Back to Top
Edukacja IT to nie tylko nauka programowaniaGrupa programistów, testerów i projektantów UX współpracuje w biurze na laptopach
Autor: Redakcja

Edukacja IT to nie tylko nauka programowania

W badaniu “Kariera po studiach. Edukacja a rynek pracy” zrealizowanym w 2017 roku na zlecenie Coders Lab, zadaliśmy pytanie: “Praca w jakich branżach wydaje Ci się najbardziej przyszłościowa, rozwojowa?”. W odpowiedziach prawie połowa osób wskazała na te branże, które są bezpośrednio związane z obszarem IT i programowaniem, a 1/3 wskazała na zawody związane z nowymi technologiami.

Nic więc dziwnego, że to właśnie nauka programowania stała się dla wielu pierwszym krokiem umożliwiającym wejście do świata IT. Krokiem najbardziej oczywistym i naturalnym. Programista to konkretny zawód, który łatwo zdefiniować i umiejscowić w procesie wytwarzania oprogramowania. 

Programista – zawód dla wszystkich? 

Dość łatwo określić predyspozycje kandydatów do tego zawodu. Nie są one związane z dotychczasowym wykształceniem czy osiągnięciami w naukach ścisłych, ale z drugiej strony wiadomo, że programista powinien cechować się zdolnością do logicznego myślenia oraz znać przynajmniej podstawy języka angielskiego. Patrząc z tej perspektywy, programistą może zostać prawie każdy. Ale do tego trzeba dołożyć jeszcze zestaw cech, które zdecydowanie pomagają być rzeczywiście dobrym programistą, takich jak: cierpliwość, systematyczność, skrupulatność czy umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów. Takie zawężenie powoduje, że nie wszyscy mogą myśleć o poważnej karierze w tym zawodzie. 

IT to nie tylko programowanie 

Na szczęście to wcale nie oznacza, że świat IT jest zamknięty dla tych, którzy nie chcą zajmować się pisaniem kodu, dla których częsty kontakt oraz rozmowy z ludźmi są ważnym elementem ich pracy, czy dla tych, którym bliżej jest do Photoshopa niż Excela. W procesie wytwarzania oprogramowania jest bardzo duża przestrzeń dla osób, których zadaniem jest badanie potrzeb potencjalnych użytkowników oprogramowania, zadbanie o jego użyteczność oraz formę, czytelne przygotowanie projektów dla deweloperów, testowanie rezultatów na różnych etapach rozwoju i wreszcie - skuteczne wypromowanie finalnego produktu. Bez tych ważnych etapów we współczesnym konkurencyjnym otoczeniu nawet zaangażowanie najlepszych programistów nie daje gwarancji, że stworzona przez nich aplikacja czy strona internetowa będzie sukcesem.

Rola tych właśnie zawodów należących wciąż do kategorii IT, ale nie wymagających umiejętności programowania, będzie stale rosła. Już dzisiaj zapotrzebowanie na UX designerów czy testerów jest bardzo duże, bo firmy zaczynają doceniać korzyści wynikające z szerszego spojrzenia na proces produkcji oprogramowania i z angażowania specjalistów w tych dziedzinach. Stają się oni coraz bardziej niezbędni w branży IT i coraz bardziej doceniani. 

Cyfrowe kompetencje od podstaw 

Kursy programowania prowadzone w Coders Lab, pozwalające na zdobycie kwalifikacji Testera Manualnego czy Testera Automatyzującego są dla wielu osób łatwiejszą drogą prowadzącą do świata IT niż samodzielna nauka programowania. Zwłaszcza dla tych, którzy obawiają się rzucić od razu na głęboką wodę, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z przyszłościowej branży i swoim uczestnictwie w technologicznych przemianach. Bardzo praktyczne kompetencje pozyskane na naszych zajęciach i certyfikaty są gwarancją, że nasz absolwent w przyszłym procesie rekrutacji będzie miał bardzo konkurencyjne argumenty w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Na kursie Testera Manualnego uczysz się z akredytowanych materiałów i zdajesz międzynarodowy egzamin ISTQB, który ma ogromne znaczenie na rynku pracy. Jeśli zdobyte u nas kompetencje poprze też własną motywacją i ambitną pracą, to drzwi do branży IT będą już szeroko otwarte.

Znalezienie wspólnego języka z programistą 

Dynamiczne zmiany na rynku i wzrost znaczenia działów IT w organizacji wymagają otwartości na zdobywanie nowych umiejętności. Nie tylko od kandydatów, ale również od pracowników organizacji, kadry zarządzającej czy działów HR. Zrozumienie technologii będzie tak oczywistą umiejętnością jak obecnie znajomość języka angielskiego. Bez niej korzystanie z zaawansowanych systemów, porozumienie się z programistą czy rozwijanie produktów cyfrowych może być niemożliwe. 

Wybierając karierę w IT, rozwijając produkty cyfrowe lub pozyskując talenty nie przewidzimy zmian technologicznych. Pewni możemy być za to jednego – IT to ścieżka ciągłej nauki.  

W Coders Lab pomagamy rozwijać kompetencje pracowników technicznych, rekruterów czy managerów. Realizujemy kursy z technologii wzmacniające merytoryczną wiedzę pracowników HR i zespołów współpracujących z IT: budowanie podstawowej wiedzy z zakresu programowania, prowadzenia projektów IT i procesów rekrutacji do zespołów IT. Dowiedz się więcej w sekcji o nas.