Back to Top
język programowania wybór
Autor: Redakcja

Jak wybrać język programowania?

języki programowaniabranża itnauka itphpjavapythonjavascript

Jak wybrać dla siebie odpowiedni język programowania gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z IT? Przygotowaliśmy dla Ciebie informacje o podstawowych językach programowania, które powinny ułatwić Ci wybór.

Nauka programowania, a popularność technologii

Zacznijmy od popularności języków programowania, ponieważ jest ona istotna z dwóch powodów - pożądania na rynku pracy oraz dostępności materiałów do nauki. Najbardziej popularnym językiem programowania w 2019 jest JavaScript. Według raportu Bulldogjob z "Badania branży IT w Polsce w 2019" znajomość tej technologii deklaruje aż 68 % badanych.  Na drugim miejscu plasuje się Java. 

JavaScript - dla kogo?

JavaScript jest dla osób, które lubią szybko widzieć efekty swojej pracy oraz takich, które lubią ciągle się uczyć. Technologie front-endowe bardzo szybko się zmieniają, więc osoby, które chcą zacząć programować w JavaScript muszą lubić się rozwijać. Jest to język łatwy do rozpoczęcia nauki programowania, ponieważ do pisania kodu wystarczy Ci tylko notatnik i przeglądarka. Dla początkujących problemem może być to, że ten sam kod może działać inaczej w różnych przeglądarkach. Tak jak wynika z raportu Bulldogjob JavaScript jest jednym z najpopularniejszych ostatnio języków programowania. Przekłada się to na dostępność artykułów, pomocy i tutoriali w sieci. JavaScript to zdecydowanie “must know” jeżeli chodzi o programowanie webowe. Technologia ta pozwala również szybko przeprofilować się na back-end poznając Node.js czy tworzenie aplikacji mobilnych poznając React Native. Ze względu na swoją popularność JavaScript jest obecnie mocno pożądaną technologią na rynku pracy. 

Kto powinien uczyć się Javy?

Dla osób, które chcą pracować przy korporacyjnych projektach z dużą ilością zależności i logiki biznesowej. Javę stosuje się do pisania wszelkiego rodzaju aplikacji, od małych po ogromne. Często wykorzystywana jest także w systemach bankowych. Może być także używana w systemach wbudowanych dzięki Oracle Java Embedded. Typowymi przykładami są karty SIM, odtwarzacze dysków Blu-ray czy urządzenia do monitorowania stanu zdrowia. Nie jest to język używany do tworzenia prostych stron wizytówek. Technologia ta jest rozwijana od wielu lat i posiada świetną dokumentację oraz szeroką społeczność użytkowników. Java jest językiem programowania ogólnego zastosowania, dzięki czemu znajduje się w czołówce najbardziej popularnych technologii na rynku. W Javie został napisany Minecraft, wiele popularnych aplikacji takich jak Gmail czy OpenOffice oraz takie strony jak LinkedIn, Amazon czy chociażby Netflix.

Python - najbardziej pożądany język do nauki

Według raportu StackOverflow z 2018 roku Python jest najbardziej pożądanym językiem wśród programistów. Oznacza to, że programiści nie znający tego języka wskazują go jako ten, którego chcieliby się nauczyć. 

Python jest zarówno dla osób, które wcześniej nie programowały oraz dla tych, którzy niekoniecznie chcą zmienić zawód, ale wykorzystać nowe umiejętności w swojej pracy. Będzie on idealny także dla tych, którzy planują zajęcie się innymi dziedzinami informatyki, takimi jak machine learning czy big data - tam używa się głównie Pythona. Python jest językiem łatwym do nauki i można go uruchomić w każdym systemie operacyjnym. Używany jest w rozwoju aplikacji webowych, naukowych, machine learning, big data i wielu innych. Jego zwięzłość i prostota czyni go niemal idealnym językiem w wielu zastosowaniach. Jakie aplikacje powstały w Pythonie? Bez tej technologii nie byłoby dziś Instagramu! Zanim Instagram został wykupiony przez Facebooka była to prosta strona internetowa zbudowana na Django - frameworku, który został napisany w Pythonie pod koniec 2003 roku. 

PHP - łatwy do nauki

Dla osób, które lubią zagadki logiczne, dokładnie analizują problemy i są systematyczne. Jest to język wykorzystywany do tworzenia aplikacji webowych.  PHP jest łatwy do rozpoczęcia nauki programowania, ale oferuje też zaawansowane możliwości dla doświadczonych profesjonalistów. Technologia ta rozwija się dynamicznie, dzięki czemu z łatwością można znaleźć materiały do nauki czy porady dotyczące rozwiązywania napotkanych podczas nauki problemów.  Jest to najpopularniejszy język w tworzeniu stron internetowych. Używa go 80% z 10 milionów stron, co oznacza, że nie zostanie on łatwo zastąpiony. Przykładem firm, które wykorzystują PHP są Facebook, WordPress, Flickr, WhatsApp, Tesla i IBM.

Zaplanuj swój rozwój w IT

Przed wyborem języka programowania powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o tym, do czego chcielibyśmy wykorzystać nasze umiejętności. Czy interesuje nas tworzenie stron internetowych, aplikacji mobilnych, a może zaawansowanych systemów bankowych. Co chcielibyśmy robić najbardziej? Odpowiedzenie sobie na to pytanie pozwoli nam dobrać technologię, która sprosta naszym oczekiwaniom i będzie odpowiednia względem naszych dalszych planów. Jeżeli jeszcze nie mamy dokładnie sprecyzowanych planów, najlepiej wybrać technologię, która ma szerokie zastosowanie oraz jest dosyć popularna na rynku pracy. Chcesz wiedzieć więcej o nauce i kursach programowania zajrzyj do nas na stronę poświęconą tej tematyce.


Czytaj podobne artykuły