Back to Top
Juniorzy IT przygotowują się do rozmowy rekrutacyjnej.
Autor: Redakcja

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? Start dla juniora

Strach przed rekrutacją – zwłaszcza wśród juniorów – wynika bardziej z nieprzygotowania niż z braku kompetencji czy predyspozycji do pracy w branży IT. Dlatego zespół HR Coders Lab pomógł stworzyć dla Ciebie kompendium wiedzy na temat przygotowań do rozmowy rekrutacyjnej. Chcemy dodać Ci odwagi do działania i wskazać kierunek, w którym możesz iść.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie obawy towarzyszą juniorom przed rozmowami rekrutacyjnymi,
 • jak wyglądają kolejne etapy całego procesu,
 • jak wygląda rozmowa rekrutacyjna po angielsku,
 • jakie pytania na rozmowie rekrutacyjnej mogą się pojawić,
 • o co warto zapytać pracodawcę,
 • jak Coders Lab może pomóc w przygotowaniach do rozmowy o pracę.

Rozmowa rekrutacyjna – niezależnie od poziomu Twojego doświadczenia czy lat obecności na rynku pracy – zawsze jest stresująca. Poddawanie się testom i weryfikacji wpływa na odwagę w stawianiu kolejnych kroków. Bywa to tym trudniejsze, im mniejszy masz staż w danej dziedzinie.

Według Iwony Lesiewskiej – HR Manager w Coders Lab – juniorom, np. w branży IT, przed rozmową rekrutacyjną często towarzyszą:

 1. Strach przed nieznanym – nie tylko sama branża jest inna, ale i rekrutacja na stanowiska programistyczne czy testerskie wygląda inaczej.
 2. Strach przed słabym wypadnięciem przed rozmówcą – wynikający z braku doświadczenia, niepewności siebie oraz nieznajomości rynku.

Jeśli też czujesz w sobie tę niepewność – przeczytaj nasz tekst. I zobacz, co możesz zrobić, żeby przygotować się do rozmowy o pracę. Przekonaj się też, jak my możemy Ci w tym pomóc!

Jak się przygotować do rozmowy o pracę?

Pierwszym punktem programu jest zdobycie kompetencji, które pozwolą Ci szukać pracy w branży IT. Kursy programistyczne lub testerskie w Coders Lab są tutaj idealnym rozwiązaniem. To jednak już wiesz, bo albo jesteś w trakcie takiego bootcampu, albo już trzymasz w rękach dyplom i szukasz nowej pracy.

Kolejny etap przygotowań również należy do Ciebie. Aby rozmowy o pracę nie tylko się odbywały, ale i przebiegały sprawnie potrzebujesz do tego:

grafika z cv i portfolio dla juniora IT

1. Odpowiednie CV

W CV nie chodzi o to, żeby opisać tam wszystko. Tym dokumentem masz pokazać potencjalnemu pracodawcy te informacje, które są istotne z perspektywy jego organizacji. Zbuduj obraz kandydata wartościowego technicznie, ale i osobowościowo.

2. Portfolio na Githubie

Świat programowania opiera się na praktyce. Wiedza teoretyczna jest ważna pod warunkiem, że umiesz ją wykorzystać w pracy. A to, czy umiesz to zrobić, weryfikują wykonane projekty. Pierwszym, który w nim umieścisz, będzie np. projekt końcowy z naszego kursu.

Pamiętaj też, że pracodawcy nie szukają jedynie specjalisty. Bardzo często zwracają uwagę na to, czy kandydat pasuje do ich organizacji. Sprawdzają jego wartości i motywację do pracy.

Etapy rekrutacji w IT

Jeśli Twoje materiały są już gotowe, czas aplikować na oferty i umawiać się na rozmowy w wybranych firmach.

Tutaj pojawiają się wątpliwości i pytania związane z tym, jak może wyglądać cały proces rekrutacji. Wiemy, że dla wielu osób to ważne informacje, ponieważ wiedzą, czego mogą się spodziewać.

Ogólny schemat procesu rekrutacji wygląda na przykład tak:

grafika z pierwszym etapem rekrutacji juniora w IT

Przez formularz pracodawcy lub jobboard wysyłasz swoje CV oraz inne dokumenty czy materiały, o które poprosi pracodawca. Może to być np. link do portfolio lub list motywacyjny. Wiele ogłoszeń o pracę dla programistów, testerów czy analityków danych znajdziesz np. na portalu Pracuj.pl.

 

Grafika z 2 etapem rekrutacji juniora w IT

Tym zajmuje się dział HR każdej firmy. Rekruterzy szukają osób ambitnych, po których widać, że włożyli dużo pracy w doskonalenia swoich umiejętności. Wykształcenie kierunkowe nie jest więc konieczne.

 

Grafika z 3 etapem rekrutacji juniora w IT

Podczas pierwszego spotkania z rekruterem – albo online, albo na żywo w siedzibie firmy – rozmowa dotyczy:

 • oczekiwań obu stron względem współpracy,
 • dostępności kandydata,
 • opisu czym zajmuje się firma i zespół,
 • charakterystyki stanowiska.

Rekruter na pewno zada Ci różne pytania. Rozmowa rekrutacyjna w IT na tym etapie dotyczy w dużym stopniu tematów niezwiązanych konkretnie z kompetencjami twardymi, mogą jednak pojawić się pytania oraz informacje dotyczące projektów i charakterystyki stanowiska.

 

Grafika z 4 etapem rekrutacji dla juniora w IT

Jeśli rozmowa z rekruterem się uda, wtedy zostaniesz zaproszony na rozmowę techniczną. Ta odbywa się już z Team Leaderem lub seniorem zespołu, do którego chcesz dołączyć. Tutaj na pewno padną pytania związane z aktualnym poziomem wiedzy czy potencjałem do nauki. Rozmowa techniczna jest zazwyczaj bardziej praktyczna. Możesz zostać poproszony np. o:

 • kodowanie „na żywo”,
 • weryfikację udostępnionego kodu,
 • samodzielne wykonanie konkretnego zadania.

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej w tej formie, to oczywiście – praktyka, praktyka i jeszcze raz ćwiczenia. Na naszych bootcampach wykładowcy niejednokrotnie powtarzają, że w pracy programisty czy testera manualnego najważniejsza jest praca i tworzenie własnych projektów. Zadania nie sprawią Ci wtedy większego problemu.

 

Grafika z 5 etapem rekrutacji juniora IT

Część firm dla zamknięcia całego procesu rekrutacyjnego proponuje jeszcze drugą rozmowę z rekruterem lub Team Leaderem. Jest to jednak rozwiązanie opcjonalne mające podsumować wykonane zadanie oraz efekty rekrutacji.

 

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Przygotowania to nie tylko opracowanie odpowiedzi na ciekawe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. To także wcześniejsze sprecyzowanie swoich oczekiwań i dość dokładny research związany z organizacją, do której aplikujesz.

Grafika z cytatem HR Managera.

Przed samą rozmową rekrutacyjną przypomnij sobie także swoje CV, umieszczone tam umiejętności oraz treść samego ogłoszenia potencjalnego pracodawcy. To baza, która zapewni Ci bezpieczny punkt odniesienia w trakcie rozmowy.

Jednak najważniejszą odpowiedzią na pytanie „jak się przygotować do rozmowy o pracę” brzmi: bądź sobą. Warto być szczerym, bo często na rynku pracy poszukuje się unikatowych kompetencji miękkich, np. osób samodzielnych i indywidualistów lub wręcz przeciwnie ekstrawertyków kładących nacisk na pracę zespołową.

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku – czy zawsze ma miejsce?

Dla wielu osób rozmowa rekrutacyjna po angielsku jest blokadą nie do przejścia. Boją się, że:

 • nie dysponują wystarczająco rozbudowanym słownictwem,
 • mają słaby akcent lub nie mają go wcale,
 • nie zrozumieją zadawanych im pytań.

Te obawy, jeśli nie używa się języka na co dzień, są zupełnie normalne. Wierz nam – każdy to przechodził.

Wiedz jednak, że rozmowa rekrutacyjna po angielsku nie zawsze jest elementem procesu rekrutacyjnego. Wszystko zależy od profilu działalności pracodawcy. Rozmowy w języku angielskim możesz się spodziewać, jeśli aplikujesz np. do:

 • międzynarodowych organizacji,
 • dużych korporacji obsługujących światowych klientów,
 • zagranicznych firm funkcjonujących w Polsce,
 • firm działających za granicą.

Wtedy po prostu wcześniej popracuj nad językiem i przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Warto wiedzieć, że niezależnie od tego, czy rozmowa odbywa się po angielsku, czy po polsku, pytania są do siebie bardzo podobne.

Co sprawdza rozmowa rozmowa rekrutacyjna po angielsku?

Zastanawiasz się, w jakim celu są w ogóle prowadzone rozmowy rekrutacyjne po angielsku? W branży IT nie chodzi jedynie o możliwość komunikowania się w zespole. Najważniejsze jest bowiem zrozumienie opisów projektów – a te dość często są tworzone w języku angielskim.

Grafika o przygotowaniach do rozmowy rekrutacyjnych w IT po angielsku.

Pamiętaj jednak, że słabsza znajomość języka nie dyskwalifikuje Cię od razu. Przecież wszystkiego można się nauczyć.

Przykładowe pytania na rozmowie rekrutacyjnej

Ciekawe pytania rekrutacyjne to mit. W nich nie chodzi o to, by były ciekawe. Pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej mają pokazać obu stronom, na czym im zależy, co jest dla nich ważne i czego mogą się po sobie spodziewać. Podczas rozmowy rekrutacyjnej pojawiają się np. takie pytania:

 • Co zmotywowało Cię do aplikacji do naszej firmy?
 • Jakie są Twoje oczekiwania względem zespołu, przełożonego, finansów?
 • W jaki sposób poszerzasz swoją wiedzę?
 • Jakie technologie, poza wiodącym językiem programowania, są dla Ciebie atrakcyjne? Dlaczego?
 • W jakich projektach komercyjnych i niekomercyjnych brałeś udział?
 • Co cenisz sobie we współpracy z zespołem?
 • Czy znasz swoje mocne strony i jak chciałbyś przekładać je na pracę?
 • Czy praca stacjonarna/zdalna jest dla Ciebie atrakcyjna?

I jak – przykładowe pytania na rozmowie rekrutacyjnej nie wyglądają tak źle, prawda?

Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej

Podczas każdej rozmowy rekrutacyjnej rekruter oddaje prowadzenie rozmowy w Twoje ręce i daje Ci przestrzeń do zadawania własnych pytań. To bardzo ważny moment, ponieważ masz szansę do zaspokojenia swojej ciekawości.

Grafika z cytatem na temat pytań do rekrutera IT

Wiemy, że rozmowa rekrutacyjna jest stresującym wydarzeniem, dlatego niżej znajdziesz listę przykładowych pytań do pracodawcy, które – jeśli poczujesz, że Ci odpowiadają – możesz zadać rekruterowi lub Team Leaderowi:

 1. Ile osób pracuje w dziale, do którego aplikuję?
 2. W jaki sposób są mierzone efekty mojej pracy?
 3. Kto będzie moim przełożonym i jaki ma styl zarządzania?
 4. Jak wygląda kultura organizacji?
 5. Jakie wyzwania wiążą się z pracą na tym stanowisku?
 6. Jakie sukcesy odniosły osoby poprzednio zatrudnione na tym stanowisku?
 7. Kto zajmował to stanowisko wcześniej? Dlaczego odchodzi?
 8. Czy będę mieć szansę spotkać się z członkami zespołu, do którego aplikuję?

Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej mogą być oczywiście bardzo różne. To tylko kilka podstawowych przykładów. Pytaj o to, co wzbudza Twoje wątpliwości lub jest dla Ciebie ważne w kontekście ewentualnego przyjęcia lub odrzucenia oferty.

Jak się przygotować do rozmowy o pracę – skorzystaj z naszej pomocy

Wielu z naszych kursantów i absolwentów zastanawiało się nad tym, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Wiemy, że ta potrzeba jest w nich obecna od lat. Dlatego od początku wspieramy ich w staraniach o pracę. Nie tylko dzięki przemyślanym programom bootcampów dopasowanym do potrzeb pracodawców, ale też dzięki dodatkowej edukacji z zasad rekrutacji.

Służą do tego trzy nasze Laby:

 • Career Lab – podczas którego edukujemy z zakresu samego procesu rekrutacyjnego oraz przygotowań do niego,
 • Portfolio Lab – dzięki któremu po zakończeniu bootcampu wykonujesz dodatkowe projekty do swojego portfolio,
 • Scrum Lab – który uczy sposobu pracy w zespołach scrumowych, co daje Ci przewagę na rynku już na samym początku.

Wszystkie wymienione wyżej Laby są dostępne w pakietach Profesjonalnym i Premium naszych bootcampów, dlatego warto je wybrać. Wchodzisz wtedy na rynek pracy przygotowany nie tylko merytorycznie, ale i nabierasz pewności siebie przydatnej podczas procesów rekrutacyjnych.

 

I jak – wszystko jasne? W takim razie nie trać czasu i zainwestuj czas i energię w skuteczną zmianę zawodową!