Back to Top
zawody przyszłości w branży it
Autor: Redakcja

Zawody przyszłości - poznaj najciekawsze miejsca pracy w branży IT

Jesteśmy obecnie w trakcie czwartej rewolucji przemysłowej, a technologia rozwija się szybciej niż kiedykolwiek. Rynek IT rośnie w równie zawrotnym tempie i przenika coraz więcej dziedzin naszego życia. Nie dziwi więc fakt, że z roku na rok liczba poszukiwanych specjalistów IT na rynku pracy stale rośnie. 

Według danych GUS w Polsce brakuje obecnie 50 tysięcy pracowników IT, a w skali Europy liczba ta zwiększa się aż do 900 tys. Praca w branży IT niesie ze sobą duże perspektywy rozwoju. Wielu osobom programowanie kojarzy się często ze żmudnym ‘klepaniem kodu’ i nudą. Jednak praca w branży IT niesie ze sobą ogrom wyzwań, rozwój i wiele interesujących specjalizacji - szczególnie w obszarze nowych technologii. Co roku sektor IT zyskuje nowe zawody, o których kilka lat temu nikomu by się nie śniło, tzw. zawody przyszłości - VR Engineer, Blockchain Engineer czy Machine Learning Specialist to tylko jedne z wielu fascynujących zawodów w świecie IT.

Branża IT: zawody, które niesie przyszłość

Jeśli interesuje Cię świat nowych technologii oraz lubisz ciągły rozwój i zdobywanie wiedzy — świat IT będzie dla Ciebie fascynującym miejscem. Nie musisz mieć wykształcenia technicznego, aby zacząć swoją przygodę z programowaniem — wystarczy odpowiednia motywacja i systematyczna praca. Osoby kończące kursy IT udowodniły to już nie raz. Kariera w IT to nauka przez całe życie, w związku z czym osoby, które chcę rozpocząć swoją drogę w tej branży muszą chcieć się rozwijać. Jeśli zastanawiasz się jaka droga rozwoju byłaby dla Ciebie najlepsza na początek - zrób test predyspozycji. Dowiesz się jaki zawód w branży IT będzie do Ciebie najbardziej dopasowany. 

Nauka programowania, testowania czy UX od podstaw i praca jako Junior to dopiero początek. W IT uczysz się całe życie. Sprawdź w jakim kierunku możesz rozwijać swoją karierę i jakie zawody przyszłości czekają na Ciebie w świecie nowych technologii.

Zawody przyszłości: kim jest Virtual Reality Engineer?

Wirtualna rzeczywistość coraz śmielej wkracza w inne dziedziny naszego życia niż tylko gry komputerowe. Wiązane są z nią ogromne nadzieje biznesowe - Goldman Sachs przewiduje, że branża VR będzie niedługo tak ogromna jak branża telewizyjna. Dziedziny w których Virtual Reality będzie wykorzystywana to m.in. film, marketing, rozrywka, medycyna czy wojskowość. Virtual Reality Engineer to osoba, która odpowiada za tworzenie oprogramowania, które umożliwia systemowi rozpoznawanie rzeczywistości, odmierzanie odległości itd. Dodatkowo osoby na tym stanowisku są odpowiedzialne za stworzenie interfejsów tych systemów czy symulacje rzeczywistości. Specjaliści tej dziedziny powinni posługiwać się takimi językami programowania jak C+, Unity czy Unreal. Osoba na stanowisku VR Engineer musi bardzo dobrze znać się na grafice 3D oraz świetnie znać język angielski, gdyż większość literatury specjalistycznej oraz programów napisana jest właśnie w tym języku. Specjalistę od Virtual Reality powinna cechować kreatywność, spostrzegawczość, dokładność, cierpliwość i umiejętność pracy pod presją czasu.

Specjalista Big Data - najbardziej pożądany zawód na świecie?

Big Data według wielu specjalistów jest najbardziej obiecującą dziedziną w branży IT. Co roku zasoby światowego internetu powiększają się o 40%, w związku z czym firmy inwestują coraz więcej w narzędzia analityczne. Nie dziwi więc fakt, iż do końca 2020 roku w samych Stanach Zjednoczonych ma zabraknąć aż 4 miliony specjalistów od Big Data, a Data Scientist jest najbardziej poszukiwanym zawodem. Dla większości przedsiębiorstw efektywna analiza pozyskanych danych oraz podejmowanie na ich podstawie trafnych decyzji to obecnie kluczowe wyzwanie. Data Scientist to osoba, która łączy w sobie kompetencje programisty oraz analityka danych. Języki, które są używane w tej dziedzinie to Python oraz R i to je powinna poznać osoba, która chce się rozwijać w tym kierunku. Jeśli interesuje Cię kariera w IT jako Data Scientist powinna cechować Cię dociekliwość, chęć eksperymentowania z różnymi metodami oraz umiejętność analizy i wyciągania wniosków. Podstawową kompetencją w tym zawodzie IT jest również świetna znajomość statystyki i ekonometrii.

Cyber Security, czyli o bezpieczeństwie w branży IT

Dynamiczny rozwój nowych technologii oraz ich powszechność w codziennym życiu sprawia, że zarówno indywidualni użytkownicy jak i duże przedsiębiorstwa, czy organizacje rządowe narażone są na ataki cyberprzestępców. Dla firm i instytucji, które operują ogromnymi ilościami danych, temat bezpieczeństwa IT i osoba, która o to zadba staje się kluczowa. Cyber Security Specialist powinien zdobyć doświadczenie w pracy z systemami i infrastrukturą IT, posługiwać się systemami operacyjnymi Unix, Linux, Windows oraz używać różnych języków programowania. Osoba, która chce zrobić karierę w branży IT jako specjalista ds. Cyber Security powinna również świetnie znać język angielski, być spostrzegawcza, ale przede wszystkim opanowana i dokładna. W tym zawodzie przyszłości niezbędna jest również znajomość matematyki, aby poprawnie budować algorytmy i projektować nowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo. 

Kariera w IT to przyszłość — kim jest Machine Learning Specialist?

Umiejętność uczenia się to jedna z najważniejszych funkcji jaką posiadają obecnie twory technologiczne. Prace nad rozwojem sztucznej inteligencji trwają intensywnie na całym świecie, a już dziś cognitive computing odgrywa coraz większe znaczenie. Najbardziej znany projekt w tej dziedzinie został uruchomiony przez firmę IBM, która wypuściła komputer o nazwie Watson, bazujący na Machine Learning. Dzięki zaawansowanym algorytmom pokonywał on ludzi w teleturniejach, ale i podpowiadał lekarzom terapie dla określonych pacjentów. Coraz bardziej dynamiczny rozwój projektów tego typu rodzi zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Jako Machine Learning Specialist będziesz odpowiedzialny za opracowywanie i rozwój programów, które potrafią logicznie rozumować, interpretować zgromadzone dane oraz uczyć się na ich podstawie, a wnioski wykorzystywać do rozwiązywania różnych problemów. 

Jednym z najpopularniejszych języków w Machine Learning jest obecnie Python, dlatego jeśli chcesz rozwijać się w tym kierunku, powinieneś zacząć jego naukę. Dodatkowo powinieneś biegle posługiwać się językiem angielskim oraz cechować się dokładnością, spostrzegawczością i cierpliwością. Znajomość matematyki w stopniu zaawansowanym jest umiejętnością wymaganą w tym zawodzie przyszłości. Dzięki temu możesz bowiem tworzyć modele matematyczne, na podstawie których AI uczy się przetwarzać dane w pożądany przez nas sposób.

Branża IT potrzebuje specjalistów — sprawdź jak nim zostać

Z roku na rok coraz bardziej wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT. Nie oznacza to jednak, że potrzebujemy nadal tych samych osób co 10 lat temu. W związku z dynamicznym rozwojem nowych technologii świat IT zmienia się tak samo szybko i intensywnie. Nowe zawody, które powstają przy rozwoju innowacyjnych projektów wchodzą na rynek pracy na stałe. Branża IT to miejsce, w którym aby nie zostać w tyle musisz stale się rozwijać. Możliwości masz wiele — liczba zawodów w tym sektorze stale rośnie, a w zależności od Twoich zainteresowań i chęci do nauki, możesz pokierować swoją karierę jak zechcesz. Sprawdź ofertę kursów Coders Lab i zobacz jak prosty może być Twój pierwszy krok do świata IT.