Back to Top
praca w IT dla juniora
Autor: Redakcja

Czy w IT jest praca dla juniora?

Postępująca pandemia koronawirusa, a zarazem narzucona praca zdalna spowodowały, że wiele firm wstrzymało rekrutacje na stanowiska juniorskie w branży IT. W świetle obecnej sytuacji pojawia się więc pytanie, czy na rynku ofert pracy IT jest jeszcze miejsce dla juniora? Jakie umiejętności są cenione przez rekruterów i co może pozwolić na budowanie własnej przewagi konkurencyjnej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

 

Juniorzy IT w czasie pandemii

Dotychczas nie było lepszego momentu, by rozpocząć poszukiwanie pierwszej pracy w branży IT. Według danych Komisji Europejskiej, w samej Polsce od 5 lat deficyt pracowników na rynku IT szacowany jest na 50 tys. osób. Brak specjalistów powodował rosnące stawki, wskutek czego wzrastały koszty zatrudnienia wykwalifikowanego pracownika. To wszystko dotychczas ułatwiało znalezienie pracy młodszym specjalistom, którzy mają dużo niższe wymagania finansowe. Potwierdzają to również dane raportu Juniorzy w pandemii – sytuacja początkujących specjalistów IT w 2020 roku przygotowanego przez No Fluff Jobs. Połowa spośród 2100 ankietowanych, początkujących specjalistów IT (niezależnie od płci) zarabia między 3 a 5 tys. zł netto, a nawet 30 proc. otrzymuje wynagrodzenie poniżej 3 tys. zł.

Na drodze juniorom stanął jednak kryzys gospodarczy spowodowany pandemią COVID-19. Firmy zaczęły ostrożniej podchodzić do powiększania swoich zespołów. Przejście na pracę zdalną spowodowało, że priorytetem stało się posiadanie wykwalifikowanej i doświadczonej kadry, która bez trudu poradzi sobie z przejściem na wielotygodniową nieobecność w biurze oraz będzie w stanie szybko i sprawnie poradzić sobie z dotychczas prowadzonymi projektami. Czasochłonny onboarding i wdrożenie nowego pracownika w struktury firmy nie działa więc na korzyść juniorów. Ponadto, na rynku pracy obserwuje się dużą konkurencję wśród kandydatów na stanowiska juniorskie w IT. Nic więc dziwnego, że raport wskazał, że 77 proc. juniorów uznało znalezienie pracy w IT za trudne zadanie. Jednakże warto spojrzeć na tę sytuację z szerszej perspektywy.

Branża IT urośnie w siłę

IT to jedna z tych branż, które w czasie pandemii ucierpiały najmniej. Wymuszona przez pandemię digitalizacja innych biznesów zaowocuje tym, że wkrótce rozwój sektora informatyczno-technologicznego nabierze jeszcze szybszego tempa. Lukę na rynku pracy w postaci coraz mniejszej liczby midów i seniorów trzeba będzie odbudować poprzez ponowne zwrócenie się w kierunku juniorów IT. Można również spodziewać się, że po pandemii spadnie niepewność przedsiębiorstw, które według raportu inhire.io aktualnie w ponad 50 proc. publikują jedno ogłoszenie o pracę jednocześnie. Tym samym juniorzy będą mogli liczyć na więcej ofert na rynku pracy bezpośrednio do nich kierowanych. Trzeba jednak pamiętać, że konkurencji wśród młodszych specjalistów nie zacznie szybko ubywać. Dlatego też należy postawić na ciągły rozwój swoich umiejętności, które bezpośrednio pozwolą się wyróżnić na tle innych.

Doświadczenie bez doświadczenia

Juniorzy często spotykają się z paradoksem rynku pracy – jak zdobyć doświadczenie bez doświadczenia? Wbrew pozorom, dobrze przygotowany początkujący specjalista ma dużą szansę na znalezienie pracy w IT. Kluczowe znaczenie ma tworzenie własnych projektów, pisanie niezliczonych linijek kodu i rozwiązywanie postawionych sobie problemów. W tym celu korzystaj z Githuba, który jednocześnie posłuży za Twoje portfolio i wizytówkę podczas weryfikacji Twoich umiejętności przez rekruterów. W ten sposób będziesz mógł doskonalić swój warsztat, bez względu na to, czy aktualnie jesteś częścią programistycznego zespołu. Dużą szansą dla każdego juniora jest też udział w projektach niekomercyjnych i hackathonach, które gwarantują kodowanie pod opieką doświadczonych specjalistów. Nie można również zapominać o poznawaniu efektywnych narzędzi, których nawet podstawowa znajomość pozwoli być zauważonym przez pracodawcę.

Rekruterzy jednogłośnie wskazują, że oprócz wiedzy technicznej i umiejętności logicznego myślenia, oceniają także umiejętności miękkie oraz ogólne dopasowanie kandydata do zespołu. Przygotowanie do pracy w zespole, nastawienie na naukę i rozwój, łatwość w komunikowaniu się oraz organizacji swojej pracy, to cechy, bez których nawet najlepszy programista nie mógłby zaistnieć na rynku pracy. Tych kwalifikacji nie nabędziesz przed ekranem komputera, dlatego warto postawić na uczestnictwo w kursach, w których będziesz mógł się zmierzyć z realizacją projektów grupowych stylizowanych na codzienną pracę w branży IT.

Młodszy specjalista nie znaczy gorszy

Pomimo obecnych trudności juniorów na rynku pracy, należy pamiętać, że firmy cenią nieszablonowe podejście i zaangażowanie młodszych specjalistów. Zdaniem zatrudniających, to właśnie ta grupa pracowników odznacza się otwartością na poznawanie nowych narzędzi oraz wnosi w struktury firmy nowe, świeże pomysły i rozwiązania. Juniorów cechuje również większa lojalność i przywiązanie do firmy, co jest wysoko notowane przez pracodawców.

Warto również pamiętać, że każdy mid i senior musieli kiedyś zacząć od początku, dlatego też bycie juniorem to naturalny etap w przejściu na kolejny poziom swoich umiejętności oraz wyższe stanowisko.

 


Czytaj podobne artykuły