Back to Top
Tester oprogramowania po kursie w Coders Lab mówiący o swoich zarobkachTester oprogramowania zarobki
Autor: Redakcja

Ile zarabia tester oprogramowania?

Cześć! Czy wiesz, ile średnio zarabiają testerzy oprogramowania w Polsce? Co wpływa na wysokość ich wynagrodzenia? Jeśli interesuje Cię ta tematyka, to dobrze trafiłeś! W tym artykule omówimy nie tylko powyższe kwestie, ale także podpowiemy, jakie są najlepiej płatne miasta dla testerów oprogramowania oraz jakie umiejętności i certyfikaty zwiększają szanse na wyższe wynagrodzenie w tej branży. Będziemy też rozmawiać o perspektywach rozwoju kariery dla testerów oprogramowania oraz o tym, co zrobić, aby zwiększyć swoje zarobki na tym stanowisku.

Tester oprogramowania – zarobki w Polsce

W Polsce zawód pracy testera oprogramowania cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co przekłada się na rosnące średnie zarobki właśnie w tej branży. Średnie wynagrodzenie testerów oprogramowania w naszym kraju wynosi około 7 600 zł brutto na miesiąc. Oczywiście, wartości te mogą różnić się w zależności od miasta, firmy czy specjalizacji i doświadczenia danego testera.

Ile może zarabiać tester rozpoczynający karierę?

Zarobki proponowane początkującym testerom wahają się od około 3 500-4 500 zł netto. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i umiejętności, ich zarobki wzrastają – osoby posiadające kilka dobrych lat doświadczenia mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet 10 000 zł netto miesięcznie. Warto jednak pamiętać, że tak wysokie pensje są zarezerwowane dla najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie oraz tych pracujących dla dużych firm lub korporacji.

Zarobki testerów oprogramowania są także uzależnione od rodzaju projektów, nad którymi pracują. Specjaliści zajmujący się testowaniem aplikacji mobilnych czy gier komputerowych mogą liczyć na wyższe stawki niż ci pracujący przy prostszych projektach. Ponadto, testerzy oprogramowania z doświadczeniem w pracy z narzędziami automatyzującymi testy, programami typu Spring Java oraz znajomością języków programowania, takich jak Java czy Python, mogą liczyć na wyższe zarobki niż ich koledzy bez takich umiejętności.

Zarobki testerów oprogramowania a umowa

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że testerzy oprogramowania pracujący na umowach B2B (business-to-business) często mają możliwość negocjowania wyższych stawek niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. W przypadku współpracy B2B średnie wynagrodzenie może sięgać nawet 12 000-15 000 zł netto miesięcznie dla doświadczonych specjalistów. Oczywiście, taka forma współpracy wiąże się także z koniecznością samodzielnego opłacania składek ZUS i podatku dochodowego.

Źródło: Justjoin.it — Zarobki w IT 2022 - Testing średnie wynagrodzenie B2B

Do najpopularniejszych zadań testera zaliczymy...

Warto wiedzieć, jakie dokładnie są zadania na tym stanowisku, ponieważ wiele osób nie ma jeszcze zbyt dużej wiedzy na ten temat – lecz spokojnie, już wszystko tłumaczymy! Otóż testowanie oprogramowania pełni kluczową rolę w procesie tworzenia i wdrażania aplikacji czy systemów informatycznych. Głównym zadaniem jest sprawdzenie, czy dany produkt spełnia wymagania jakościowe oraz, czy działa zgodnie z założeniami. Praca testera oprogramowania rozpoczyna się już na etapie analizy wymagań, gdzie ocenia on możliwość ich realizacji oraz potencjalne problemy.

Tester przystępuje także do opracowywania strategii testowej, która obejmuje wybór odpowiednich technik testowania, przygotowania przypadków testowych oraz planowanie harmonogramu prac. Dzień pracy osoby na tym stanowisku wygląda tak, że przeprowadza on różnorodne rodzaje testów – od funkcjonalnych po takie, jak wydajność czy bezpieczeństwo. Ważnym elementem jest również ścisła współpraca z programistami oraz analitykami biznesowymi w celu szybkiego rozwiązywania napotkanych problemów.

Po zakończeniu procesu na podstawie specyfikacji testów następuje raportowanie błędów i usterek. Tester oprogramowania dokładnie opisuje napotkane problem. Jest to niezbędne dla programistów do wprowadzenia poprawek i usprawnień w kodzie źródłowym aplikacji czy stronie www. Warto podkreślić, że komunikacja między testerem a programistą powinna być jasna i precyzyjna, aby uniknąć nieporozumień oraz przyspieszyć proces naprawy błędów.

Tester manualny – zarobki

Warto również podkreślić, że testerzy dzielą się na dwie główne grupy, wynikające z ich kompetencji. Pierwszą z nich są testerzy manualni. Zajmują się oni przede wszystkim sprawdzaniem funkcjonalności aplikacji, strony www czy gry poprzez bezpośrednie interakcje z nią. Mamy tutaj na myśli takie działania jak klikanie przycisków czy wpisywanie danych. Jego praca polega na symulowaniu zachowań użytkownika i ocenie, czy program działa zgodnie z założeniami. Tester manualny musi posiadać doskonałą znajomość aplikacji oraz zdolność analitycznego myślenia, żeby móc skutecznie identyfikować potencjalne problemy. Jednakże nie jest od niego wymagana znajomość języka oprogramowania czy innych narzędzi. Jego praca pomaga w tworzeniu scenariuszy testowych.

Zarobki, które są zazwyczaj proponowane początkującym testerom manualnym bez doświadczenia na stanowisku juniorskim to około 5 tys. brutto.

Tester automatyczny – zarobki

Druga grupa to testerzy automatyzujący. W tym przypadku zadaniem jest tworzenie skryptów i narzędzi, które pozwolą na automatyczne wykonanie serii testów, korzystając przy tym m.in. ze scenariuszy testowych. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie większej ich liczby w krótszym czasie oraz dokładniejsza eliminacja błędów wynikających z czynnika ludzkiego.

Tester automatyzujący powinien być biegły w programowaniu oraz znać techniki i narzędzia używane do automatyzacji testów. Często wymaga się również od niego, chociaż podstawowej znajomości języka programowania. Warto jednak pamiętać, że obie role często się przenikają – tester manualny może korzystać z narzędzi automatyzujących, a tester automatyzujący powinien znać podstawy testowania manualnego.

W tym przypadku wynagrodzenie jest bardzo podobne do testerów manualnych, choć bardzo często zdarza się, że pensja w tym przypadku jest nieco wyższa.

Źródło: Bulldogjob — Raport IT 2023 - QA / Tester

Zarobki – tester oprogramowania a certyfikaty i kursy

Poznałeś już zadania i zarobki na tym stanowisku. Prawdopodobnie nasuwać może Ci się teraz pytanie, jak jednak zacząć swoją przygodę jako tester oprogramowania? Jak odnaleźć się na rynku pracy branży IT? Na samym początku te kwestie mogą wydawać się bardzo skomplikowane i trudne. Dlatego też pragniemy przedstawić Ci kilka pomocnych faktów na tzw. start!

Przede wszystkim, aby podjąć się pracy testera, nie musisz mieć wykształcenia informatycznego. Studia nie są tutaj obowiązkowe, ponieważ tak naprawdę liczą się praktyczne umiejętności. Gdzie jednak można się ich nauczyć?

Odpowiedzią na to pytanie są kursy od Szkoły Programowania Coders Lab. W naszej ofercie znajdziesz kurs Tester Automatyzujący i kurs Tester Manualny. Odbywa się on w trzech trybach nauki:

  • dziennym, który trwa 2 tygodnie,
  • wieczorami w ciągu tygodnia oraz w soboty przez ok 6 tygodni,
  • weekendowym, czyli w soboty i niedziele przez ok 8 tygodni.

Wszystko dlatego, aby w pełni dostosować się do Twoich potrzeb. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że wiele osób pracuje, studiuje czy wychowuje dzieci. W Szkole Programowania Coders Lab możesz liczyć na elastyczność i profesjonalizm.

Tester oprogramowania zarobki – co wpływa na ich wysokość?

Wróćmy jednak do kwestii związanej z samym wynagrodzeniem. Jeśli znajdziesz już pracę, z czasem będziesz chciał starać się o podwyżkę – co jest w zupełności normalne. Jak jednak dobrze podejść do tematu i zebrać mocne argumenty, by przekonać swojego pracodawcę do zwiększenia swojej pensji?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że wiele czynników wpływa na wysokość zarobków testerów testowaniu oprogramowania w Polsce. Jednym z kluczowych aspektów jest doświadczenie zawodowe. Osoby, które mają na swoim koncie kilka lat pracy w branży IT i zdobyły praktyczne umiejętności związane z testowaniem oprogramowania, mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż osoby rozpoczynające swoją przygodę z tym zawodem. Doświadczenie pozwala bowiem na lepsze rozumienie procesów oraz szybsze i skuteczniejsze wykrywanie błędów.

Źródło: Analiza zarobków testerów 2022 - Średnie zarobki a doświadczenie, testerzy.pl

Oprócz doświadczenia i kwalifikacji ważną rolę odgrywa także lokalizacja miejsca zatrudnienia pracy. W większych miastach Polski, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, zarobki testerów oprogramowania mogą być lepsze niż w innych regionach kraju. Wynika to z większego zapotrzebowania na specjalistów w tych lokalizacjach oraz z ogólnie wyższego poziomu życia i kosztów utrzymania. Dlatego warto rozważyć pracę zdalną lub przeprowadzkę do miasta oferującego lepsze warunki finansowe dla testerów oprogramowania.

Źródło: https://praca.money.pl/wynagrodzenia/s/tester-oprogramowania/ - Województwa z najwyższym wynagrodzeniem na stanowisku tester

Warto również pamiętać, że branża IT dynamicznie się rozwija, a co za tym idzie – rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z różnych dziedzin. Osoby na tym stanowisku mogą więc liczyć na coraz lepsze perspektywy od samego początku drogi zawodowej. Tester ma bowiem wiele możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, co przekłada się na wyższe zarobki. Dbanie o ciągły rozwój zawodowy oraz zdobywanie nowych umiejętności może być kluczem do sukcesu w tej profesji. Stąd też samodoskonalenie warsztatu czy bardzo dobra znajomość języka programowania lub kilku z nich z pewnością przyczyni się do podwyżki.

Tester zarobki – perspektywy rozwoju kariery na rynku pracy

Testerzy oprogramowania mają wiele możliwości rozwoju zawodowego, zarówno w zakresie umiejętności technicznych, jak i miękkich. Tak jak już dziś z resztą wspominaliśmy, warto zatem inwestować w swoją edukację oraz zdobywanie doświadczenia, aby móc awansować na wyższe stanowiska i cieszyć się lepszym wynagrodzeniem. Jednym z kierunków rozwoju może być specjalizacja w konkretnej dziedzinie testowania, np. testowanie automatyczne czy bezpieczeństwa aplikacji mobilnych.

Inną ścieżką kariery dla testerów oprogramowania jest rozwój w obszarze zarządzania projektami lub zespołami testerskimi. Na rozpoczęcie pracy takim stanowisku ważne są umiejętności organizacyjne, komunikacyjne oraz analityczne. Praca jako lider zespołu czy menedżer ds. jakości pozwala tester aplikacji na zdobycie większej odpowiedzialności za projekty oraz wpływ na ich realizację.

Jakie są zalety pracy jako tester oprogramowania? Zarobki i nie tylko!

Karierę testera cechuje wiele zalet. Jedną z nich jest stabilne zatrudnienie. W dzisiejszych czasach, kiedy rynek IT rośnie w szybkim tempie, zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie testowania oprogramowania jest coraz większe. Firmy potrzebują doświadczonych testerów, którzy pomogą im utrzymać wysoką jakość swoich produktów i usług. Dlatego też osoby posiadające odpowiednie umiejętności i doświadczenie mogą liczyć na atrakcyjne oferty pracy oraz korzystne warunki zatrudnienia.

Praca testera oprogramowania daje również możliwość ciągłego rozwoju umiejętności zawodowych. Testerzy mają okazję pracować z różnymi technologiami, narzędziami i metodykami, co pozwala im zdobywać nowe kompetencje oraz doskonalić już posiadane. Ponadto branża IT stale się zmienia, co sprawia, że testerzy muszą być na bieżąco z najnowszymi trendami i innowacjami. Dzięki temu ich wiedza i doświadczenie są nieustannie aktualizowane, co przekłada się na lepsze perspektywy zawodowe.

Warto również wspomnieć o satysfakcji wynikającej z wykonywania obowiązków testera oprogramowania. Osoby pracujące na tym stanowisku mają realny wpływ na jakość tworzonych aplikacji czy systemów, co może być źródłem dużej satysfakcji. Testerzy są odpowiedzialni za wykrywanie i raportowanie błędów, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie oprogramowania oraz zadowolenie użytkowników. Dzięki ich pracy firmy mogą dostarczać klientom produkty spełniające ich oczekiwania, co przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa.

FAQ:

1. Ile zarabia tester manualny?

Zarobki zaczynają się tutaj od około 3500 zł netto. Jeśli chcesz zostać testerem manualnym, przygotuj się na bezpośrednią interakcję z aplikacjami mobilnymi czy stronami www.

2. Ile zarabia tester automatyzujący?

Zarobki na tym stanowisku niekiedy są wyższe, niż w przypadku testerów manualnych. Wszystko dlatego, że tester oprogramowania automatyzujący tworzy testy automatyczne, co wiąże się z innymi kompetencjami, np. znajomością języka programowania.

3. Co wpływa na zarobki na stanowisku tester oprogramowania?

Przede wszystkim doświadczenie, jednak budowane także poprzez samodzielną pracę podczas kursów.