Back to Top
najpopularniejsze języki programowania
Autor: Redakcja

Najpopularniejsze języki programowania. Co jest na topie?

języki programowaniabranża itprogramowaniejavascriptjavapython

Z uwagi na postęp technologiczny trendy w programowaniu zmieniają się bardzo dynamicznie, co wiąże się m.in. ze stałym pogłębianiem wiedzy przez programistów.

Zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT już od kilku lat stoi na niezmiennie wysokim poziomie i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się utrzymywać co najmniej przez najbliższą dekadę. Programiści obierają taką ścieżkę kariery m.in. z uwagi na wysokie zarobki w branży, elastyczne godziny pracy, a także satysfakcję, jaką daje każdy zrealizowany projekt.

Które technologie były najpopularniejsze w ubiegłym roku, a którymi warto się zainteresować obecnie, biorąc pod uwagę przyszłość IT? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Najpopularniejsze języki programowania 2019 roku

Jak pokazują dane zebrane przez portal No Fluff Jobs, najczęściej występującymi językami programowania w roku 2019 były JavaScript (trzeci rok z rzędu na pierwszym miejscu) oraz Java, które pojawiały się kolejno w 26,26% oraz 23,07% ogłoszeń. Te dwie technologie są nieodłącznymi elementami pracy osób zajmujących stanowiska Front-end Developerów i Back-end Developerów. W raporcie Rynek pracy IT w 2019 roku wykazano, że to właśnie znajomość JavaScript jest podstawą pracy we front-endzie – umiejętność posługiwania się tym językiem programowania pojawiała się w 73,62% ogłoszeń. Z kolei, w co trzeciej (35,68%) ofercie pracy dotyczącej back-endu wymagana była znajomość Javy.

Najpopularniejsze języki programowania według światowych raportów

Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę w środowisku programistycznym, przebranżawiając się z innego sektora zatrudnienia, lub kandydaci stawiający pierwsze kroki w branży IT, muszą zrobić głębokie rozeznanie w wymaganiach, które będą stawiać przed nimi przyszli pracodawcy. Z tego względu powinni poznać języki programowania, których znajomość pomoże im w znalezieniu wymarzonej pracy.

Badanie Developer Survey Results 2019, w którym udział wzięło prawie 90 tysięcy programistów, przeprowadzone przez portal Stack Overflow, pokazało, że w ubiegłym roku najczęściej wykorzystywali oni w swojej pracy JavaScript (67,8% ankietowanych). Na drugim miejscu znalazł się Python z wynikiem 41,7%, a kolejną pozycję wśród języków programowania zajęły: Java (41,1%) i C# (31%). W dalszym ciągu bardzo cenione przez środowisko informatyczne są PHP (26,4%) oraz C++ (23,5%). Warto nadmienić, że Python spośród wszystkich powszechnie używanych języków programowania, najszybciej zyskuje na popularności. Podobnie prezentuje się ranking popularności języków programowania w raporcie sporządzonym przez RedMonk – firmę korelującą dane pozyskane z platformy GitHub oraz z portalu Stack Overflow, gdzie również sześć powyższych technologii zajmuje czołowe miejsca. 

Firma TIOBE z kolei sporządza swoje rankingi przy wykorzystaniu 25 wyszukiwarek monitorujących tablice ogłoszeń oraz kanały informacyjne zawierające najnowsze trendy w branży IT. W rankingu zaktualizowanym w marcu 2020 roku pierwsze miejsce zajęła Java, oczko niżej znalazł się jeden z najstarszych języków programowania – C, kolejne pozycje należą do takich technologii jak Python, C++, C#. W tym zestawieniu JavaScript zajął dopiero siódmą pozycję, a tuż za nim sklasyfikowany został PHP. 

Aktualne dane na temat popularności języków programowania udostępniane są również przez PYPL Language Index. Informacje na stronie zbierane są na podstawie częstotliwości wyszukiwania tutoriali poszczególnych języków programowania w wyszukiwarce Google. W rankingu pierwsze miejsce zajmuje Python z wynikiem 30,09%, pozycję dalej znajduje się Java – 18,84%, potem JavaScript – 8,1%, C# - 7,27%, PHP – 6,08% oraz C/C++ z wynikiem 5,86%.

 W bieżącym roku oraz w najbliższej przyszłości najbardziej pożądanymi językami programowania w dalszym ciągu będą Java, oraz JavaScript. Natomiast Python jest przyjazną w nauce i coraz częściej wykorzystywaną przez programistów technologią. W takich szkołach jak np. Coders Lab możliwa jest nauka języków programowania zarówno teoretyczna, jak i praktyczna. Tego typu kursy są bardzo dobrym rozwiązaniem dla początkujących programistów, którzy wraz z edukacją zdobędą wstępne doświadczenie.


Czytaj podobne artykuły