Back to Top
Najpopularniejsze języki programowanianajpopularniejsze języki programowania
Autor: Redakcja

Najpopularniejsze języki programowania. Co jest na topie?

Zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT już od kilku lat utrzymuje się niezmiennie wysokim poziomie i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się utrzymywać co najmniej przez najbliższy czas. Programiści obierają taką ścieżkę kariery między innymi ze względu na wysokie zarobki w branży, elastyczne godziny pracy, a także satysfakcję, jaką daje każdy zrealizowany projekt. Dziś przyjrzymy się, które technologie były najpopularniejsze w 2023 roku. Zastanowimy się także, jakie języki programowania warto się poznać, aby rozwijać swoją przyszłość IT. Zapraszamy!

Popularność języków programowania w 2023 roku

Jak pokazują dane zebrane przez portal No Fluff Jobs, najczęściej występującymi językami programowania w roku 2023 były JavaScript (trzeci rok z rzędu na pierwszym miejscu) oraz Java, które pojawiały się kolejno w 26,26% oraz 23,07% ogłoszeń. Te dwie technologie są nieodłącznymi elementami pracy osób zajmujących stanowiska Front-end Developerów i Back-end Developerów. W raporcie Rynek pracy IT w 2023 roku wykazano, że to właśnie znajomość JavaScript jest podstawą pracy we front-endzie – umiejętność posługiwania się tym językiem programowania pojawiała się w 73,62% ogłoszeń. Z kolei, w co trzeciej (35,68%) ofercie pracy dotyczącej back-endu wymagana była znajomość Javy.

Ranking języków programowania według światowych raportów w roku 2023

Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę w środowisku programistycznym, przebranżawiając się z innego sektora zatrudnienia, czy też kandydaci stawiający pierwsze kroki w branży IT, muszą zrobić dobre rozeznanie. Wszystko po to, aby poznać wymagania, jakie będą stawiać przed nimi przyszli pracodawcy. Wiele języków zostało zaprojektowanych tak, aby służyły konkretnym celom. Z tego względu powinni oni dobrze poznać poszczególne języki programowania – to z pewnością pomoże im w znalezieniu wymarzonej pracy.

Języki programowania – badanie Developer Survey Results 2023

Badanie Developer Survey Results 2019, w którym udział wzięło prawie 90 tysięcy programistów, przeprowadzone przez portal Stack Overflow, pokazało, że w 2023 roku najczęściej wykorzystywali oni w swojej pracy JavaScript (67,8% ankietowanych). Na drugim miejscu znalazł się Python z wynikiem 41,7%.

Kolejną pozycję wśród języków programowania zajęły: Java (41,1%) i C# (31%). Niezmiennie bardzo cenione przez środowisko informatyczne są PHP (26,4%) oraz C++ (23,5%). Warto nadmienić, że Python spośród wszystkich powszechnie używanych języków programowania, najszybciej zyskuje na popularności.

Najpopularniejsze języki programowania według RedMonk

Podobnie prezentuje się ranking popularności języków programowania w raporcie sporządzonym przez RedMonk – firmę korelującą dane pozyskane z platformy GitHub oraz z portalu Stack Overflow, gdzie również sześć powyższych technologii zajmuje czołowe miejsca.

Ranking języków programowania – TIOBE

Firma TIOBE z kolei sporządza swoje rankingi przy wykorzystaniu 25 wyszukiwarek monitorujących tablice ogłoszeń oraz kanały informacyjne zawierające najnowsze trendy w branży IT. W rankingu zaktualizowanym w marcu 2020 roku pierwsze miejsce zajęła Java, oczko niżej znalazł się jeden z najstarszych języków programowania – C, kolejne pozycje należą do takich technologii jak Python, C++, C#. W tym zestawieniu JavaScript zajął dopiero siódmą pozycję, a tuż za nim sklasyfikowany został PHP.

PYPL Language Index – popularne języki programowania

Aktualne dane na temat popularności języków programowania udostępniane są również przez PYPL Language Index. Informacje na stronie zbierane są na podstawie częstotliwości wyszukiwania tutoriali poszczególnych języków programowania w wyszukiwarce Google. W rankingu pierwsze miejsce zajmuje Python z wynikiem 30,09%, pozycję dalej plasuje się Java – 18,84%, potem JavaScript – 8,1%, C# – 7,27%, PHP – 6,08% oraz C/C++ z wynikiem 5,86%.

Najpopularniejsze języki programowania – jakie są wnioski?

W najbliższej przyszłości najbardziej pożądanymi językami programowania w dalszym ciągu będą Java, oraz JavaScript. Natomiast Python jest przyjazną w nauce i coraz częściej wykorzystywaną przez programistów technologią.

W naszej Szkole Programowania Coders Lab umożliwiamy naukę języków programowania zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Tego typu kursy są bardzo dobrym rozwiązaniem dla początkujących programistów, którzy wraz z edukacją zdobędą pierwsze doświadczenie. Jednakże kursy będą świetnym sposobem na zdobycie nowych kompetencji też i dla tych, którzy już pracują w branży IT.

Do czego służą poszczególne języki programowania? Zastosowania najpopularniejszych języków programowania

Języki programowania od języków naturalnych odróżniają cele, składania czy znaczenie. Należy więc zastanowić się, jakie są zadania interesujących nas dziś języków. Warto wiedzieć, że mają różne zastosowania, a ich popularność wynika z tego, jak dobrze sprawdzają się w określonych dziedzinach. Na przykład, język Java jest często wykorzystywany w aplikacjach biznesowych, dzięki swojej niezawodności i przenośności między różnymi platformami. Z kolei Python stał się ulubieńcem naukowców i analityków danych ze względu na swoją prostotę oraz bogaty ekosystem bibliotek wspierających analizę danych.

JavaScript to kolejny popularny język programowania, który dominuje w świecie tworzenia stron internetowych. C++ to kolejne wszechstronne narzędzie, które znajduje szerokie zastosowanie zarówno w systemach operacyjnych, jak i grach komputerowych czy oprogramowaniu inżynieryjnym.

W kontekście sztucznej inteligencji warto zwrócić uwagę na języki takie jak Python. Technologia ta często jest wykorzystywana w projektach związanych z uczeniem maszynowym. Wykorzystywanie tak wielu różnorodnych języków wynika z ogromnych potrzeb rynku IT. Czas więc bliżej poznać języki programowania – wszystko po to, aby dać Ci wskazówki, czego warto się uczyć!

Języki programowania dla aplikacji mobilnych – najlepsze języki programowania dla systemów iOS i Android

W dzisiejszych czasach, gdy smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego życia, niemal cały czas rośnie zapotrzebowanie na aplikacje mobilne. Dlatego warto zwrócić uwagę na języki programowania dedykowane dla systemów iOS i Android. Wybór odpowiedniego języka jest kluczowy dla sukcesu projektu, a także wpływa na szybkość i jakość pracy programisty.

Najpopularniejszym językiem programowania dla systemu iOS jest Swift. Stworzony przez Apple, jest nowoczesnym i wydajnym językiem, który pozwala tworzyć intuicyjne i responsywne aplikacje mobilne. Nie pojawił się on dziś w przytaczanych rankingach, jednakże ze względu na popularność marki Apple, warto o nim wspomnieć – należy mieć bowiem świadomość, że istnieją tysiące języków programowania. Zaletą Swift jest łatwość nauki oraz duża liczba dostępnych materiałów edukacyjnych w internecie.

W przypadku systemu Android najbardziej powszechnym językiem jest Java. Java to uniwersalny język programowania, który sprawdzi się zarówno przy tworzeniu aplikacji dla prostych aplikacji, jak i bardziej zaawansowanych projektów. Warto również wspomnieć o Kotlinie – alternatywie dla Javy stworzonej przez JetBrains, zdobywającej coraz większą popularność wśród deweloperów Android.

Oprócz wymienionych wcześniej języków istnieją także narzędzia umożliwiające tworzenie aplikacji wieloplatformowych (cross-platform), takie jak React Native czy Flutter. React Native oparty jest na popularnej bibliotece JavaScript – React, natomiast Flutter korzysta z języka Dart. Oba te rozwiązania pozwalają na jednoczesne tworzenie aplikacji dla systemów iOS i Android, co może przyspieszyć proces deweloperski oraz obniżyć koszty projektu. Wybór odpowiedniego języka programowania dla aplikacji mobilnych zależy od indywidualnych preferencji, doświadczenia oraz celów projektowych.

Języki programowania dla analizy danych i big data

Analiza danych i big data to obszary, które w ostatnich latach zyskały ogromną popularność. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje języków programowania, które pozwolą im efektywnie pracować z dużymi zbiorami danych oraz przeprowadzać zaawansowane analizy. Wśród najpopularniejszych języków programowania dla analizy danych warto wymienić Python, R oraz SQL.

Python, tak jak już wspomnieliśmy, to język programowania o szerokim spektrum zastosowań, który zdobył uznanie w świecie analizy danych dzięki swojej prostocie i elastyczności. Posiada bogaty ekosystem bibliotek takich jak Pandas, NumPy czy SciPy, które ułatwiają pracę z danymi oraz umożliwiają wykonywanie zaawansowanych obliczeń statystycznych. Ponadto Python jest również stosowany w projektach związanych z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją.

R to kolejny język programowania dedykowany głównie do analizy statystycznej i wizualizacji danych. Jego popularność wynika przede wszystkim ze wsparcia społeczności naukowej oraz dostępności wielu pakietów statystycznych. R jest szczególnie polecany tym którzy zajmują się badaniami naukowymi lub pracującymi w dziedzinach takich jak biostatystyka czy ekonometria.

SQL (Structured Query Language) to język zapytań strukturalnych, który pozwala na efektywne zarządzanie i analizowanie danych przechowywanych w relacyjnych bazach danych. Jego głównym zadaniem jest tworzenie, modyfikowanie oraz pobieranie informacji z baz danych. SQL jest niezbędny dla osób pracujących jako analitycy danych czy administratorzy baz danych, a także może być pomocny dla programistów aplikacji webowych i mobilnych.

Jak się uczyć języków programowania? Najlepsze sposoby nauki programowania dla początkujących

Nowy język programowania to przede wszystkim nowe umiejętności – nawet dla programistów mających już jakieś doświadczenie. Jak jednak zacząć naukę od przysłowiowego zera?

Pierwszym krokiem w nauce jest wybór odpowiedniego języka, który będzie dla Ciebie zarówno interesujący, jak i użyteczny. Warto zastanowić się nad swoimi celami zawodowymi oraz zainteresowaniami, aby dobrać język programowania odpowiadający Twoim potrzebom. Przeglądając listę najpopularniejszych języków programowania, takich jak Python, Java czy JavaScript, warto zapoznać się z ich charakterystyką i obszarami zastosowań.

Naukę programowania warto rozpocząć od zdobycia podstawowej wiedzy teoretycznej na temat wybranego języka. Można to zrobić poprzez lekturę książek, artykułów czy oglądanie filmów instruktażowych dostępnych w internecie. Ważne jest jednak, aby nie ograniczać się tylko do teorii – praktyka jest kluczowa w procesie nauki. Dlatego już na początku swojej przygody z programowaniem warto realizować proste projekty, które pozwolą Ci przyswoić nowe umiejętności i utrwalić zdobytą wiedzę.

Języki programowania a kursy online

Nauka programowania wymaga zaangażowania i cierpliwości. Praktyka rozwijana systematycznie na pewno przyniesie efekty. W językach programowania kluczowa jest regularność i powtarzalność ćwiczeń. Poza tym pamiętaj, aby wybrać język programowania odpowiadający Twoim potrzebom, zdobywaj wiedzę teoretyczną i ćwicz umiejętności praktyczne poprzez realizację projektów. Korzystaj z pomocy społeczności deweloperów oraz bądź systematyczny w swojej nauce. Dzięki temu osiągniesz sukces na rynku pracy jako programista.

W tym całym procesie na pewno pomogą Ci kursy dedykowane konkretnym językom. Pamiętaj, aby programować, nie musisz mieć wykształcenia akademickiego! Wystarczą szkolenia czy bootcampy online, które znajdziesz właśnie w ofercie Szkoły Programowania Coders Lab. Serdecznie zapraszamy. Z pewnością pomogą Ci one na szybsze opanowanie nowego języka programowania!

 

FAQ:

1. Jaki język programowania był najpopularniejsze w 2023 roku?

W zależności od źródła statystyki wyglądały nieco inaczej. Jednakże w zestawieniach bardzo często pojawiała się JavaScript, Java czy Python.

2. Jakie zastosowanie mają poszczególne języki programowania?

JavaScript tworzy strony internetowe, a z kolei Python wykorzystuje się w data science.

3. Jak podejść do nauki programowania?

W językach programowania liczy się przede wszystkim popularność. W zdobyciu nowej wiedzy i umiejętności praktycznych z pewnością pomogą Ci kursy od naszej Szkoły Programowania Coders Lab.