Jak znaleźć pierwszą pracę w IT?
Jeśli czytasz ten artykuł to pewnie jesteś na etapie szukania swojej pierwszej pracy w branży IT. Warto solidnie przygotować się do procesu rekrutacji - wiele zależy od Ciebie. Przygotuj się dobrze, żeby nie zaprzepaścić swojej szansy. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - przygotowaliśmy kilka wskazówek żeby ułatwić Ci tę drogę!
Pierwsza praca w IT - dopasuj swoje CV pod stanowisko, na które aplikujesz
Zmiana branży wymaga odświeżenia CV – nie wystarczy, że dodasz jedynie informacje o nowo zdobytych umiejętnościach w branży IT. To, co najważniejsze to wyeksponowanie projektów, które udało Ci się już zrealizować. Zastępują one często wymagane doświadczenie komercyjne i pokazują, że Twoja wiedza nie opiera się na czystej teorii.
Wymień wszystkie znane Ci narzędzia i technologie związane z nowym kierunkiem rozwoju. Zwróć uwagę na to, że jeżeli zadeklarujesz w CV znajomość jakiegoś narzędzia i technologii możesz spodziewać się pytań technicznych związanych z tym tematem. Wypisz zatem tylko to, w czym czujesz się pewnie.
Zamiast listu motywacyjnego warto stworzyć krótki profil zawodowy, w którym zaznaczysz skąd pomysł na zmianę branży, dlaczego akurat taki kierunek, czym zajmowałeś się do tej pory oraz w jakim obszarze chciałbyś się rozwijać. 3-4 zdania w zupełności wystarczą.
Cały czas się rozwijaj – poszukiwanie pracy nie zwalnia z obowiązku stałego rozszerzania i aktualizowania wiedzy. Każdą nowo zdobytą umiejętność warto uwzględnić w CV.
Oferty pracy w IT dla juniora – jak szukać i aplikować?
Poszukiwanie pierwszej pracy wymaga aplikowania na wiele ofert. Łatwo się w tym pogubić, dlatego stwórz listę miejsc, gdzie już zaaplikowałeś. Warto wiedzieć skąd możesz spodziewać się kontaktu – w ten sposób unikniesz wysłania CV kilkukrotnie w to samo miejsce.
Korzystaj z wielu miejsc szukania ofert pracy, nie zamykaj się tylko na jeden portal. Każda firma ma swoje sprawdzone strony, na których publikuje ogłoszenia – w związku z tym przejrzenie tylko i wyłącznie jednej z nich może doprowadzić do pominięcia ciekawej oferty.
Aktualnie na rynku istnieje wiele portali pracy (również takich dedykowanych głównie branży IT), na których możesz szukać swojego pierwszego zatrudnienia. Nie zapomnij również o alternatywnych sposobach dotarcia do ciekawych ofert poprzez: polecenia, portale społecznościowe czy eventy.
Rekrutacja w IT – jak wygląda rozmowa rekrutacyjna?
Udało się! Dostałeś zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Jak się do tego przygotować?
-
Poczytaj o firmie- sprawdź w jakiej branży działa, jakiego rodzaju projekty realizuje – możesz być o to zapytany! Zapoznaj się raz jeszcze z ogłoszeniem i wymaganiami.
-
Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna może dotyczyć pytań o Twoją motywację i doświadczenie, a także sprawdzić Twoją wiedzę techniczną.
-
Ubierz się stosownie do okazji – nie bagatelizuj spotkania online. W dzisiejszych czasach jest ono równie ważne jak spotkanie f2f w firmie i obowiązują na nim te same zasady. Zadbaj o tło, które będzie widoczne w kamerce oraz o to, by nic ani nikt nie przeszkodził Ci w trakcie rozmowy.
-
Przygotuj się i przećwicz rozmowę – naucz się opowiadać o swoich doświadczeniach i projektach oraz planach na dalszy rozwój (projekty, kursy programistyczne) często zastępują wymagane doświadczenie komercyjne.
-
Nie bój się zadawać pytań rekruterowi – pokazują one Twoje zainteresowanie ofertą, a także dzięki nim możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak będzie wyglądała Twoja przyszła praca.
-
Każdy z nas (nawet rekruter) stresuje się na rozmowie o pracę – dobre przygotowanie pomoże zmniejszyć stres.
Sprawdzenie Twoich umiejętności technicznych jako junior
Pamiętaj, że w każdej firmie sprawdzenie techniczne może wyglądać inaczej. Do tego etapu procesu rekrutacyjnego także trzeba się dobrze przygotować. Poniżej kilka wskazówek.
-
Powtórz sobie podstawy - zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Skup się przede wszystkim na wymaganiach wypisanych w ogłoszeniu, na które zaaplikowałeś.
-
Bądź mentalnie przygotowany na rozwiązywanie zadań w trakcie rozmowy - jeżeli znasz tylko część rozwiązania, nie rezygnuj z odpowiedzi i przedstaw tyle, ile potrafisz. Przygotuj się też na obronę i wytłumaczenie zastosowanych przez Ciebie rozwiązań – to, że osoba techniczna o to pyta, nie znaczy że wykonałeś zadanie źle. Chce po prostu poznać Twój sposób myślenia.
-
Nie bój się zadawać pytań dotyczących zadania – to również część pracy w zespole. Jeżeli nie jesteś czegoś pewien, warto doprecyzować szczegóły z osobą prowadzącą sprawdzenie techniczne.
Zdajemy sobie sprawę, że poszukiwanie pierwszej pracy w branży IT jest czasochłonne i wymagające, ale wierzymy, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i stałym rozszerzaniu swojej wiedzy uda się ją znaleźć. Nie poddawaj się, jeżeli nie uda Ci się dostać pracy za pierwszym razem, potraktuj to jako cenne doświadczenie i szukaj dalej! Trzymamy kciuki i powodzenia!