Back to Top
Nowa praca, nowy Ty. Zmień branżę na ITNowa praca, nowy Ty. Zmień branżę na IT z Coders Lab
Autor: Redakcja

Nowa praca, nowy Ty. Zmień branżę na IT – podsumowanie konferencji online

Pandemia koronawirusa mocno zweryfikowała podejście do codziennego życia i pracy zawodowej. Nie wszystkie zawody mają szansę przetrwać w dotychczasowej postaci, z kolei inne wciąż się rozwijają. Dlatego wiele osób chce się przebranżowić. A jak proces zmiany zawodu wygląda w branży IT? Między innymi o tym rozmawialiśmy podczas konferencji.

Rozmowę prowadził Jacek Lisowski, Country Manager w Coders Lab. W rozmowie wzięli udział:

 • Jakub Orczyk – Dyrektor Sprzedaży/Członek Zarządu w VM.PL,
 • Michał Przymusiński – Zastępca Dyrektora w GovTech Polska,
 • Grzegorz Wolff – Zastępca Dyrektora Urzędu Pracy m.st. Warszawy,
 • Marek Musiał – Software Developer w EY GDS Poland (były fizjoterapeuta i absolwent kursu w Coders Lab).

Konferencja „Nowa praca, nowy Ty. Zmień branżę na IT” składała się z trzech modułów tematycznych:

 1. Ginące i rozwijające się zawody.
 2. Jak się przebranżowić?
 3. Dofinansowanie kursów i szkoleń.

Część I

Wpływ pandemii na różne sektory rynku

Pandemia zmieniła tryb pracy, wielu przedsiębiorców wciąż ma problemy z utrzymaniem biznesów. Jednak – jak mówi Grzegorz Wolff – większość zawodów ma szansę znów wypłynąć na powierzchnię, gdy tylko obostrzenia zostaną zniesione i wszystko zacznie wracać do normy.

Dodatkowo w niektórych branżach w sektorze prywatnym mówi się o skoku technologicznym nawet o 10 lat. Podobnie sytuacja wygląda w sektorze państwowym. Według Michała Przymusińskiego dla osób pracujących przy projektach rządowych pandemia była czasem zdecydowanie większej ilości pracy.

Kto może chcieć się przebranżowić?

Najbardziej poszkodowane przez pandemię są branże HoReCa i MICE (czyli związane z hotelarstwem, gastronomią, eventami i turystyką), ale problem z odnalezieniem się w zaistniałej sytuacji ma młode pokolenie. W przypadku młodych wzrost bezrobocia w pandemii sięga nawet 70%. To ogromna rzesza ludzi, którym ze względu na brak doświadczenia najtrudniej się utrzymać – zwłaszcza gdy są zatrudnione na umowy cywilno-prawne – zauważa Grzegorz Wolff, Zastępca Dyrektora Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

IT jest częstym wyborem osób, które chcą zmienić zawód. Jest to obecnie jedna z najbardziej stabilnych branż, choć początki pandemii nie były najłatwiejsze. Stanęły projekty rekrutacyjne, stanęła sprzedaż. Ale branża IT w pandemii rozwija się dobrze. Cała rzeczywistość, która nie mogła funkcjonować w normalnych warunkach, przeniosła się do internetu: zakupy, rozrywka, komunikacja w formie cyfrowej. W wielu firmach, które odkładały digitalizację, pandemia przyspieszyła pracę w tym obszarze – powiedział w trakcie spotkania Jakub Orczyk, Dyrektor Sprzedaży/Członek Zarządu w VM.PL.

Część II

Podstawowa struktura branży IT

Jacek Lisowski, Country Manager w Coders Lab, zaczął wątek przebranżowienia od krótkiego wprowadzenia.

Główny podział technologiczny w branży IT:

 • programiści front-end,
 • programiści back-end,
 • testerzy oprogramowania (in. kontrolerzy jakości kodu).

Do trzech wiodących ścieżek warto dodać także całe grupy analityków, specjalistów od cyberbezpieczeństwa oraz od UX.

Od fizjoterapeuty do programisty – historia absolwenta Coders Lab

Marek Musiał po studiach pracował jako fizjoterapeuta. Czuł jednak, że nie do końca mu to pasuje. Zaczął więc szukać innych możliwości, zainteresował się branżą IT, oglądał tutoriale na YouTube, pisał pierwsze programy i… przepadł.

Jak przeglądałem różne poradniki i szukałem technologii dla siebie, okazało się, że wszystkie moje cechy pasowały do back-endu. Zdecydowałem się na Javę, ponieważ pomyślałem, że język tak naprawdę nie ma znaczenia, byle zacząć. Czytałem też, że Java jest trudna, więc po niej z każdym innym językiem będzie prościej. Na koniec też przejrzałem oferty pracy w moim regionie, bo byłem zdeterminowany, żeby szybko znaleźć nową pracę – mówił Marek Musiał.

Marek ukończył kurs Java Developer i dzięki swojej ciężkiej pracy – zarówno na kursie, jak i po nim – po pół roku od ukończenia zajęć rozpoczął pierwszą pracę jako programista. A to wszystko w czasie pandemii.

Jak przygotować się do znalezienia pracy w branży IT?

Według Marka warto od razu pomyśleć o dwujęzycznym CV, a Michał Przymusiński dodał, że angielski jest językiem koniecznym do przeczytania dokumentacji projektu. Z kolei zdaniem Jakuba Orczyka angielski to nie wszystko. W jego firmie na wagę złota są programiści ze znajomością niemieckiego.

Prelegenci zwrócili również uwagę jeszcze na regularne rozbudowywanie swojego portfolio (np. na GitHubie), bo w branży IT cały czas trzeba się rozwijać i tworzyć.

Michał Przymusiński zaznaczył też, że dobry zespół informatyczny jest interdyscyplinarny. Programista musi umieć porozumieć się z całym zespołem. W tym kontekście nauka pracy metodyką Scrum Agile na kursie Coders Lab była więc bardzo istotna dla Marka Musiała. Dzięki temu czuł się naprawdę dobrze przygotowany do pracy.

Część III

Sposoby uzyskania dofinansowania

Trzecia część prelekcji zdecydowanie należała do Grzegorza Wolffa. To właśnie On, z racji swojego zajęcia i doświadczenia, podzielił się metodami, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na kurs, szkolenie czy studia podyplomowe.

Proces starania się o dofinansowanie można zamknąć w czterech podstawowych punktach:

 1. Zarejestruj się jako osoba bezrobotna.
 2. Umów się na spotkanie z doradcą.
 3. Znajdź szkolenie, kurs czy studia, którymi jesteś zainteresowany.
 4. Wypełnij wniosek i uzasadnij go.

W ten sposób można zyskać nawet 16 tysięcy złotych na rozwój.

Warto także rozejrzeć się za ofertą stażową. Jest ona korzystna zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. W jednej z firm, w której pracował Michał Przymusiński, przyjęto osobę właśnie na staż finansowany przez Urząd Pracy. Potem firma zdecydowała się zatrudnić pracownika na stałe. Okazało się, że był to ich najlepszy programista.

Jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dofinansowania?

Grzegorz Wolff wymienił listę rzeczy, na które pracownicy Urzędu Miasta zwracają uwagę:

 • wyczerpujące uzasadnienie,
 • powiązanie tematu szkolenia czy kursu z sytuacją na rynku,
 • promesa od przyszłego pracodawcy,
 • liczba ofert pracy pod kątem kompetencji uzyskanych dzięki kursowi.

Warto wiedzieć, że w Coders Lab też jesteśmy otwarci na różne formy dofinansowania. Jeśli finanse stanowią problem, zawsze kontaktuj się z naszymi doradcami kariery, oni zaproponują Wam odpowiednie rozwiązania – zakończył wątek Jacek Lisowski.

Jeżeli chcesz w szczegółach usłyszeć, co mieli do powiedzenia prelegenci, to zapoznaj się z całym nagraniem wideo webinaru Nowa praca, nowy Ty. Zmień branżę na IT!