Back to Top
najpopularniejszy język programowania
Autor: Redakcja

Najpopularniejszy język programowania w 2019

Zastanawiałeś się kiedyś, który z języków programowania cieszy się największą popularnością? Od czego zacząć swoją przygodę z programowaniem, tak aby trafić w zapotrzebowanie na rynku pracy? Specjalistów jakich technologii poszukują pracodawcy? O jakie języki programowania warto poszerzyć swoją wiedzę? 

Najpopularniejszy język programowania w 2019 roku to...

Według badania branży IT Bulldogjob 2019 68% programistów, których zapytano o to które z języków programowania znają na przynajmniej podstawowym poziomie odpowiedziało - JavaScript. Oznacza to, że jest to najpopularniejszy język programowania w 2019 roku! 

Jest to również język, który jest najczęściej używany w miejscu pracy przez programistów. Potwierdziło to aż 43% badanych. Programiści wskazują także JavaScript jako swój drugi ulubiony język programowania. 

Dlaczego JavaScript jest tak popularnym językiem wśród programistów? 

JavaScript swoją popularność zawdzięcza temu, że można używać go prawie do wszystkiego. Wykorzystywany głównie we front-endzie, jest zdecydowanie “must know” jeżeli chodzi o programowanie webowe. Technologia ta pozwala również szybko przeprofilować się na back-end poznając Node.js czy tworzenie aplikacji mobilnych poznając React Native. Ponadto wśród ofert pracy dla programistów, najwięcej ogłoszeń jest skierowanych do specjalistów JavaScript.

Dla kogo w takim razie JavaScript będzie najlepszy?

JavaScript jest dla osób, które lubią szybko widzieć efekty swojej pracy oraz takich, które lubią ciągle się uczyć. Technologie frontendowe bardzo szybko się zmieniają, więc osoby, które chcą zacząć programować w JavaScript muszą lubić się rozwijać. Jest to język łatwy do rozpoczęcia nauki programowania, ponieważ do pisania kodu wystarczy Ci tylko notatnik i przeglądarka. Ponadto JavaScript będzie dobry dla osób, które posiadają takie cechy jak umiejętność logicznego myślenia, wyczucie estetyczne, dbałość o szczegóły, a także komunikatywność i umiejętność współpracy.

Jeśli szukasz dla siebie języka programowania, od którego chcesz zacząć naukę lub po prostu chcesz poszerzyć swoją wiedzę o nowe technologie - JavaScript będzie idealnym rozwiązaniem w obydwu przypadkach!