Back to Top
Portfolio w branży IT
Autor: Redakcja

Portfolio w branży IT. Jak je przygotować, aby zachwycić pracodawcę?

Portfolio to inaczej zbiór projektów, które potwierdzają umiejętności kandydata i porządkują jego doświadczenie zawodowe. Programiści umieszczają w nim również swoje zainteresowania i dotychczasowe osiągnięcia – wszystko po to, by zwiększyć szansę na zdobycie zlecenia i zadbać o atrakcyjność na rynku pracy.

Dlaczego portfolio programisty jest tak ważne?

W porfolio programisty pokazujemy znajomość języków programowania, ukończone kursy, a także pokazujemy, jak myślimy. Wiele osób buduje swoje portfolio, ponieważ chce sprawdzić się w nowej technologii, testuje różne rozwiązania. Dzięki temu kandydaci nabierają doświadczenia i są lepiej przygotowani do wkroczenia w świat IT lub zmiany zawodowej. Jednocześnie lepiej przyswajają wiedzę, sami decydują o kolejnych krokach i poszukują nowych rozwiązań.

Szukasz pracy w branży IT – przygotuj profesjonalne portfolio

Dla działów rekrutacji portfolio programisty daje dużo bogatszy obraz umiejętności kandydata. Najczęściej wykorzystywane jest na drugich i kolejnych etapach rekrutacji, kiedy w procesie bierze udział klient lub specjaliści IT. Dzięki portfolio pracodawca określa poziom biegłości w danym języku i sposób rozwiązywania zadań w danej technologii. Dodatkowo jeśli jest ono umieszczone w Internecie, łatwo je odszukać i na bieżąco sprawdzać sposób myślenia potencjalnego pracownika.

O czym pamiętać, przygotowując portfolio?

Praca nad portfolio powinna być przemyślana pod kątem zawartości, również wizualnej. Jeśli wykorzystujesz do tego stronę internetową lub bloga, skup się na poprawnym UX, czyli zadbaj o dobre doświadczenia użytkownika. Zwróć uwagę na estetykę strony, przejrzysty układ menu, intuicyjną nawigację i przede wszystkim konkretną, wartościową treść. Swoje projekty w postaci repozytoriów, czyli folderów, udostępnić możesz w GitHubie. To platforma, na której umieszczasz i kontrolujesz swoje prace za pomocą Gita, czyli narzędzia do zarządzania historią kodu źródłowego.

Co umieścić w portfolio projektów IT?

Portfolio zawsze ma działać na korzyść poszukującego pracy, więc powinno zawierać projekty, które przede wszystkim są skończone i mają działające elementy. Nawet jeśli aplikujemy na juniora, warto zaprezentować cały proces myślenia i gotowy projekt – od znalezienia problemu, przez działanie, po jego rozwiązanie.

W każdym projekcie zaleca się umieścić dokumentację (README.md), dzięki której rekruter będzie wiedział, co to za aplikacja, dlaczego została stworzona i co prezentuje. Dopracowanie każdego projektu wymaga czasu, dlatego przez pracodawców cenione jest także ewoluowanie kodu w postaci regularnych i systematycznych commitów.

Kluczowa jest także estetyka i zadbanie o porządek swoich projektów – tutaj rekomenduje się usuwanie niepotrzebnych linijek kodu, do których zawsze można wrócić dzięki kontroli wersji. Do tego możesz dołożyć konkretne formatowanie, wybrać dany język do nazywania funkcji, zmiennych czy klas.

Możesz również opisywać w portfolio projekty grupowe i oznaczać współpracowników, jeśli wyrazili na to zgodę. Jeśli na platformie udostępniasz projekty, które wykonywałeś dla konkretnych firm, warto pochylić się nad umową, która reguluje zasady współpracy i klauzulą poufności. Jeśli masz wątpliwości co do zapisów, zwrócić się do pracodawcy o zgodę na wykorzystanie własnego kodu źródłowego. Mimo że kod umieszczasz tylko w celu zaprezentowania praktycznych umiejętności, może to być uznane jako niezgodne z prawem.

Jeśli tworzysz portfolio, nie zapomnij również umieścić danych kontaktowych i linków do profili zawodowych, np. do profilu LinkedIn czy na Facebooku (pamiętaj, by również zwracać uwagę na ich estetykę i poprawność językową). W portfolio powinno znaleźć się również miejsce na rekomendacje i polecenia od współpracowników i klientów, dla których pracowaliśmy.

Czy GitHub może zastąpić portfolio?

GitHub może być traktowany jako wizytówka w Internecie i pogłębione CV. Doświadczeni kandydaci umieszczając tam swoje portfolio są lepiej postrzegani przez pracodawców. GitHub jest częściej polecany początkującym programistom, bez względu na to, w jakiej technologii chce się rozwijać i jaki kierunek nauki go interesuje. Rekruterzy lub techniczni specjaliści poszukujący osób do swojego zespołu zwracają uwagę na jakość projektów, np. komentarze opisujące rozwiązanie, szczególnie jeśli jest nietypowe, lub źródła, jeśli zostało znalezione w Internecie. Dodatkowo GitHub pokazuje rozwój kandydata w czasie i sumienność nad projektami – czy kandydat dodaje kolejne projekty, czy też ulepsza obecne.

Profil na GitHubie możesz także spersonalizować, uzupełniając krótki opis o sobie, który będzie zawierał odnośniki do Twojej strony lub bloga, a także profilów zawodowych. Szukając pracy możesz najważniejsze projekty przypiąć w głównej części – wtedy zwiększasz szanse, że rekruter lub specjalista IT zwróci na nie uwagę w pierwszej kolejności.

Portfolio dla początkującego programisty

Początkujący programista może w swoim portfolio umieścić ukończone kursy i zdobyte certyfikaty. Kończąc wybrany kurs programistyczny podstawowy Coders Lab, możesz w swoim portfolio dodać co najmniej 6 projektów. A dzięki kursom dla zaawansowanych w krótkim czasie poszerzysz swoją wiedzę o zaawansowany JavaScript, React, Redux czy back-end języka JavaScript – Node.js. Na bieżąco aktualizujemy materiały, na których pracujesz, więc twoje projekty będą oryginalne.


Czytaj podobne artykuły