Back to Top
Kobiety w IT – prawdy i mityKobieta w IT pracuje przy komputerze.
Autor: Redakcja

Kobiety w IT – prawdy i mity

Sektor IT w naszym kraju dynamicznie się rozwija. Szacuje się, że w tej branży pracuje ponad 450 tys. specjalistów, a brakuje blisko 50 tys. Pomimo tego optymistycznego horyzontu kobiety w Polsce stanowią tylko 30 procent osób zatrudnionych w sektorze IT. Chociaż w ostatnich latach nastąpiła niewielka poprawa, prognozy nie wskazują na odwrócenie tego trendu w krótkim czasie. Różnica pomiędzy liczbą kobiet a mężczyzn pracujących w IT związana jest z wciąż głęboko zakorzenionymi mitami, które zamykają drzwi do sukcesu wielu kobietom. Czas rozprawić się z najpopularniejszymi stereotypami i udowodnić, że w branży IT jest miejsce dla płci pięknej!

Mit 1: Mężczyźni są bardziej kompetentni w dziedzinie technologii

Brak pewności siebie jest prawdopodobnie najważniejszym powodem, dla którego w branży technologicznej nie pracuje więcej kobiet. Istnieje powszechny mit, który mówi o tym, że dziewczęta gorzej radzą sobie z nauką przedmiotów ścisłych. To sprawia, że naprawdę zaczynają wierzyć, że nie są dostatecznie dobre. Trzeba jednak podkreślić, że nie ma „chromosomu technologicznego”, który z góry określa różnice w zdolnościach chłopców i dziewcząt. Żadne badania nie udowadniają, że płeć ma wpływ na szybsze i skuteczniejsze przyswajanie wiedzy z danej dziedziny. Należy też pamiętać, że pierwszymi programistkami były kobiety. Przed pojawieniem się komputerów osobistych, kiedy komputery były gadżetami zajmującymi całe pokoje, kobiety stanowiły prawie połowę osób zatrudnionych w IT.

Mit 2: Kobiet nie interesuje branża IT

Dziewczyny są nieustannie kierowane w stronę „kobiecych” zawodów i czują się dziwnie, jeśli wykazują zainteresowanie przedmiotami ścisłymi. Rzadziej od mężczyzn decydują się na branżę IT, ponieważ uprzedzenia i brak wsparcia sprawiają, że uważają, że jest to bardzo skomplikowane i nie dla nich. Powszechne jest również błędne przekonanie co do tego, że zawody w technologii są postrzegane jako geekowe i nietowarzyskie oraz brakuje kobiecych wzorców do naśladowania.

Stereotyp, że dziewczyny nie są chętne do pracy w środowisku informatycznym, skutecznie obala istnienie i prężny rozwój społeczności kobiet zajmujących się technologią. Organizacje takie jak: Women in Technology, Geek Girl Carrots, Girls who Code, PyLadies, czy też #MamoPracujwIT udowadniają, że kobiety są głodne wiedzy i zdeterminowane, by wkroczyć do świata IT. Świadczą o tym sale wypełnione po brzegi na spotkaniach organizowanych dla kobiet, czy też rosnąca popularność tematycznych blogów skierowanych do dziewcząt.

Kobiety coraz częściej decydują się na uzupełnienie swoich kompetencji, czy też rozpoczęcie kariery w IT od udziału w kursach programowania, kursach testerskich, czy też z zakresu analityki danych. Tylko w ubiegłym roku, w kursach Coders Lab udział wzięło 588 kobiet, co stanowi ⅓ wszystkich kursantów. Rosnąca liczba kursantek z każdym rokiem dowodzi, że kobiety są otwarte na nowe technologie i sektor informatyczny.

Mit 3: Praca w IT jest nie do pogodzenia z harmonijnym życiem rodzinnym

To, czy uda Ci się pogodzić pracę z życiem rodzinnym zależy od Twojego pracodawcy oraz Twojej zdolności do wyznaczania i utrzymywania granic. Warto jednak zaznaczyć, że to właśnie przedsiębiorstwa z branży technologicznej są najbardziej skłonne do elastyczności w miejscu pracy. Wiele firm jest zainteresowanych tym, aby ich pracownicy mogli pracować zdalnie, co może mieć znaczący wpływ na pogodzenie życia rodzinnego z wykonywanym zawodem. Ponadto praca w IT często wiąże się z zadaniowym podejściem do pracy, tak więc daje to możliwość elastycznego podejścia do godzin spędzonych nad danym projektem.

Pomimo wielu wyzwań, jakie daje branża IT, łatwo jest więc zadbać o swój work life balance. Warto również dodać, że postępująca cyfryzacja i zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę sprawiają, że rynek IT uznawany jest za najbardziej pewny. Pracy w sektorze IT z pewnością nie zabraknie, a popyt na specjalistów z tej branży wręcz będzie rosło, jest to więc dla kobiet bardzo kusząca perspektywa. Praca w IT jest stanie zagwarantować poczucie stabilizacji, co w przypadku prowadzenia życia rodzinnego stanowi ogromną wartość.

ITy Specjalistką IT!

Jak widać, bardzo łatwo jest obalić jeden mit po drugim, który oddziela kobiety od pracy w IT. Nadal istnieje wiele niepewności i pozostaje dużo do zrobienia, aby osiągnąć równość między kobietami i mężczyznami na rynku pracy. Nie pozwól, aby te stereotypy ograniczały Twój potencjał. Jeśli zainteresuje Cię branża IT, to śmiało! Czeka na Ciebie świat pełen wyzwań, który pozwala być ekonomicznie samowystarczalnym na rynku pracy o rosnącym popycie. Jeżeli jednak masz wątpliwości, nie jesteś pewna, czy w branży IT znajdzie się miejsce dla Ciebie, to obejrzyj video z konferencji “ITy Specjalistką IT – kobiety w branży IT”, a tym samym poznasz historie kobiet, które osiągnęły sukces w branży oraz dowiesz się jak postawić swoje kroki w karierze.