Back to Top
pierwsza praca w it programista
Autor: Redakcja

Pierwsza praca w branży IT - jak ją znaleźć?

Nasi kursanci na początku przygody z zajęciami pytają nas, jak to jest z pierwszą pracą po kursie IT. Czy branża IT rzeczywiście jest otwarta na juniorów? Odpowiedź na te pytania brzmi: jasne! Ale dużo zależy tu od Twojego zaangażowania. Zobacz, jak znaleźć pierwszą pracę w branży IT po kursie w Coders Lab.

Z tekstu dowiesz się:

 • jak znaleźć pracę w IT po kursie,
 • jak przygotować CV do szukania pierwszej pracy w IT,
 • czy warto robić portfolio programisty, testera czy analityka,
 • gdzie znaleźć ogłoszenia o pracę w IT,
 • jak aplikować na oferty pracy w IT dla juniora,
 • jak może wyglądać rozmowa kwalifikacyjna,
 • jak zaprezentować swoje umiejętności techniczne.

Praca w IT – od czego zacząć szukanie pracy w branży IT?

Pierwsza praca w IT. To brzmi dumnie! Pamiętaj jednak, że jeśli zależy Ci na znalezieniu dobrej pracy w nowej branży, musisz (naprawdę!) odświeżyć swoje dotychczasowe CV. Zwykłe dodanie informacji o ukończeniu kursu może nie wystarczyć.

W tej chwili patrzysz pewnie na powyższe zdanie z niedowierzaniem. Co w takim razie masz wpisać w swoje CV programisty, testera, analityka danych czy specjalisty SEO, skoro… pierwsza praca w nowym zawodzie dopiero przed Tobą?

Proces szukania pracy praktycznie zawsze wygląda tak samo. Musisz przejść przez kilka kolejnych etapów, z których najważniejsze są:

 1. zaktualizowanie starego CV,
 2. przygotowanie portfolio z projektami,
 3. wyszukanie ogłoszeń o pracę IT,
 4. przygotowanie do rozmów rekrutacyjnych.

Jak przygotować swoje CV do szukania pierwszej pracy w IT?

Jeśli starasz się pracę programisty lub innego specjalisty IT, to w swoim CV koniecznie:

 • wyeksponuj projekty, które do tej pory zrealizowałeś (w końcu np. po kursie JavaScript Developer możesz mieć w portfolio od 6 do 11 gotowych projektów),
 • wymień wszystkie znane Ci narzędzia i technologie związane z kierunkiem rozwoju (w tym celu możesz wykorzystać np. program wybranego kursu).

W ten sposób zaprezentujesz swoje umiejętności IT i pokażesz, że Twoja wiedza nie opiera się na czystej teorii oraz że masz za sobą kilka miesięcy naprawdę intensywnej pracy. To świetny zamiennik dla doświadczenia komercyjnego, które dotąd znajdowało się w Twoim CV.

Zwróć jednak uwagę na to, że jeżeli zadeklarujesz w CV znajomość konkretnego narzędzia czy technologii, to Twój rekruter lub przyszły szef może zadać kilka związanych z nimi technicznych pytań. Wypisz zatem tylko to, w czym w danym momencie czujesz się pewnie. I pamiętaj, że CV programisty czy testera możesz regularnie aktualizować – wraz ze wzrostem Twoich kompetencji!

Dodatkowo zamiast listu motywacyjnego stwórz krótki profil zawodowy. Napisz w nim, skąd pomysł na zmianę branży, dlaczego akurat taki kierunek, czym zajmowałeś się do tej pory oraz w jakim obszarze chcesz się rozwijać. 4-5 zdań wystarczy.

Pamiętaj też, że praca w IT wiąże się z ciągłym rozwojem. Nie spoczywaj więc na laurach i po kursie podstawowym uzupełniaj swoje kompetencje. W tym celu też możesz skorzystać z naszych kursów dla zaawansowanych, m.in.:

Każdą nowo zdobytą umiejętność uwzględnij także w swoim CV.

Portfolio programisty – wizytówka Twoich umiejętności IT

Praca programisty oraz specjalistów IT opiera się przede wszystkim na praktycznym wykorzystywaniu swoich umiejętności. Dlatego w trakcie rozmów rekrutacyjnych częściej niż o teorię i definicje, będziesz proszony o wykonanie zadania oraz pokazanie portfolio.

W trakcie poszukiwań pierwszej pracy to właśnie portfolio programisty jest Twoją jedyną i najbardziej wartościową wizytówką, którą możesz pochwalić się przyszłemu pracodawcy.

Właśnie dlatego warto podejść do tego na poważnie, najlepiej od samego początku kursu. W końcu, jak już napisaliśmy, na kursie JS-a do wykonania masz nawet 11 projektów, a na kursie Javy jeszcze więcej. Podczas zajęć systematycznie zbieraj dotychczasowe projekty (zarówno te małe, jak i te duże) w jednym miejscu.

Dobrym pomysłem jest, aby junior IT zamiast typowego portfolio gromadził swoje prace w jednym miejscu – na GitHubie. To nie tylko potwierdzi Twoje umiejętności techniczne, ale też udowodni, że orientujesz się w branży i wykorzystywanych przez nią narzędziach.

GitHub, jeśli chcesz wykorzystać go w przyszłych rekrutacjach, powinien:

 • zawierać wszystkie projekty, które chcesz pokazać (najlepsze z nich przypnij na górze i opisz, żeby zwracały na siebie uwagę),
 • dokumentować Twój rozwój,
 • zawierać kontakt do Ciebie (np. link do profilu na LinkedIn).

Oferty pracy IT dla Juniora – jak szukać i aplikować?

Poszukiwanie pierwszej pracy w IT wymaga aplikowania na wiele ofert. Łatwo się w tym pogubić, dlatego stwórz listę miejsc, gdzie już zaaplikowałeś. Warto wiedzieć, skąd możesz spodziewać się kontaktu – w ten sposób unikniesz wysłania CV kilkukrotnie w to samo miejsce.

Korzystaj z wielu miejsc szukania ofert pracy, nie zamykaj się tylko na jeden portal. Każda firma ma swoje sprawdzone strony, na których publikuje ogłoszenia. W związku z tym przejrzenie tylko i wyłącznie jednej z nich może doprowadzić do pominięcia ciekawej oferty.

Aktualnie na rynku istnieje wiele portali pracy (również takich dedykowanych głównie branży IT), na których możesz szukać swojego pierwszego zatrudnienia. Pamiętaj również o alternatywnych sposobach dotarcia do ciekawych ofert dzięki poleceniom czy eventom networkingowym.

Oferty pracy IT dla Juniora – jak szukać i aplikować?

Jak znaleźć dobrą pracę w IT? Przede wszystkim zacznij od regularnego przeglądania ogłoszeń z ofertami pracy w branży IT.

Oferty pracy dla juniora w branży IT znajdziesz np.:

 • na popularnych serwisach z ogłoszeniami o pracę,
 • w mailingach, które wysyłamy naszym kursantom oraz absolwentom,
 • na stronach poszczególnych firm oraz agencji.

Zacznij oczywiście od jobboardów. Na szczęście wraz z rozwojem branży IT powstało wiele platform dedykowanych właśnie specjalistom IT. Są to m.in.:

 • Just Join IT,
 • BulldogJob,
 • No Fluff Jobs.

Każdego dnia pracodawcy i rekruterzy udostępniają tam nowe informacje i oferty pracy.

Jak wykorzystać media społecznościowe w rekrutacji IT?

Ukończenie kursu IT to tylko początek Twojej drogi w poszukiwaniach wymarzonej pracy. Dobrze przygotuj się do tego procesu i nie osiadaj na laurach. Jeśli wykażesz się zaangażowaniem i motywacją, pierwszą pracę zdobędziesz całkiem sprawnie.

Po przygotowaniu CV oraz portfolio na GitHubie pora przejść do budowania Twojego nowego wizerunku zawodowego w mediach społecznościowych. Szczególnie zainteresuj się Facebookiem i dostępnymi tam grupami dla specjalistów IT oraz portalem LinkedIn. Za ich pośrednictwem coraz więcej firm oraz rekruterów szuka pracowników do swoich firm. My także mamy specjalne grupy dla naszych absolwentów.

Wykorzystujemy je do informowania ich np. o kolejnych partnerstwach Coders Lab z firmami zainteresowanymi zatrudnieniem osób po naszych kursach IT.

Zadbaj o to, by regularnie być tam aktywnym i w ten sposób pokazać się rekruterom. Obserwuj ciekawe konta z branży i angażuj się w dyskusje, a zostaniesz zauważony.

Rekrutacja IT – jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Zauważenie – jak się zapewne domyślasz – skutkuje zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną. Pora więc się do niej przygotować. Jak to zrobić, jeśli starasz się o pierwszą pracę w IT?

 1. Poczytaj o firmie – sprawdź, w jakiej branży działa, jakiego rodzaju projekty realizuje. Mogą Cię o to zapytać. Zapoznaj się również ponownie z treścią ogłoszenia i zawartymi w nim wymaganiami.
 2. Przygotuj się i przećwicz rozmowę – naucz się opowiadać o swoich doświadczeniach i projektach oraz planach na dalszy rozwój (projekty czy kursy często zastępują wymagane doświadczenie komercyjne).
 3. Nie bój się zadawać pytań rekruterowi – pokazują one Twoje zainteresowanie ofertą. Dzięki nim możesz też dowiedzieć się więcej na temat swojej przyszłej pracy.

Przeczytaj także artykuł: Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? Start dla Juniora

Jak zaprezentować swoje kompetencje podczas rekrutacji IT – wskazówki dla Juniora

Pamiętaj, że w każdej firmie sprawdzenie techniczne może wyglądać inaczej. Do tego etapu procesu rekrutacyjnego także trzeba się dobrze przygotować. Poniżej zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze wskazówki.

 • Powtórz sobie podstawy – zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Skup się przede wszystkim na wymaganiach wypisanych w ogłoszeniu, na które zaaplikowałeś.
 • Bądź mentalnie przygotowany na rozwiązywanie zadań w trakcie rozmowy – jeżeli znasz tylko część rozwiązania, nie rezygnuj z odpowiedzi i przedstaw tyle, ile potrafisz. Przygotuj się też na obronę i wytłumaczenie zastosowanych przez Ciebie rozwiązań.
 • Nie bój się zadawać pytań dotyczących zadania – to również część pracy w zespole. Jeżeli nie jesteś czegoś pewien, warto doprecyzować szczegóły z osobą prowadzącą sprawdzenie techniczne.

 

Zdajemy sobie sprawę, że poszukiwanie pierwszej pracy w branży IT jest czasochłonne i wymagające, ale wierzymy, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i stałym rozszerzaniu swojej wiedzy uda się ją znaleźć. Nie poddawaj się, jeżeli nie uda Ci się dostać pracy za pierwszym razem, potraktuj to jako cenne doświadczenie i szukaj dalej.