Back to Top
nauka programowania i zmiana zawodu
Autor: Redakcja

Szef na Javie. Czyli, jak przejść z branży gastronomicznej do branży IT: historia Marty!

Chociaż rynek pracy IT systematycznie apeluje, że w kraju brakuje specjalistów ze znajomością Javy, wiele osób boi się spróbować swoich sił w nowym zawodzie. Dotyczy to zwłaszcza pracowników, którzy już funkcjonują w innej branży.

Potencjał pracy w IT wciąż jest niedostrzegany. Tymczasem imponuje różnorodność specjalizacji, a także ścieżek kariery, jakimi można podążyć. Często czynnikiem stojącym na przeszkodzie zmiany drogi zawodowym jest strach. Przykładem tego, jak pokonanie obaw może przynieść szereg życiowych korzyści, jest historia Marty.

Nauka zawodu nie tylko w szkole i na studiach

Już od ponad pięciu lat utrzymuje się statystyka, według której ponad połowa Polaków nie pracuje w zawodzie wyuczonym. Zarówno badania przeprowadzone w 2015 roku przez Millward Brown, jak i w raporcie „Student w Pracy” z 2018 roku dowodzą, że praca młodych absolwentów tylko w połowie ma związek z ich wyborami na poziomie edukacji.

Osoby wkraczające na rynek pracy, po początkowym zniechęceniu wobec zastanych realiów, postanawiają spróbować swoich sił w innym zawodzie. Pomimo tego, że większość z nich zaczyna od stanowisk na najniższym szczeblu, rzadko kiedy wracają do zawodu wyuczonego. Hermetyczność wielu branż sprawia, że młodzi ludzie wolą zarabiać mniej i piąć się po szczeblach kariery, zamiast podejmować żmudne próby dostania się na stanowisko zgodne z wyuczonym zawodem.

Drugą grupę stanowią osoby, którym udało się znaleźć zatrudnienie w swoim zawodzie, jednak z różnych przyczyn nie znajdują satysfakcji z wykonywanej pracy. Do tego grona należy m.in. Marta, która długo pracowała w branży gastronomicznej, gdzie próbowała swoich sił na różnych stanowiskach – od kelnera, przez kucharza, po menadżera lokalu. Niestety każda z tych ról okazywała się dla niej rozczarowaniem. Niewiele osób gotowych jest pracować po kilkanaście godzin dziennie, siedem dni w tygodniu. Znaczące obciążenie połączone z brakiem satysfakcji sprawiły, że Marta postanowiła zmienić swoje życie, mimo że miała kompetencje związane jedynie z branżą gastronomiczną i spróbować swoich sił na kursie programowania.

Otwarte drzwi rynku IT

Zmiana kariery zawodowej nie zawsze przebiega sprawnie. Niektóre zawody wymagają odpowiedniego wykształcenia, co z kolei wiąże się z kolejnymi latami studiów. Dla wielu oznacza to zaczęcie zupełnie od nowa procesu wejścia na rynek pracy, co skutecznie zniechęca. Jednak wiele branż otwiera się na nowych pracowników, także tych bez doświadczenia. Najlepszym przykładem jest sektor IT, który od lat przyzwyczajony jest do tego, że nowi pracownicy w firmach często dopiero doskonalą swój warsztat.

Przyczyna tkwi w niedostatecznej edukacji. Nawet jeśli do pracodawcy zgłasza się absolwent technikum informatycznego lub innej szkoły branżowej, często jego umiejętności wymagają uzupełnienia. Z tego względu dużą popularnością cieszą się szkoły IT. Według danych jednej z nich –  Coders Lab, której kursy ukończyło ponad 5000 osób, aż 82% absolwentów znalazło pracę w IT. Ponadto programiści podkreślają, że spotkali dużo lepsze warunki zatrudnienia niż w firmach reprezentujących inne sektory.

Taką osobą była Marta, którą na kurs namówił partner – także absolwent Coders Lab. I choć na początku nauka programowania sprawiała problemy, znalazła wsparcie w wykładowcach oraz innych kursantach, a obecnie cieszy się z poprawy swojego życia. Pracuje jako specjalistka Java. Z nowymi umiejętnościami bardzo szybko znalazła zatrudnienie w jednym z największych przedsiębiorstw transportowych na świecie. Zajęło jej to zaledwie półtora miesiąca od zakończenia kursu.

Marta nie musi już pracować po piętnaście godzin dziennie, nie narzeka też na zarobki i benefity w nowej firmie. Dodatkową motywacją jest dla niej możliwość rozwoju. Miejsce powtarzalnych rutynowych zadań zajęły nowe wyzwania, interesujące projekty oraz współpraca z ludźmi. Pracując na podstawie zadaniowego systemu czasu pracy, znalazła swój work-life balance, w związku z czym może realizować się także w innych obszarach.

Przekwalifikowanie się może oznaczać znaczący krok ku poprawie swojego życia. Marta jest tego przykładem, a wraz z nią wielu ludzi w każdym wieku i z różnym doświadczeniem, którzy rozpoczęli pracę w sektorze IT. Branża jest wciąż otwarty na programistów. Według raportu „Rynek pracy", zarówno w ubiegłym roku, jak i obecnie, dominuje zapotrzebowanie na specjalistów ze znajomością Javy lub JavaScript.

Ty też możesz zmienić swoją pracę. Sprawdź jakie z jakiej oferty kursów możesz skorzystać w Coders Lab.