Back to Top
nauka programowania mity
Autor: Redakcja

Najczęstsze mity o nauce programowania

Istnieje wiele mitów i przekonań na temat tego, kto może lub nie zostać programistą. Jednak większość z nich mija się z prawdą. Wśród naszych absolwentów (jest już ich ponad 5 500!) posiadamy prawdziwe przykłady, które przeczą popularnym mitom. Postanowiliśmy obalić najczęściej powtarzane przekonania dotyczące branży IT.

 

Jednym z najczęściej spotykanych przez nas mitów jest:

#MIT: Jestem za stary na naukę programowania/testowania/UX Design

To nieprawda. Każdy wiek jest dobry, aby nauczyć się nowej umiejętności. Zwłaszcza tej, która związana jest z tak przyszłościową branżą jak IT. Aby dostosować się do dynamicznych zmian, które zachodzą na całym świecie musimy zmienić myślenie o edukacji i nauce. Idea uczenia się przez całe życie jest niezwykle istotna i pomaga nam sprostać wyzwaniom współczesnego świata.

Nasz najmłodszy absolwent miał 18 lat, a najstarszy - 58. Wiek nie gra tutaj żadnej roli. Liczy się chęć nauki i zaangażowanie. Jeśli myślisz więc, że jesteś już za stary, aby wejść do świata IT - to błąd. Co więcej, osoby, które posiadają już doświadczenie zawodowe są bardzo pożądane przez pracodawców. Dlaczego? Ponieważ taka osoba wie już jak radzić sobie w określonych sytuacjach. 

Drugim, zaraz po wieku, najczęściej powtarzanym mitem jest:

#MIT: Muszę skończyć studia informatyczne, by znaleźć pracę jako programista.

Nieprawda. W zeszłym roku przeprowadzono badanie na ogromnej grupie zawodowych programistów. Zapytano 71 800 developerów i okazało się, że tylko około połowa z nich to osoby po studiach informatycznych!

Co więcej, ukończenie studiów informatycznych nie zapewnia wystarczającego przygotowania do pracy w zawodzie. Studia w dużej mierze skupiają się na wiedzy teoretycznej, również w IT. Dlatego konieczne są praktyki. Pracodawcy są tego świadomi i dlatego bardziej zwracają uwagę na portfolio i konkretne umiejętności kandydatów, niż na formalne wykształcenie.

Większość naszych absolwentów przed kursami programowania nie miała wykształcenia technicznego, a dziś pracują już jako programiści.

Rozprawiliśmy się już z największymi mitami powtarzanymi przez osoby, które chcą wejść do świata IT. Jaki jest kolejny z nich?

#MIT: Z moimi umiejętnościami nie mam szans nauczyć się programować.

Niekoniecznie. Wszystkie Twoje doświadczenia składają się na unikalny zestaw kompetencji, który w jakiś sposób może Ci się przydać w nowej branży. W swojej aktualnej pracy masz styczność na przykład z bardziej zaawansowanym Excelem? Będzie to pewne ułatwienie w nauce programowania od podstaw. 

A co, jeśli nie masz takich doświadczeń? Czy to przekreśla Twoje szanse? Absolutnie nie! Owszem, będziesz musiał zdobyć wiedzę z paru podstawowych zagadnień i nadrobić pewną wiedzę. Ale jeśli masz dostęp do dobrych materiałów - dostosowanych do osób początkujących - szybko Ci pójdzie. 

Wśród naszych Absolwentów mamy osoby, które wykonywały przedtem bardzo zróżnicowane zawody. Na naszych kursach dla testerów oprogramowania, mieliśmy już filozofa, żołnierza, pracownika budowlanego, a nawet grabarza! Wiek, płeć i dotychczasowe doświadczenie zawodowe w żaden sposób nie decydują o tym, czy możesz programować. 

Najważniejszym czynnikiem jest Twoja motywacja i wytrwałość w nauce. 

Kolejnym mitem, z którym spotykamy się nadzwyczaj często jest:

#MIT: Wystarczy dyplom z uczelni/kursu aby odnaleźć się na rynku pracy

Ten mit z rzeczywistością ma niewiele wspólnego. Dyplom z uczelni lub ukończenia kursu wcale nie gwarantuje Ci pracy od ręki. Twój przyszły pracodawca będzie stawiał przede wszystkim na sprawdzenie Twoich umiejętności i znajomość praktycznych zagadnień. Dlatego tak istotną kwestią podczas nauki programowania/testowania czy UX Design jest tworzenie nowych projektów i ciągła nauka. Bez praktyki nie będziesz się rozwijać i pracodawcy nie będą aż tak chętni, aby zaproponować Ci pracę w swojej firmie. Twoja wiedza musi być praktyczna. Oczywiście, umiejętności teoretyczne też będą przydatne na Twojej drodze zawodowej, ale do innych i bardziej zaawansowanych rzeczy. Na samym początku liczą się umiejętności praktyczne. 

Jeśli chcesz wejść do świata IT, ponieważ myślisz, że dostaniesz od razu 10-15 tysięcy na rękę to niestety, ale musimy wyprowadzić Cię z tego błędu. 

#MIT: Na starcie (czyli jako Junior) będę już zarabiać 10-15 tysięcy na rękę

To jeden z najczęściej powtarzanych mitów dotyczący branży IT. Niestety, ale tak jak w każdej branży w IT liczy się Twoje doświadczenie. Junior (w zależności od firmy) może liczyć na początkowe zarobki rzędu 2-4 tysięcy netto. Oczywiście wraz z Twoim doświadczeniem Twoje zarobki będą rosnąć proporcjonalnie. Plusem pracy w branży IT jest to, że bardzo szybko możesz podnieść swoje zarobki do wymarzonej kwoty. Wymaga to jednak od Ciebie ciągłej nauki, zaangażowania w projekty i rozwoju. Następuje to jednak znacznie szybciej niż w innych branżach!

Rozwialiśmy Twoje wątpliwości dotyczące wiecznie powtarzanych przekonań na temat tego kto może zostać programistą i ile tak naprawdę zarabia się w IT? Mamy taką nadzieję. Branża IT jest niezwykle dynamiczną, stale rozwijającą się i przyszłościową. Jeśli chcesz spróbować swoich sił i zacząć przygodę z IT - sprawdź nasze kursy, które przygotują Cię do wejścia na rynek pracy. 

Sprawdź ofertę kursów programowania, testerskich i analitycznych w Coders Lab.