Back to Top
Ekrany komputera, zdjęcie nagłówkowe do tekstu o ciekawych projektach w IT
Autor: Redakcja

Dlaczego ludzie chcą pracować w IT? Przekonują ich ciekawe projekty!

W tej pracy nie będziesz się nudzić! Branża IT, dzięki temu, że rozwija się praktycznie każdego dnia i nieustannie ustala nowe trendy, oferuje wiele możliwości rozwoju. Zobacz, jakie ciekawe projekty są realizowane w IT i dlaczego ich obecność na codziennej liście zadań jest tak ważna.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest projekt informatyczny,
  • jakie typy projektów w IT wyróżniamy,
  • dlaczego ciekawe projekty w IT są ważne,
  • gdzie możesz realizować projekty informatyczne.

Na koniec przypomnimy kilka ciekawych projektów IT, które na przestrzeni ostatnich kilku lat rozgrzewają dusze i serca użytkowników internetu. Wystarczy, że wejdziesz do sklepu Google czy App Store. Zobaczysz tam wiele produktów, które wyszły spod skrzydeł pracowników branży IT. Z resztą – po prostu włącz przeglądarkę, bo… każda strona, na którą wejdziesz (a przecież przeglądasz ich dziennie setki, jak nie tysiące), to owoc pracy zespołów deweloperskich.

Czym jest projekt informatyczny – proste pytanie, prosta odpowiedź!

Projekt informatyczny lub – jeśli wolisz – projekt IT to nic innego jak projekt, który prowadzi się po to, by stworzyć konkretny system informatyczny.

Niech nie zmyli Cię jednak słowo „informatyczny”. Wcale nie chodzi nam po prostu o działanie z komputerami. W końcu branża IT to nie tylko programiści, ale też project managerowie, testerzy czy analitycy danych.

Przeczytaj także artykuł: Analityk danych zawodem przyszłości

Projekty IT – rodzaje

Wiesz, naprawdę trudno o jasną i czytelną klasyfikację projektów IT. One wszystkie bardzo się ze sobą przenikają. I właśnie to w nich najbardziej intryguje. Przy okazji też daje więcej szans na rozwój.

Projekty IT mimo wszystko możemy próbować dzielić ze względu na ich efekt końcowy, czyli produkt. Projekty tego typu opierają się przede wszystkim na:

  • wytwarzaniu oprogramowania,
  • wdrażaniu oprogramowania,
  • wdrażaniu infrastruktury IT.

A efektem tych działań są m.in. nowa, zaawansowana technologicznie strona WWW, intuicyjny e-commerce generujący zyski, różnorodne aplikacje mobilne czy platformy subskrypcyjne, które uczą, bawiąc,i bawią, ucząc.

Dlaczego ciekawe projekty IT są ważne?

Zastanawiasz się, dlaczego w ogóle mówimy o projektach realizowanych w branży IT? Po prostu chcemy pokazać Ci tę stronę pracy w IT. W końcu dzięki obserwowaniu rynku, rozmowom z naszymi kursantami oraz partnerstwie z Pracuj.pl czy Uniwersytetem SWPS wiemy, na co zawracają uwagę nie tylko pracodawcy, ale i pracownicy.

Ciekawe projekty w IT oraz wykorzystanie nowych technologii. Te elementy pojawiają się najczęściej w rozmowach z naszymi absolwentami – także tymi, którzy od lat są na rynku.

Nic w tym dziwnego. Projekty wymagające kreatywnego myślenia i znajdowania oryginalnych rozwiązań nie tylko sprawiają dużą przyjemność, ale też są polem do nauki i szlifowania umiejętności.

Przeczytaj także artykuł: Zarobki w IT – w niektórych językach programowania wzrosły nawet o ponad 10%

Ciekawe projekty w IT – gdzie pracować, żeby brać w nich udział?

WSZĘDZIE!

Tak brzmi najprostsza, ale też najbardziej prawdziwa odpowiedź na pytanie, gdzie pracować, żeby realizować ciekawe projekty IT.

Projekty informatyczne różnego typu są obecnie wdrażane w każdym sektorze gospodarki. Platformy bankowe, edukacyjne czy zdrowotne – nic z tego nie istniałoby bez rzetelnej i twórczej pracy zespołów deweloperskich zbudowanych z programistów, testerów, UX-owców, analityków danych czy project managerów. Nie bez znaczenia – zwłaszcza w wciąż coraz mocniej zdigitalizowanym świecie – są także specjaliści od cyberbezpieczeństwa.

Dlatego po prostu zastanów się, co sprawia Ci największą przyjemność, w jakie działania wierzysz, do którego sektora gospodarki czujesz największy pociąg. Gdy już poznasz odpowiedź na te pytania – szukaj swojego miejsca w firmach, które się tym zajmują.

Wiesz, nad naszą autorską platformą edukacyjną LMS też każdego dnia pracuje szereg developerów, programistów i project managerów!

Przeczytaj także artykuł: Trendy w IT 2022. Zobacz 5 rzeczy, które rozgrzewają naszą branżę

Przykładowe projekty w IT – sprawdź, w czym możesz wziąć udział!

Część przykładów to standard, ale to właśnie one zdecydowanie podniosły jakość naszego życia. Inne z kolei to rozwiązania, o które nikt nie prosił, ale każdy marzył! Jeśli wejdziesz do branży IT, możesz brać udział w takich ciekawych projektach!

Zobacz bardzo subiektywny przegląd ciekawych projektów IT, który dla Ciebie przygotowaliśmy:

1. Cyfrowe ubrania

Od kilku lat trend na digital fashion podbija światowy rynek mody. Domy mody we współpracy już nie tylko z projektantami, ale także z zespołami developerskimi. Oznacza to, że Ty, jako pracownik branży IT możesz wziąć udział w tworzeniu współczesnej mody. zięki niej na wideokonferencji po prostu włącza się nakładkę z odpowiednim ubraniem! Nie trzeba wyposażać domowej szafy w każdy możliwy strój – cyfrowa garderoba załatwi sprawę. To kolejny duży krok w stronę rozszerzonej rzeczywistości, która naprawdę głośno puka już do naszych drzwi.

2. Wirtualny świat Nike

Swoje miejsce w świecie meta znalazła ostatnio marka Nike, która stworzyła swój własny wirtualny metaświat. Jest on wypełniony budynkami, arenami i boiskami, na których można tworzyć i organizować konkursy, zawody oraz turnieje. Do wzięcia w nich udziału wystarczy… smartfon. Bo technologia sprawia, że rzeczywiste ruchy gracza przenoszą się do wirtualnej rzeczywistości gry. Dodatkowo Nikeland ma tam swój własny showroom, w którym użytkownicy mogą przebierać w najnowszych produktach Nike.

3. Kampania wykorzystująca deep fake

Deep fake – czyli technika łączenia i nakładania na siebie obrazów przy użyciu sztucznej inteligencji – kojarzy się z manipulacją. I na swój sposób nią jest. Jednak można wykorzystać ją w ciekawy, pozytywny sposób! Udowodniono to w akcji wszystkomimowi.pl. Kojarzysz, prawda? Sanah, Artur Rojek, Vito Bambino i zespół Kwiat Jabłoni wzięli na warsztat popularny hit. Z kolei Ty, właśnie dzięki technologii deep fake i solidnej pracy zespołu developerskiego, możesz dołączyć do ulubionego artysty w teledysku – nie wstając nawet z kanapy. Cała część interaktywna to dzieło programistów.

4. Narzędzie do pisania kodu oparte na AI

Zespoły developerskie biorą także udział w tworzeniu narzędzi, dzięki którym wykonywanie różnych etapów pracy staje się – bajecznie proste! Przykładem jest tu np. GitHub (jeśli myślisz o branży IT i jeszcze nie wiesz, co to jest – koniecznie nadrób zaległości) ze swoimi nowoczesnymi rozwiązaniami. Nowością jest wprowadzone przez nich GitHub Capilot – narzędzie, które znacznie przyspiesza pisanie kodu. Połączenie sztucznej inteligencji z analizą ogromnych zbiorów danych sprawiło, że powyższe narzędzie potrafi podpowiadać programiście, jaką formułę w następnej kolejności umieścić w kodzie. Taki system podpowiedzi to my rozumiemy!

A do tego oczywiście wszelkie aplikacje bankowe (kto nie zna mBanku czy ING niech podniesie rękę!), platformy subskrypcyjne (niech będą dzięki za Netflixa. HBO GO czy Spotify podczas twardych lockdownów!) czy serwisy umożliwiające zamówienie ulubionego jedzenia do domu (zrobione przez kogoś zawsze smakuje lepiej!).

Projekty IT – bierz udział w tworzeniu przyszłości

Jak widzisz – projekty IT są naprawdę zróżnicowane, a Ty możesz znaleźć miejsce, w którym Twoja kreatywność i praca developerska będzie mieć szansę rozbłysnąć! Jeśli to nie przekonuje Cię do branży IT, to już naprawdę nie wiemy, co może to zrobić!