Back to Top
Zdjęcie główne - konferencja jak zostać analitykiem danych
Autor: Redakcja

Jak zostać analitykiem danych? – podsumowanie konferencji online

Konferencja, do której przygotowywaliśmy się dzięki 4 wcześniejszym webinarom już za nami. Jeśli jesteś ciekaw wniosków płynących z rozmów naszych ekspertów – przeczytaj tekst i obejrzyj nagranie.

Wydarzenie prowadził Jacek Lisowski, Sales Manager w Coders Lab. W rozmowie wzięli udział:

 • Iwona Popek – Senior Data Analyst w Allegro i wykładowczyni w Coders Lab,
 • Dominik Kubiak – Senior IT Outsourcing Business Consultant w Next Technology Professionals,
 • Adam Kropiewnicki – absolwent kursów Python – Analiza Danych oraz Python Developer w Coders Lab.

Konferencja „Jak zostać analitykiem danych?” składała się z czterech modułów tematycznych:

 1. Jak wygląda rynek pracy dla analityków danych?
 2. Jak rozpocząć karierę analityka danych?
 3. Jak pracuje się z danymi w dużych firmach?
 4. Co zyskujesz dzięki kursowi Analityk Danych?

 

Część I

Rynek pracy dla analityków danych

O zawodach nieprogramistycznych mówimy już od dłuższego czasu. Razem z pracuj.pl stworzyliśmy nawet raport na ich temat. Od pytania związanego z tą częścią branży IT rozpoczęliśmy także rozmowę podczas konferencji.

Zawody nieprogramistyczne mają ogromną przyszłość, ponieważ wraz z liczbą danych rośnie także ich zaszumienie i zanieczyszczenie. To uniemożliwia zrozumienie tego, co dane chcą nam powiedzieć. Potrzebujemy specjalistów, którzy to wyjaśnią, przetłumaczą. Są nimi właśnie analitycy, którzy wyłuskują z danych istotne informacje, a następnie przedstawiają je w formie zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy.

Właśnie dlatego przez ostatnie 2–3 lata obserwujemy bardzo duży wzrost zapotrzebowania na specjalistów z obszaru analizy. Liczba ogłoszeń z obszaru analizy danych także wzrosła – nawet o 30% – mówi Dominik Kubiak, Senior IT Outsourcing Business Consultant w Next Technology Professionals.

Ważne jest również to, że te wartości będą dalej rosły. Firmom z każdym dniem coraz bardziej zależy na pracownikach – także bez dużego doświadczenia – którzy będą:

 • przygotowani do pracy,
 • znać narzędzia analityczne,
 • będą wiedzieć, jak je wykorzystywać.

Zobacz także raport: Branża IT to nie tylko programiści.

cytat Dominik Kubiak - konferencja Jak zostać analitykiem danych

Wynagrodzenie analityka danych

Jacek Lisowski razem z Dominikiem Kubiakiem poruszyli też prawdopodobnie najgorętszy temat związany z pracą, nie tylko w IT. Mowa o wynagrodzeniu dla juniora.

Ekspert z Next Technology Professionals – firmy, która wydała niedawno raport: Rynek pracy IT w Polsce 2022 m.in. na temat wynagrodzeń – podkreśla, że w tym przypadku koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, np.:rodzaj umowy, formę współpracy, doświadczenie (nie tylko w analizie danych).

Ogólne widełki wynagrodzenia analityków danych można jednak podzielić na trzy poniższe grupy:

 • ok. 5 500-7 000 zł brutto na umowie o pracę dla juniora,
 • ok. 8 000-10 000 zł brutto na umowie o pracę dla mida,
 • 13 000 i więcej zł brutto na umowie o pracę dla seniora.

Rozpiętość kwot wynika między innymi z tego, że osoby po przebranżowieniu, mimo braku udokumentowanej pracy w analizie danych, są często doświadczonymi pracownikami. A to duża wartość dla pracodawcy – zauważa Dominik Kubiak.

Przeczytaj także artykuł: Ile zarabia analityk danych? To prawdziwe dane!

Ścieżki kariery w analityce danych

W tej sprawie oddaliśmy głos Iwonie Popek, która jako aktywnie pracujący analityk danych opowiedziała nam o możliwych wyborach: Zawód analityka danych to często pierwszy i jednocześnie najczęstszy kierunek wybierany przez osoby, które chcą pracować z danymi. Takich ogłoszeń jest najwięcej. Warto jednak pamiętać, że analityk danych analitykowi danych nie jest równy. Wiele zależy od tego, jak dane stanowisko jest definiowane przez konkretną firmę.

Iwona Popek podpowiedziała kilka dróg do wyboru:

Jeśli interesujesz się statystyką lub masz dobrze rozwinięte zdolności matematyczne, to możesz iść w kierunku machine learningu i zostać Data Scientist.Tu, poza solidną wiedzą analityczną, konieczne są także statystyka i praca na modelach. Przyda się także zestaw umiejętności informatycznych czy nawet programistycznych. Do wyboru są także analityk finansowy lub biznesowy oraz sektor Business Intelligence.

W dwóch ostatnich przykładach zdecydowanie głębiej wchodzi się w wiedzę branżową, a nie tylko analityczną.

Ciekawymi spostrzeżeniami w tym temacie podzielił się także Dominik Kubiak:

Karierę warto uzależnić od własnych preferencji. Są osoby z predyspozycjami do bycia liderem i zarządzania, ale są też osoby, które wolą postawić na swój rozwój i specjalizację. W pierwszym przypadku można zdecydować się na zostanie kierownikiem działu analitycznego czy nawet dyrektorem ds. danych. W drugim z kolei możliwości jest jeszcze więcej. Z podstawowej analizy danych można iść w stronę analityka biznesowego, który wykorzystuje dane po to, żeby usprawniać procesy informatyczne lub usprawniać struktury organizacyjne. Można też zostać analitykiem finansowym. Takie osoby koncentrują się na tym, aby wykorzystywać dane do tworzenia możliwości inwestycyjnych, identyfikować drogi uzyskania przychodu albo ograniczać ryzyko finansowe. Są także analitycy operacyjni. Ich zadaniem jest optymalizacja wydajności w firmie dzięki znajdowaniu problemów (technicznych, strukturalnych lub proceduralnych) i rozwiązywaniu ich. Otwarta jest także droga do analizy marketingowej, zwłaszcza przy dużych pokładach kreatywności. Takie osoby zajmują się badaniami rynku, analizują trendy, pomagają w określeniu ofert czy usług, które trafią do klienta.

 

Część II

Początek kariery analityka danych

Drugą część konferencji otworzył Adam Kropiewnicki – absolwent Coders Lab. Kto, jak nie osoba, która ukończyła nasze kursy, lepiej opowie o starcie w branży IT?

Dlaczego analiza danych? Dlaczego Python? Dlaczego programowanie? Chciałem się przebranżowić, ale w moim przypadku pójście na specjalistyczne studia z analizy czy Big Data nie wchodziły już w grę. Zależało mi na czasie. W dotychczasowym miejscu zatrudnienia czułem się mocno wypalony. Nie było jednak łatwo z tą decyzją. Co prawda lubię cyferki, ale mimo wszystko jestem humanistą. Skoro jednak mogę wykorzystywać komputer do rozrywki, dlaczego nie zacząć wykorzystywać go do pracy? W końcu – jak to mówią – znajdź pracę, która jest Twoją pasją, a nie przepracujesz nawet dnia.

Podczas konferencji nasi goście powiedzieli także, że pracodawcy są otwarci także na pracowników z mniejszym doświadczeniem. Na rynku stale brakuje specjalistów, więc na pokładzie przyda się każda para rąk do pracy.

cytat absolwenta PAD - konferencja jak zostać analitykiem danych

Cechy dobrego analityka danych

W temacie cech dobrego analityka danych zaskoczeń nie było, a eksperci okazali się naprawdę zgodni. Wymienili przede wszystkim:

 • ciekawość,
 • dokładność,
 • kreatywność,
 • komunikatywność.

Analityk danych musi też po prostu lubić liczby, bez tego będzie mu trudno – podkreśla Iwona Popek, Senior Data Analyst w Allegro i wykładowczyni w Coders Lab.

Przeczytaj także artykuł: Umiejętności analityka danych potrzebne do procesu Data Science

 

Część III

Praca z danymi w dużych firmach

W ogromnym skrócie można powiedzieć, że analityk danych zderza się z pytaniem, na które musi znaleźć odpowiedź. Dzięki temu pomaga podejmować trafne decyzje.

Jak to jednak wygląda na co dzień?

Dziś firmy często nie mają już bezpośredniego kontaktu ze swoim klientem. Jedyną drogą zrozumienia go, jest analiza zachowań użytkownika na platformie, które odkładają się w bazie danych w postaci różnych cyfr czy znaczków. Dlatego niezbędni są analitycy danych i dlatego biznes – jeśli chce się podejmować dobre decyzje strategiczne – musi się na tych danych opierać. Uczestniczymy więc w spotkaniach, dowiadujemy się czegoś na temat bieżących projektów, pracujemy z zespołem. Ja na przykład musiałam kiedyś zrozumieć, jaką funkcję pełni smar w kopalni czy w żurawiu, bo bez tego moja praca analityczna byłaby bardzo trudna. Następnie analityk pomaga zespołowi w weryfikowaniu różnych hipotez. Po otrzymaniu zapytania właśnie takie informacje zdobywa analityk – opowiadała Iwona Popek.

grafika z cytatem Iwony Popek - konferencja Jak zostać analitykiem danych

 

Część IV

Analityk Danych. Korzyści z kursu

Kurs Analityk Danych składa się z 4 modułów tematycznych związanych m.in z:

 • programowaniem w języku Python, 
 • użyciem języka zapytań SQL,
 • wizualizacją danych.

Wszystkie materiały opracowali praktycy, którzy na co dzień pracują z niekończącymi się ilościami danych. Nie znaczy to jednak, że kurs jest trudny. Został on stworzony z myślą o osobach, które nigdy wcześniej nie miały nic wspólnego z danymi lub ich wiedza w tym zakresie jest bardzo powierzchowna.

Nasi wykładowcy krok po kroku wprowadzają w meandry analizy danych, pokazują wiele narzędzi, z których na co dzień korzystają analitycy danych.

Baner reklamowy Data Lab - ścieżki rozwoju kompetencji analityka danych

Jak widać – analiza danych wciąż jest terenem do zdobycia. A jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tej branży, obejrzyj nagranie z nasze konferencji Jak zostać analitykiem danych? Dowiesz się z niego jeszcze, dlaczego wizualizacja danych jest tak istotna lub czy wcześniejsze doświadczenie (przy przebranżowieniu) może być pomocne w pracy z danymi.