Back to Top
Jak wygląda praca testera automatyzującego
Autor: Redakcja

Jak wygląda praca testera automatyzującego?

Każdego miesiąca w serwisach rekrutacyjnych pojawia się ok. 60-70 ofert pracy skierowanych do testerów automatyzujących. Z kolei sami aplikujący otrzymują miesięcznie średnio 3-5 ofert pracy. O potencjalne branży testowania oprogramowania świadczą również dane globalne. Według raportu: "Automation Testing Market - Growth, Trends, COVID-19 Impact, and Forecasts (2021-2026)" rynek testów automatycznych będzie się rozwijał w tempie 14,2 proc. rocznie. Jak wygląda praca testera automatyzującego i ścieżka jego rozwoju?

Z artykułu dowiesz się:

  • czym zajmuje się tester automatyzujący;
  • jakie są oczekiwania od kandydatów, którzy poszukują pracy jako tester oprogramowania;
  • czym jest automatyzacja i kiedy warto ją wprowadzić do testów;
  • kto może zostać testerem automatyzującym;
  • czy testerzy manualni i automatyzujący mogą funkcjonować oddzielnie;
  • jaki kurs specjalistyczny wybrać.

Czym zajmuje się tester automatyzujący?

Tester automatyzujący jest po to, by zapewnić najwyższą jakość wytwarzanego oprogramowania produktu. Jego praca służy wykryciu potencjalnych błędów, by uniknąć awarii i jak najlepiej przygotować produkt dla użytkownika końcowego. Tester automatyzujący zajmuje się tworzeniem skryptów i przypadków testowych, które są uzupełnieniem testów manualnych. Praca testera również polega na testowaniu wytworzonego oprogramowania, jednak zajmuje się on głównie analizą zautomatyzowanych procesów, które może sprawdzić za pomocą napisanych przez siebie skryptów i programów.

W zakres głównych obowiązków testera automatyzującego wchodzi przygotowywanie, usprawnianie, realizacja i utrzymanie testów z wykorzystaniem odpowiedniego frameworka. Dodatkowo tester automatyzujący przygotowuje środowisko do testowania oprogramowania, tworzy i rozwija dokumentację.

Testowanie automatyzujące przydaje się m.in. do:

  • wykonywania powtarzalnych i często wykonywanych testów,
  • testowania regresji,
  • przeprowadzania testów wydajności.

Czego od testera automatyzującego oczekują pracodawcy?

Testowanie automatyczne wymaga znajomości przynajmniej jednego języka programowania, który umożliwia tworzenie scenariuszy testów. Testerzy nie muszą potrafić wprowadzać rekomendowanych przez siebie zmian, przeprowadzają testy automatyczne. Java Developerzy lub inni programiści z kolei mają za zadanie wdrożyć zmiany wskazane przez współpracowników. Aby jednak developerzy mogli je wprowadzać, tester musi samodzielnie napisać skrypt, który sprawdzi funkcjonalności strony czy aplikacji. A to bez znajomości języka programowania się nie uda.

Od testera automatyzującego rynek pracy oczekuje, że będzie praktycznie znał języki programowania, które pozwalają na pisanie testów automatycznych, np. Java, c# czy Python, ale pracodawcy wymagają także znajomości HTML i JavaScript. Kluczowa jest też praktyczna wiedza dotycząca narzędzi do automatyzacji testów, np. Selenium, który jest najpopularniejszym frameworkiem do tego typu zadań. Automatyzacji testów pomaga również znajomość baz danych i języka SQL. Praktyczną znajomość tych narzędzi możesz nabyć np. kursach specjalizacyjnych w Coders Lab (sprawdź Tester Automatyzujący - kurs specjalistyczny drugiego stopnia skierowany do testerów manualnych).

Napisane testy powinny zbadać jak najwięcej możliwych przypadków, które potencjalnie mogą przynieść szkodę. Aby skrócić czas wyjścia produktu na rynek i zminimalizować potencjalne straty finansowe, cenione są u testera automatyzującego oczywiście umiejętności analitycznego myślenia, samodzielności i proaktywnego podejścia do zadań.

Czym jest automatyzacja i kiedy warto automatyzować testy?

Automatyzację możemy opisać jako działanie, które pozwala zastąpić pracę człowieka. Jej cel to zwiększenie wydajności i precyzji procesów. Automatyzacja testowania dodatkowo ma ułatwić powtarzalność czynności testowania w celu wyłapywania potencjalnych błędów i zapobiegania im. Służy zoptymalizowaniu procesów w różnych przypadkach testowych, jednak nie zastępuje testowania manualnego, a je uzupełnia.

Potrzeba automatyzacji testów występuje wtedy, gdy testy są powtarzalne i częste. Oczywistym jest również to, że automatyzuje się testy, które zabierają ogrom czasu testerom manualnym i są po prostu trudne.

Kto może zostać testerem oprogramowania?

Praca związana z testowaniem to nastawienie do ciągłego poprawiania jakości, więc mocną stroną testera automatyzującego powinna być dokładność (wzmocniona dociekliwością), cierpliwość i skrupulatność (również wobec oprogramowania, które służy do testowania). Cierpliwość to cecha, którą często wykazują się testerzy podczas komunikacji z programistami, jednak nie jest to reguła.

Jak praktycznie nauczyć się zawodu testera automatyzującego? Zawodu testera możesz nauczyć się dzięki nauce własnej, studiom podyplomowym czy specjalistycznym kursom. Problem polega na tym, że nauka własna może trwać wieki, a zajęcia na studiach podyplomowych trwają minimum rok. Dlatego obecnie do wymogów rynku najlepiej dopasowuje się kurs specjalistyczny. Na kursie poznasz narzędzia i środowisko pracy testera. Przygotujesz swoje pierwsze skrypty testowe. Opanujesz też wykorzystanie automatów testowych w codziennej pracy i nauczysz się obsługi frameworków wykorzystywanych do testów. Tester po bootcampie znajdzie swoje miejsce na przykład w software house’ach, w agencjach marketingowych, w zespołach badawczych czy w dużych korporacjach.

Tester automatyzujący vs manualny – czy istnieje jeden bez drugiego?

Jedno bez drugiego nie istnieje albo raczej – nie powinno istnieć. Skrypty testowe tworzone przez testera automatyzującego będą lepsze i dużo dokładniejsze, jeśli będzie je tworzył ktoś z podstawami testowania manualnego. Podczas przeprowadzania testów manualnych można można popełnić błąd lub czegoś nie zauważyć, a jak wiadomo, testy automatyczne realizują konkretne skrypty testowe opisujące jeden konkretny wariant zachowań i mogą pomijać pewne oczywiste usterki. Dlatego warto, aby testerzy zdobywali zarówno kompetencje manualne, jak i automatyzujące.

W Coders Lab kurs Tester Automatyzujący jest kursem drugiego stopnia. Oznacza to, że rozbudowuje on wiedzę z bootcampu Tester Manualny. Kurs Tester Automatyzujący jest więc przeznaczony dla tych, którzy już rozpoczęli swoją przygodę z testowaniem albo chcą od razu na początku swojej drogi zawodowej w branży IT zwiększyć przewagę rynkową.

Jak kształtują się zarobki testera automatyzującego?

Widełki wynagrodzeń testerów automatyzujących zależą od kilku czynników: miejsca pracy, stażu pracy czy wielkości firmy. Wg Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków młodszego specjalisty zatrudnionego na umowę o pracę to 6000 zł brutto. Z kolei specjalista na stanowisku tester automatyzujący może liczyć na wynagrodzenie w przedziale od 6970 zł do 10 970 zł brutto. Starszy specjalista zarabia średnio 13050 zł brutto (od 10 150 zł brutto do 15 380 zł brutto). Na zarobki powyżej 15 380 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych testerów automatycznych.

Kursy testera oprogramowania – jaki wybrać?

Wybierając kurs specjalistyczny, warto zwrócić uwagę, czy otworzy on nowe możliwości zawodowe a jego zagadnienia będą odpowiadały wymaganiom rynku pracy. Im bardziej praktyczny kurs i więcej projektów, którymi możesz pochwalić się na rozmowach, tym lepiej. Sprawdź również, czy kurs ma w ofercie opcje wsparcia kariery, np. Coders Lab współpracuje z firmami technologicznymi, które zatrudniają najlepszych absolwentów.