Back to Top
dynamiczny rozwój sektora IT w Polce
Autor: Redakcja

Dynamiczny rozwój sektora IT w Polsce — Kierunek przyszłości

W ostatnich latach Polska stała się istotnym centrum innowacji i technologii w Europie. Dynamiczny rozwój sektora IT w Polsce jest powszechnie zauważalny, a perspektywy na przyszłość wyglądają obiecująco. Visa planuje otworzyć w Polsce globalny Hub technologiczno-produktowy i chce zatrudnić w Polsce 1500 specjalistów IT.

Silna pozycja Polski na mapie technologicznej świata

Polska cieszy się uznaniem za swoje osiągnięcia w dziedzinie technologii informacyjnej. Polski sektor IT, który obejmuje zarówno korporacje technologiczne, jak i dynamicznie rozwijające się startupy, odnotowuje znaczący wzrost. Polscy programiści i inżynierowie IT są cenieni na całym świecie za swoje umiejętności, kreatywność i profesjonalizm, co przyczynia się do rosnącej atrakcyjności Polski jako miejsca dla inwestycji w sektorze IT.

Inwestycje w sektor IT

Polska stała się atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych inwestorów w sektorze IT. Kraj ten oferuje dostęp do szerokiego poola wykwalifikowanych specjalistów, korzystne warunki kosztowe oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę technologiczną. Dodatkowo polski rząd aktywnie wspiera rozwój sektora IT, oferując różnego rodzaju ulgi podatkowe i programy wsparcia dla firm technologicznych. Wszystko to przyczynia się do dynamicznego rozwoju sektora IT w Polsce.

Popularne technologie IT w Polsce

W Polsce dominują technologie takie jak Java, Python, .NET, C#, PHP, SQL i JavaScript w połączeniu z bibliotekami i ramami jak React.js, Angular.js czy Vue.js. Jednak równie szybko rosną segmenty specjalistyczne, takie jak Data ScienceAnalityk danych, AI czy cyberbezpieczeństwo. Wraz z postępem technologicznym, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach, co przekłada się na rosnącą liczbę ofert pracy i kursów szkoleniowych.

Visa otwiera w Polsce globalny Hub technologiczny — nowe miejsca pracy i rozwoju

Visa ogłosiła, że planuje otworzyć w Polsce globalny Hub Technologiczno-produktowy, który będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu najbliższych kilku lat w Hubie będzie pracować 1500 specjalistów z Polski z obszaru technologii. Pierwszy zestawy ofert pracy pojawił się na stronach firmy.

Visa Inc. to amerykańska spółka zajmująca się wydawaniem kart płatniczych, notowana na nowojorskiej giełdzie. Jest jednym ze światowych liderów płatności cyfrowych. Działa w ponad 200 krajach, a w Polsce od 1995 r. Globalnie zatrudnia około 20 500 osób (dane z 2021 r.).

Jak zaznaczono, inwestycja będzie piątym globalnym hubem technologiczno-produktowym Visa o dużym znaczeniu strategicznym. Inwestycja wpisuje się w podobne projekty Visa realizowane na całym świecie, które mają na celu wsparcie modelu rozwoju innowacji opartego na działaniu w trybie 24/7 oraz dalsze napędzanie szybkiego rozwoju handlu cyfrowego i płatności.

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę wyborcza.biz, gdzie dostępny jest komentarz Rajat Taneja — prezesa ds. technologii Visa oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Polska jako atrakcyjny cel dla zagranicznych inwestycji w obszarze IT

Polska prezentuje się jako niezwykle atrakcyjny cel dla zagranicznych inwestycji w sektorze technologii informacyjnych. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, które przemawiają za taką tezą:

  • Zasoby ludzkie: Polska ma duże pokłady wykwalifikowanych specjalistów IT, którzy są dobrze wyszkoleni i kompetentni w swojej dziedzinie. Polscy programiści są cenieni za swoje umiejętności i doświadczenie na całym świecie.
  • Koszty: W porównaniu do innych krajów Europy Zachodniej, koszty pracy w Polsce są relatywnie niskie, co czyni Polskę atrakcyjną dla firm szukających kosztowo efektywnych rozwiązań.
  • Rozwój infrastruktury: Polska infrastruktura IT, w tym dostęp do szerokopasmowego Internetu, jest na bardzo dobrym poziomie, co ułatwia prowadzenie działalności w branży IT.
  • Wsparcie rządowe: Polski rząd aktywnie wspiera sektor IT, oferując różnego rodzaju ulgi podatkowe i programy wsparcia dla firm technologicznych.
  • Rynek: Polska, jako jeden z największych krajów w Unii Europejskiej, oferuje duży rynek zbytu dla produktów i usług IT.

Z tych powodów wiele międzynarodowych firm technologicznych, takich jak Google, Microsoft, IBM i niedługo Visa, zdecydowało się zainwestować w Polskę, otwierając tu swoje centra badawczo-rozwojowe lub oddziały produkcyjne.

Dynamiczny rozwój sektora IT w Polsce pokazuje, że kraj ten ma wiele do zaoferowania, zarówno dla specjalistów IT, jak i dla firm technologicznych. W obliczu rosnącej konkurencji na rynku technologicznym, Polska utrzymuje swoją pozycję dzięki wykwalifikowanemu zasobowi ludzkiemu, atrakcyjnym warunkom inwestycyjnym i ciągłym inwestycjom w rozwój technologiczny. Nie ma wątpliwości, że przyszłość przyniesie jeszcze więcej innowacji i sukcesów dla sektora IT w Polsce.

FAQ:

1. Jakie są najważniejsze polskie firmy w sektorze IT?

Polska ma wiele ważnych i wpływowych firm w sektorze IT. Do jego grona należy CD Projekt — firma z Warszawy jest jednym z najważniejszych graczy w globalnej branży gier komputerowych. Kolejny w rankingu jest Asseco — to największa firma technologiczna w Polsce i jedna z największych w Europie, specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania dla sektorów bankowego, ubezpieczeniowego oraz zdrowotnego. Jeżeli mówimy o największym polskim portalu aukcyjnym i jednym z największych serwisów e-commerce w Europie Środkowej to oczywiście, chodzi o Allegro. Następną firmą będzie Comarch, który jest jednym z liderów w tworzeniu zaawansowanych systemów IT dla przedsiębiorstw na całym świecie. I wreszcie InPost, czyli firma odpowiedzialna za stworzenie sieci paczkomatów, która zrewolucjonizowała sposób dostarczania paczek w Polsce.

2. Czy Polska jest liderem w jakimś konkretnym obszarze technologii IT?

Polska jest rozpoznawana za swoją wyjątkową ekspertyzę w niektórych obszarach technologii IT. Jednym z nich jest na pewno programowanie, ponieważ Polska znana jest z niezwykle utalentowanych programistów. Według rankingu HackerRank z 2020 roku, polscy programiści są jednymi z najlepszych na świecie, plasując się w czołówce w kategorii algorytmów. Kolejnym obszarem są gry komputerowe. Polska posiada silną i dynamicznie rozwijającą się branżę gier komputerowych. Polskie studio CD Projekt jest autorem jednej z najbardziej cenionych serii gier na świecie - "Wiedźmina". Znajomość zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem jest kolejnym silnym punktem polskiego sektora IT. Następny obszar to centra usług wspólnych (SSC) i outsourcing IT. Polska jest jednym z liderów w Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie lokalizacji centrów usług wspólnych i firm outsourcingowych.

3. Jakie są perspektywy rozwoju dla polskiego sektora IT?

Polski sektor IT ma bardzo obiecujące perspektywy rozwoju. Na te optymistyczne prognozy składają się następujące czynniki takie jak: zasoby ludzkie, inwestycje zagraniczne, wsparcie rządu, rozwój rynku wewnętrznego i trendy globalne. Wyzwanie stanowi jednak zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych specjalistów IT oraz dostosowanie systemu edukacji do szybko zmieniających się potrzeb rynku.


Czytaj podobne artykuły