Back to Top
praca ux designer
Autor: Redakcja

Kim jest UX Designer i jak wygląda jego praca?

UX Designer to zawód, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Ale kim tak naprawdę jest UX Designer? Czym się zajmuje i na czym polegają jego codzienne obowiązki?  Czy UX Designer i UI Designer robią to samo?

Czym zajmuje się UX Designer?

UX czyli User Experience to suma wszystkich reakcji i odczuć, których doświadcza użytkownik naszego produktu. UX to projektowanie doświadczeń użytkownika, czyli dbanie o to, aby produkt wzbudzał pozytywne odczucia w ludziach, którzy z niego korzystają. Najczęściej używa się tego terminu w odniesieniu do produktów cyfrowych, takich jak strony internetowe, aplikacje mobilne czy desktopowe, ale jest to termin bardzo szeroki, może dotyczyć produktów fizycznych i usług.

UX Designer odpowiada zatem za projektowanie doświadczeń odbiorcy od podstaw. Jego celem jest zwiększenie satysfakcji klienta korzystającego z produktu poprzez poprawę jego funkcjonalności i użyteczności, dostarczenie produktu łatwego w obsłudze, zapewnienie “przyjemnych” interakcji między klientem, a produktem. Przygotowywanie rozwiązań poprzedzone jest badaniem potrzeb, poznaniem czego właściwie oczekuje przyszły użytkownik.

UX Designerzy w większości przypadków zajmują się produktami cyfrowymi, takimi jak strony czy aplikacje internetowe. Odpowiadają za to, by po skorzystaniu z danego produktu użytkownik pomyślał:

  • “Tego mi było trzeba! Dzięki niemu mogę wykonywać swoje zadania lepiej, szybciej lub przyjemniej.” (Produkt odpowiada na potrzeby użytkownika)
  • “Korzystanie z tego było proste i przyjemne.” (Produkt jest użyteczny)
  • “Będę ponownie z tego korzystał i polecę go innym.” (Produkt jest angażujący i lepszy od konkurencji)

Czym różni się praca UX, a UI Designera

UX Designer jest dosyć często mylony z osobą UI Designera. Powszechny jest mit, że UX odpowiedzlany jest za to by produkt był atrakcyjny wizualnie. Jest to jednak zadanie UI Designera. Zajmuje się on projektowaniem interfejsu użytkownika. UI Designer odpowiedzialny jest za przygotowywanie takich elementów jak widoczna struktura strony, menu, rozkład treści, szata graficzna, galerie zdjęć etc. Bardzo ważnym aspektem pracy UI jest optymalizacja narzędzi, którymi posługuje się użytkownik, korzystając ze strony czy aplikacji - są to m.in. panel sterowania, nawigacja, a nawet zewnętrzna lub elektroniczna klawiatura.

Obowiązki UX Designera

Obowiązki UX Designera mogą być bardzo zróżnicowane i wiele zależeć będzie od firmy i projektu, nad którym się pracuje. Jednak do standardowych zadań można zaliczyć na pewno: projektowanie interakcji i makiet  - jest to planowanie tego jak będzie działać aplikacji i w jaki sposób można w niej wykonać określone czynności. Specjalista UX zajmuje się także badaniami i testowaniem rozwiązań z użytkownikami - weryfikuje pomysł i przygotowane rozwiązania. UX Designer współpracuje blisko z grafikami i programistami, którzy wdrażają jego pomysł. W niektórych przypadkach może mieć też wpływ na strategię produktu.

Jakie cechy powinien mieć UX Designer?

Zastanawiasz się, czy nadajesz się na UX Designera? Jest to zawód, w którym bardzo ważne są takie cechy jak:

  • komunikatywność
  • empatia
  • analityczne myślenie
  • zmysł estetyczny

W tej pracy odnajdą się osoby zarówno zainteresowane technologią, jak i socjologią czy psychologią.

Ile zarabia UX Designer?

W Polsce średnie wynagrodzenie projektanta UX wynosi 7200 zł netto. Jest to kwota, którą otrzymują osoby pracujące w Warszawie - centrum branży UX. W Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu - w mniejszych, ale również znaczących ośrodkach tej branży, zarobki wahają się w granicach 5800 - 6300 zł netto. Jak w każdej branży wysokość wynagrodzenie będzie zależna od doświadczenia oraz umiejętności, jakimi wykazuje się UX Designer. Juniorzy w branży UX mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3500 zł netto, natomiast Seniorzy ok. 9000 zł netto.

Jeśli uważasz, że UX Design to zawód stworzony specjalnie dla Ciebie, sprawdź jak zrobić pierwszy krok w stronę wymarzonej pracy i zapoznaj się z ofertą kursów Coders Lab.