Back to Top
Kobieta siedzi przed komputerem i myśli, jak zostać analitykiem danych
Autor: Redakcja

Jak zostać analitykiem danych w 7 miesięcy bez wychodzenia z domu?

Skoro programowania Javy uczymy w ciągu 10 miesięcy, to analizy danych nauczymy Cię w zaledwie 7. To nawet mniej niż rok na jakichkolwiek studiach. Wiedzy natomiast dostajesz dokładnie tyle, ile potrzebujesz, by zostać analitykiem danych. I to bez wcześniejszego doświadczenia.

Z tekstu dowiesz się:

 • jak zacząć przygodę z analizą danych,
 • jak zdobyć wykształcenie potrzebne w pracy analityka danych,
 • czy analizy danych można nauczyć się na kursie online,
 • jakich umiejętności i narzędzi potrzebuje Data Analyst,
 • gdzie jest praca dla analityka danych.

Stworzenie kursu związanego z analizą danych było dla nas kolejnym krokiem w rozwoju naszej szkoły IT. Dzięki partnerstwu z Pracuj.pl jesteśmy na bieżąco z trendami i rosnącą popularnością Data Science. Wiemy jednak, że dla Ciebie – jeśli dopiero wdrażasz się w zakamarki tej dziedziny – analiza danych kryje wiele niewiadomych. Dlatego dziś pokażemy Ci, jak zostać analitykiem danych. Sposobów jest, oczywiście, kilka.

Przeczytaj także artykuł: Kluczowi gracze, czyli stanowiska w projektach Big Data

Grafika z tekstem: Czy wiesz, że… W 2012 roku magazyn Harvard Business Review ogłosił zawód Data Scientist najseksowniejszym zawodem XXI wieku.

Big Data – jak zacząć przygodę z analizą danych?

Czasem wystarczy drobna wskazówka, aby zdecydować o zmianie. Dla kogoś będzie to podpowiedź od znajomego, dla Ciebie być może artykuł w internecie dotyczący przyszłościowej dziedziny. A analiza danych zdecydowanie nią jest.

Zmianę ścieżki kariery warto jednak zacząć od researchu, zwłaszcza jeśli dotąd Twój zawodowy kontakt z danymi był mocno ograniczony. Sprawdź więc, jak wygląda rynek pracy dla analityków danych (np. na stronie Pracuj.pl), poznaj możliwe ścieżki kariery i dowiedz się, ile zarabia analityk danych.

Z doświadczenia naszych kursantów oraz absolwentów wiemy, że warto również wykonać test predyspozycji Coders Lab. Zaledwie 10 pytań, na które odpowiesz w kilka minut, pomoże Ci ocenić Twój styl działania i wskazać Ci najbardziej dopasowaną do Ciebie ścieżkę kariery. Być może Twoim przeznaczeniem jest stanowisko specjalisty ds analizy danych (tak na dobry początek!).

Przeczytaj także artykuł: Data Science – co musisz wiedzieć, by zacząć karierę analityka danych?

Analiza danych. Praca nad wykształceniem nie jedno ma imię

Studia, samodzielne kursy online lub intensywne bootcampy analityczne ze wsparciem praktyków – właśnie tak zdobywa się zawód przyszłości. Zastanówmy się jednak, które z tych rozwiązań ma największy sens i najszybszy zwrot z inwestycji nie tylko pieniędzy, ale i czasu.

Studia magisterskie

Kiedyś analitycy danych – jeśli byli po studiach – najczęściej kończyli takie kierunki jak informatyka, telekomunikacja, inżynieria baz danych lub zarządzanie. To one dawały przyszłym specjalistom ds analizy danych najszersze pojęcie na temat pracy z dużymi zbiorami danych. W przypadku przebranżowienia studia praktycznie nie wchodzą w grę, ponieważ angażują Cię przez co najmniej 3 lata, a życie – zawodowe i prywatne – toczy się dalej.

grafika z charakterystyką studiów magisterskich

Samodzielne kursy online

Z biegiem czasu pojawiło się dużo materiałów do self-learningu, czyli samodzielnej nauki. Najpierw były to artykuły w internecie, następnie filmy na Youtube, a w końcu – kursy online w formie nagranego wcześniej wideo. Młodszy analityk danych lub osoba aspirująca do tego stanowiska może jednak nieco się tu pogubić. Każde wideo generuje pytania, których nie ma komu zadać. Ta forma nauki wymaga też dużo samozaparcia, by regularnie odstawiać prywatne zobowiązania i zdobywać niezbędną wiedzę.

Grafika z charakterystyką samodzielnych kursów online

Bootcampy z analizy danych

Intensywne kursy z analizy danych, które odbywają się online, ale ze wsparciem grupy, wykładowców oraz mentora to rozwiązanie najbardziej optymalne. Po pierwsze – przy takich kursach nie jest brane pod uwagę ani Twoje wcześniejsze wykształcenie (np. wyniki matury z konkretnych przedmiotów), ani dotychczasowe doświadczenie (np. zatrudnienie w zupełnie innej branży). Po drugie kursy tego typu nie tylko trwają krócej, ale zawierają też najbardziej aktualną wiedzę. W końcu wykładowcy na zajęciach mogą aktualizować ją na bieżąco.

Grafika z charakterystyką kursu z analizy danych

Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego aż 92% maturzystów deklarowało w 2019 roku chęć podjęcia dalszej nauki na uczelniach wyższych. Pandemia jednak nieco weryfikuje te dane i coraz więcej osób szuka alternatywnych dróg zdobycia nie tyle wykształcenia, co przydatnych kompetencji. Po zainteresowaniu naszymi kursami analitycznymi, które ukończyło już ponad 200 osób (w ciągu niecałego roku i to w czasach pandemii), widzimy, że kursy online w Wirtualnej Klasie cieszą się dużą popularnością wśród kursantów w każdej grupie wiekowej.

Data Science. Kurs online szansą na zawód przyszłości!

Wszyscy wiedzą, że dziś nie chodzi już o wykształcenie, a o posiadanie realnych umiejętności. Właśnie dlatego w Coders Lab uczymy przez praktykę i pracę z danymi zaczynasz już od pierwszych zajęć.

Wielu naszych kursantów mówi nam na początku, że obawia się nie tylko zmiany branży, ale też nauki zdalnej, zwłaszcza podczas przebranżowienia. Jeśli trapią Cię podobne myśli, po prostu musisz przeczytać 3 poniższe punkty. Nawet jeśli to miałby być jedyny fragment, który przeczytasz uważnie.

Analityk Danych to:

 1. unikatowy kurs ułożony w przemyślany proces edukacyjny. W trakcie zajęć stopniowo rozwijasz swoje kompetencje, coraz łatwiej łączysz kropki i z każdym kolejnym modułem jesteś coraz bliżej zawodu analityka danych.
 2. Nasi wykładowcy i mentorzy towarzyszą Ci na każdym etapie nauki. To praktycy, którzy na co dzień pracują w zawodzie, dlatego masz pewność, że otrzymujesz od nich najświeższą oraz najbardziej potrzebną wiedzę.
 3. Nauka zdalna w Coders Lab razem z grupą innych kursantów to stała mobilizacja do pracy oraz okazja do wymiany doświadczeń. Bez problemu przedyskutujecie realizowane projekty, a także – na bazie waszych wcześniejszych zajęć – pomożecie sobie wzajemnie naprawdę szeroko patrzeć na dane.

Dodatkowo kurs analityka danych trwa jedynie 7 miesięcy i odbywa się weekendowo. Pogodzisz go więc z pracą oraz życiem prywatnym.

Analityk danych – zawód a umiejętności i narzędzia

Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie analityka danych, który pracuje jedynie w oparciu o swoje naturalne predyspozycje? No właśnie, my też nie. Każdy Data Analyst musi posiadać konkretne umiejętności i umieć pracować na szeregu narzędzi, dzięki którym przeprowadzenie procesu Data Science będzie proste. I pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

Do umiejętności analityka danych zaliczamy m.in. programowanie czy storytelling danych.

Narzędzia do analizy danych są oczywiście różne. Nasi wykładowcy oraz Dział Edukacji Coders Lab zdecydowali, by przyszłych analityków danych uczyć tego, czego wymagają pracodawcy. Kończysz więc kurs Analityka Danych ze znajomością takich języków programowania jak Python oraz SQL. A dodatkowo umiesz posługiwać się m.in.:

 • Pandas,
 • Requests,
 • Selenium,
 • Matplotlib,
 • Openpyxl,
 • Seaborn i Plotly,
 • Dash,
 • GeoPandas i GeoSeries,
 • Tableau.

Przeczytaj także artykuł: Umiejętności analityka danych potrzebne do procesu Data Science

Miejsca pracy analityka danych – spróbuj właśnie tam!

Kto powiedział, że analityk danych może pracować tylko w finansach? Dziś – czyli w świecie, w którym internauci dziennie generują ok. 2,5 tryliona bajtów danych – Data Analyst przyda się dosłownie wszędzie.

Warto więc zdobyć zawód przyszłości i wykorzystać go do pracy w dokładnie tej branży, w której chcesz. Wierz nam, z każdym miesiącem będzie Ci coraz łatwiej pokazać pracodawcom, co zyskają dzięki zatrudnieniu Ciebie. Zwłaszcza jak argumenty opatrzysz ciekawymi danymi i opowiesz inspirowaną nimi historię.

Analitycy danych są potrzebni np. w firmach:

 • finansowych,
 • medycznych,
 • farmaceutycznych,
 • edukacyjnych.

Bardzo często pracują także w instytutach badawczych, np. przy przewidywaniu trendów. Twój wkład w budowę naszego jutra może być naprawdę duży.

Brzmi interesująco, prawda? Dlatego już teraz zdecyduj się na kurs Analityk Danych – kompleksowe szkolenie rozwijający kompetencje Data Science – i złóż portfolio z projektów wykonanych w trakcie nauki. To Twoja przepustka do świata analizy danych.