewielu programistów którzy znaliby wszystkie języki programowania i we wszystkich byliby równie dobrzy. Innych umiejętności wymaga programowanie webowe – związane z rozwojem stron internetowych i aplikacji, na front-endzie, innych na back-endzie. A przecież istnieje jeszcze wiele innych rodzajów programowania. Warto zorientować się z czym związane są poszczególne programistyczne zawodowe ścieżki. Front-end, związany z wizualną oprawą wszelkich stron, to część z którą styka się w pierwszej kolejności użytkownik strony. Front-end korzysta także z najszybciej rozwijających się technologii i języków programowania. Dlatego, aby zostać cenionym frontendowcem tak ważne są chęć stałego rozwoju i zmysł estetyczny. Back-end to mózg aplikacji, przetwarza pobrane przez front-end dane, tu dokonują się najbardziej skomplikowane obliczenia i relacje z serwerem.

Front-end i back-end korzystają z innych języków programowania, dlatego  gdy wybieramy pierwszy język, warto zdawać sobie sprawę z tego jak ta  decyzja zdeterminuje naszą drogę. Oczywiście jak opanujemy pierwszy kod  uczenie się kolejnych języków jest dużo łatwiejsze, ale jeśli chcemy  szybko zacząć pracę w branży należy przyswajać umiejętności które będą  ze sobą kompatybilne i pozwolą rozwiązywać problemy na określonym polu. - Jacek Tchórzewski, współzałożyciel i wykładowca ze Szkoły Programowania Coders Lab.

Jakie języki programowania są najbardziej przyszłościowe? 

Trudno to określić. Technologie rozwijają się w takim tempie, że nie możemy przewidzieć jakie języki będą najbardziej popularne za pięć, dziesięć lat. Warto obserwować poczynania gigantów technologicznych takich jak Google czy Apple, bo to oni wyznaczają nowe trendy i kształtują rynek. Nowością, która się pojawi będzie zapewne programowanie kwantowe, ale trudno jeszcze znaleźć fachowców lub kursy z tej dziedziny. Pocieszającym niech będzie fakt, że większość języków tworzona jest według jednego z dwóch paradygmatów; funkcyjnego bądź obiektowego. Dzięki temu, poznawanie kolejnych języków opartych o ten sam system nie jest nauką od zera. 

Pierwsza praca. Jak ją zdobyć? 

Pracodawcy poszukujący pracowników zwracają uwagę na szereg umiejętności. Należy wykazać się zdolnością samodzielnego wyszukiwania odpowiedzi, na napotykane programistyczne problemy i chęcią do stałego rozwoju.

Nawet doświadczeni web developerzy muszą poszerzać swoje kwalifikacje  aby nadążyć za stale zmieniającym się technologicznym rynkiem. Młodego  programistę powinno także cechować niezrażanie się do napotykanych  przeszkód. To że 30 wprowadzonych rozwiązań nie przyniosło pożądanego  efektu, nie oznacza, że 31 pomysł, nie będzie tym skutecznym. - Agata Malec, wykładowca Coders Lab

Najlepszym sposobem na udokumentowanie swoich kwalifikacji jest portfolio zawierające zrealizowane dotąd projekty. Nie musi to być nic skomplikowanego, ważne jednak, aby po pierwsze: projekty były zrealizowane w technologiach którymi posługuję się firma do której aplikujemy, po drugie: by rozwiązywały jakiś problem, były funkcjonalne. Przykładem może być stworzona przez nas strona internetowa, blog lub prosta aplikacja.

Umiejętności miękkie na które zwracają uwagę pracodawcy to umiejętność pracy w zespole – wszystkim się wydaje, że umieją, a to niekoniecznie jest prawda. Kolejne to umiejętność pracy pod presją czasu i znajomość technicznego żargonu.

Gdy aplikujesz o przyjęcie do konkretnej firmy upewnij się, że pracuje ona w oparciu o znane Ci technologie. W wersji „firma marzenie” znajdziesz także program opieki nad junior developerami – dzięki temu, będziesz miał mentora, który nie tylko skontroluje twoją pracę ale także będzie Twoim „mistrzem” który wprowadzi Cię w coraz bardziej skomplikowane tajniki kodu.

Jak wygląda ścieżka kariery programisty w Polsce? 

Polska stała się doskonałym miejsce do outsourcingu programistycznych projektów dla Zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych z kilku powodów. Wciąż jest u nas taniej, posługujemy się językiem angielskim na bardzo dobrym poziomie w porównaniu do innych nieanglojęzycznych krajów, pracujemy w podobnej strefie czasowej, a także mamy jeszcze jedną cechę, która sprawia, że Polacy są znakomitymi programistami – kochamy kombinować. Kombinowanie, poszukiwanie nowych rozwiązań, sprytne próby pójścia na skróty jest bardzo przydatne w informatyce do rozwiązywania licznych problemów. 

To wszystko sprawia, że jest w Polsce coraz więcej pracy dla programistów, obecnie 50 tys. miejsc pracy szuka pracownika! Coraz więcej zagranicznych korporacji otwiera u nas swoje oddziały, a także powstaje wiele softwarehousów czy innych firm, dostarczających technologiczne rozwiązania dla polskiego i zagranicznego rynku. O znalezienie pracy nie trudno, a dalszy rozwój kariery zależy jedynie od naszych zawodowych decyzji i poszerzania kwalifikacji. Przy ambitnym podejściu do sprawy pierwszy awans możemy uzyskać już po kilku miesiącach.


Czytaj podobne artykuły