Back to Top
Podopieczny fundacji Możesz ITy przy pracy
Autor: Redakcja

„Znalazłem już swoje miejsce w branży IT” – wywiad z podopiecznym Fundacji Możesz ITy

Coders Lab dzięki działalności Fundacji Możesz ITy od lat pomaga wychowankom domów dziecka i rodzin zastępczych oraz młodym dorosłym w trudnej sytuacji życiowej. Udział w naszych kursach umożliwia im zbudowanie samodzielnej przyszłości. 

Jak taki kurs oraz pomoc fundacji wygląda oczami jednego z podopiecznych? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w rozmowie z Michałem, który ukończył kurs JavaScript Developer w Coders Lab.

Gdzie dowiedziałeś się o Fundacji i czemu zainteresowała Cię jej działalność?

O Fundacji Możesz ITy dowiedziałem się z reklamy na Facebooku. Moją uwagę przykuło oferowane wsparcie w zdobywaniu wiedzy w zakresie IT dzięki organizacji kursów programistycznych we współpracy z Coders Lab. Istotnym faktem też było to, że działalność Fundacji jest skierowana m.in. do młodych dorosłych będących wychowankami domów dziecka oraz rodzin zastępczych. To pozwoliło mi ubiegać się o zakwalifikowanie do programu. Wiedziałem, że chcę się rozwijać w kierunku programowania, przyspieszyć swoją naukę oraz osiągnąć poziom, który pozwoli mi na zmianę zawodu. Do realizacji tego planu niezbędna była jednak pomoc oferowana przez fundację. Dzięki temu mogłem uczestniczyć w kursie programowania, na który sam nie mógłbym sobie pozwolić ze względów finansowych. Wsparcie ze strony fundacji było dla mnie przepustką do świata IT, którą zdecydowanie trudniej byłoby mi zdobyć, gdybym miał działać samemu.

Skąd wzięło się Twoje zainteresowanie programowaniem i branżą IT?

Mam ścisły umysł, a do tego od zawsze lubiłam spędzać czas przy komputerze. Od czasów szkolnych ciągnęło mnie w kierunku programowania i branży IT. Próbowałem swoich sił w pisaniu prostych stron z wykorzystaniem HTML-a i CSS-a. Kiedy zaczynałem się poważnie zastanawiać nad swoją przyszłością oraz tym, czym chce się długoterminowo zajmować, to na myśl przyszła mi już trochę przeze mnie zapomniana zajawka na programowanie. Postanowiłem więc podążyć w tym kierunku i poszukać możliwości, które pozwolą mi osiągnąć mój cel lub też przybliżyć mnie do jego realizacji.

W jaki sposób dotychczas czerpałeś wiedzę na temat programowania?

Uczyłem się głównie samodzielnie. Korzystałem z bezpłatnych treści dostępnych w internecie – kursy video na YouTube, dokumentacja udostępniana na forach czy też blogi tematyczne. Była to jednak podstawowa wiedza, która nie pozwalała mi na skuteczne przebranżowienie się. Potrzebowałam zarówno zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności na poziomie juniora, ale też uporządkować w głowie to, co już umiałem. Do tego było niezbędne wsparcie praktyków, którymi byli wykładowcy oraz mentorzy na kursie organizowanym przez Coders Lab. Śmiało mogę jednak powiedzieć, że wcześniejsze zapoznanie się z podstawowymi zagadnieniami z programowania miało kluczowe znaczenie i zdecydowanie pomogło mi to na początku kursu.

Z powodzeniem skończyłeś kurs JavaScript Developer. Dlaczego zdecydowałeś się właśnie na ten kurs?

Przed rozpoczęciem współpracy z Fundacją dużo czytałem na temat tego, które technologie i języki są wykorzystywane w programowaniu oraz do czego się ich używa. Wiedziałem, że back-end nie jest dla mnie, ponieważ przy projektach tego typu trzeba wiele czasu, by widzieć efekt swojej pracy. Porzuciłem więc samodzielną naukę języka Python. Jak już wspominałem, skoncentrowałem się na poznawaniu podstaw HTML-a i CSS-a, aby móc tworzyć proste strony internetowe, co od razu mi się spodobało. W tym przypadku JavaScript był oczywistym wyborem. Chciałem kształcić się w kierunku programisty front-endowego.

Dowiedz się więcej o kursie JavaScript Developer w Coders Lab.

Jak potoczyła się Twoja ścieżka kariery w branży IT po skończeniu kursu i jakie są Twoje plany na przyszłość?

Po kilku miesiącach intensywnej nauki na kursie udało mi się znaleźć pracę jako Junior Front-end Developer w jednej z polskich firm dostarczających systemy informatyczne. Trzeba jednak podkreślić, że szczególne znaczenie w poszukiwaniu pracy miało rozbudowywanie portfolio. Kurs skończyłem z kilkoma gotowymi projektami, które dodatkowo później samodzielnie rozwijałem. Tworzyłem też nowe, tak aby ciągle utrwalać wiedzą zdobytą na kursie. Planuję dalej poznawać technologie front-endowe, w szczególności te powiązane z frameworkiem React, który poznałem na kursie w Coders Lab. W dłuższej perspektywie chciałbym też wyjść poza samo pisanie kodu i zacząć szerzej odpowiadać za projekty.

Co poradziłbyś innym osobom, które być może tak jak Ty rozważają wejście do świata IT?

Warto zacząć od tego, by zastanowić się nad tym, co dokładniej chce się robić w branży IT – to najlepsza rada, jaką mogę dać. Jeżeli ktoś interesuje się programowaniem oraz chce podążać w tym kierunku, to lepiej wybrać konkretną technologię i uczyć się jej do skutku. Z moich obserwacji wynika, że dużo osób z początku się waha, nie wie, na jakiej technologii się skupić i próbuje każdej po trochu. Przez to ich wiedza zawsze jest na podstawowym poziomie. To duża strata czasu, który można byłoby spożytkować na tworzenie projektów oraz poznawanie bardziej zaawansowanych zagadnień wybranego wcześniej języka. Ta rada poparta jest moim własnym doświadczeniem. Zanim skupiłem się na front-endzie miałem styczność z C++, PHP i Pythonem, ale jak mówią: „człowiek uczy się na błędach”. Najważniejsze, że znalazłem już swoje miejsce w branży IT, a było to możliwe dzięki wsparciu Fundacji Możesz ITy i kursie w Coders Lab!