Back to Top
ITy Specjalistką IT! Kobiety w branży ITBaner konferencji ITy Specjalistką IT.  Kobiety w branży IT.
Autor: Redakcja

ITy Specjalistką IT! Kobiety w branży IT - podsumowanie konferencji online

Pomimo prężnie rozwijającego się sektora cyfrowego, kobiety ciągle stanowią mniejszość wśród pracowników branży IT. Potwierdzają to również statystyki, które mówią, że zaledwie 30% specjalistów w sektorze to osoby płci żeńskiej. Wiele kobiet chce pracować w IT, jednak brakuje im wzorców oraz wiedzy na temat tego, jak mogą swoje plany zamienić w działanie. Jak wygląda praca kobiet w IT i jak postawić swój pierwszy krok na tej ścieżce kariery? Na te pytania próbowały odpowiedzieć prelegentki podczas konferencji “ITy Specjalistką IT!” organizowanej przez Coders Lab. 

Inkluzywność w organizacjach

Debata rozpoczęła się od podjęcia tematu inkluzywności w organizacjach z branży IT. Moderatorka dyskusji Magdalena Wasilewska-Michalska, wprowadzając do tego zagadnienia, przytoczyła badanie, które wykazało, że zespoły inkluzywne (różnorodne), to zespoły, które podejmują lepsze decyzje biznesowe nawet o 87%. Marta Dziergwa wyjaśniając kwestię inkluzywności, podkreśliła, że można to zdefiniować jako tworzenie warunków w firmie, gdzie pracownik może rozwijać się bez względu na pochodzenie, płeć, wiek, czy orientację seksualną. Budowanie inkluzywnej kultury organizacji to także stwarzanie możliwość rozwoju pracownika niezależnie od jego stażu w firmie, sytuacji rodzinnej, czy pełnionej funkcji i zajmowanego stanowiska. Niezbędne jest budowanie świadomości o roli inkluzywności w firmach, a tym samym o istocie dialogu, która stanowi podstawę w budowaniu kultury pracy.

Branża IT a work life balance

Bardzo duża część kobiet, które mają dzieci lub planują je mieć, i są zainteresowane pracą w IT, ma wątpliwości związane z tym, czy będzie w stanie pogodzić życie zawodowe z prywatnym. Obawiają się, że prężnie rozwijająca się branża zdominuje ich życie. Bezpośrednio do kwestii work life balance, które zyskuje na znaczeniu, odniosła się Justyna Godyń, która prywatnie jest matką trójki dzieci. Zapewniła słuchaczki, że branża IT to idealne miejsce dla rodzica. Elastyczny czas pracy, który można dostosować do swoich potrzeb oraz możliwość pracy zdalnej, nie tylko podyktowana pandemią koronawirusa, ale specyfiką sektora, to główne pozytywy, które determinują fakt, że IT sprzyja trendowi work life balance. Warto również podkreślić, że to właśnie firmy technologicznie były pionierami w tworzeniu środowiska przyjaznego dla rodziców. Na znaczeniu zyskuje wsparcie kobiet na urlopie macierzyńskim, a także firmowe żłobki i przedszkola. Marta Dziergwa zwróciła uwagę na fakt, że wyrozumiałość i elastyczność pracodawców z branży IT objawia się również dedykowanym onboardingiem po powrocie do organizacji po przerwie związanej z powiększeniem rodziny, czy też możliwością dostosowania projektów pod poszczególne potrzeby swoich pracowników. Wzajemny szacunek do czasu wolnego, to także kolejna przesłanka, by rozważyć karierę w branży IT.

Możliwe ścieżki rozwoju w branży IT

Aleksandra zasygnalizowała, że kwestia zmiany zawodu oraz wejście kobiet do branży IT nie jest już niczym niespotykanym. Aż 56% kobiet, które pracują w sektorze ma za sobą proces przebranżowienia się. Bez względu na wcześniej wykonywany zawód – bycie lekarzem, archeologiem, specjalistą HR, tłumaczem, czy też pracownikiem sektora usług lub handlu – każdy ma szansę na podążanie ścieżką technologiczną i zaistnienie w branży IT. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że istotną kwestią, która blokuje kobiety, jest brak pewności siebie, lęk przed nieznanym oraz naturalna tendencja do zaniżania swoich kompetencji. Z pomocą przychodzą jednak programy mentoringowe oraz grupy społecznościowe kobiet w IT, które wzajemnie wspierają się, motywują oraz dzielą swoim doświadczeniem. 

Branża IT tworzy różnorodne stanowiska pracy, więc decydując się postawienie swojego pierwszego kroku w tym sektorze, możesz wybierać pomiędzy zawodami, takimi jak programistka, testerka oprogramowania, UXowiec, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa, czy też ostatnio coraz bardziej popularny analityczka danych, który jeszcze kilka lat temu był nowym zawodem. Sektor ten, jak każdy inny, boryka się ze swoimi trudnościami, jednak jest na tyle ciekawy i różnorodny, że z pewnością każdy jest w stanie znaleźć profesję dla siebie, która będzie spójna z dotychczas zdobytymi kompetencjami, czy umiejętnościami miękkimi.

Co dyskwalifikuje do pracy w branży IT?

Wiele kobiet obawia się, że nie poradzi sobie z pracą w branży IT ze względu na małą wiedzę matematyczną, czy też słabą znajomość angielskiego. Należy jednak podkreślić, że matematyka, choć w samej branży odgrywa dużą rolę, to na poszczególnych stanowiskach nie ma ona aż tak dużego znaczenia. To, co jest jednak istotne, chociażby w pracy programisty, to umiejętność logicznego myślenia i łączenia faktów. Znajomość języka angielskiego jest jedną z kluczowych umiejętności na rynku pracy bez względu na branże, jednakże nawet z podstawowym poziomem można rozpocząć proces kształcenia się w kierunku danego zawodu. Z czasem, kiedy obcowanie z językiem będzie częstsze, będzie rósł poziom jego znajomości. Nie należy się więc obawiać swojego dotychczasowego stopnia wiedzy. 

Inną niepewnością związaną z przekwalifikowaniem jest wiek. Kiedy nie jest za późno, by się przekwalifikować? Czy istnieje jakaś granica wieku wejścia do branży IT? Do tych pytań odniosła się Justyna, która podkreśliła, że jedyną barierą w procesie przebranżowienia się może być nastawienie danej osoby do podjęcia tego rodzaju “ryzyka”, natomiast liczby nie powinny mieć żadnego znaczenia. Z kolei Amanda przywołała inkluzywność, która, wdrażana w przedsiębiorstwach, powinna objawiać się nie tylko zróżnicowaniem płciowym, ale też wiekowym. 

Aleksandra dodatkowo zwróciła uwagę na fakt, że większość społeczeństwa nie uniknie procesu przebranżowienia się, ponieważ według Światowego Forum Ekonomicznego, do 2050 roku co druga osoba będzie musiała zmienić zawód, a w ciągu 10 lat, 9 na 10 profesji będzie wymagało kompetencji cyfrowych. W sektorze IT każdy może znaleźć coś dla siebie, jednak nie każdy się w nim odnajdzie. Według Aleksandry istotna jest naturalna ciekawość oraz chęć zdobywania nowej wiedzy. Podyktowane jest to faktem, że sektor technologiczny nieustannie ewoluuje, a w związku z tym jego pracownicy muszą doskonalić się oraz nadążać za zmianami, aby pozostać konkurencyjnym na rynku pracy.

Od czego zacząć, aby wejść do branży IT?

Jako sposoby na zdobycie kompetencji cyfrowych przywołane zostały kursy IT, studia informatyczne oraz własna nauka. Amanda, jako osoba, która ukończyła kurs programowania frontendowego w Coders Lab, zwróciła uwagę, że jest to dobra opcja dla osób, które potrzebują zewnętrznej motywacji. Dodatkowo, kurs pozwala na obcowanie z ludźmi, od których można się wiele nauczyć, z czym nie ma się do czynienia, wybierając naukę samodzielną. Według Aleksandry zdobycie wiedzy merytorycznej to ważna część procesu przebranżowienia się, do której warto zaangażować osoby trzecie poprzez udział w programach mentoringowych, czy też czynne uczestnictwo w życiu kobiecej społeczności branży IT. Pozwoli to na szybszy dostęp do wiedzy wyniesionej z praktyki. 

Ostatnim elementem dyskusji były rady dla kobiet dotyczące rozmów rekrutacyjnych. Warto pamiętać o tym, aby na rozmowę przyjść przygotowanym, czyli zaznajomić się z działalnością danej firmy, sprawdzić media społecznościowe, stronę internetową, czy też ostatnie wiadomości o tej firmie, które ukazały się na portalach internetowych. Taki research pozytywnie skutkuje w rozmowie, ponieważ rekruterzy łatwo zauważą tę wiedzę u kandydata. Ponadto opłaca się być aktywnym podczas rekrutacji, czyli zadawać pytania, czy też notować najważniejsze informacje. Jednakże przede wszystkim należy przyjść na rozmowę z partnerskim nastawieniem – zaprezentować się jak najlepiej, ale też wyciągnąć z niej jak najwięcej. Pamiętajmy, że firmom również zależy na tym, aby się dobrze zaprezentować w oczach potencjalnego pracownika.  

W trakcie debaty zostały również przytoczone historie prelegentek i tego, w jaki sposób weszły do świata IT. Amanda podkreśliła rolę Coders Lab i odbytego kursu w procesie przebranżowienia się. Z kolei Justyna będąc wcześniej po studiach z zarządzania i inżynierii produkcji, samodzielnie zmieniła zawód na testerkę oprogramowania. Jak sama podkreśla, znalazła swoją pierwszą pracę, w ciągu roku od momentu kiedy pierwszy raz usłyszała o tym zawodzie i reprezentuje branżę IT od 7 lat. 

Kobiety te udowadniają, że zmiana zawodu jest jak najbardziej możliwa. Nie należy się tego bać, tylko ze zdecydowaniem rozwijać swoje umiejętności, które pozwolą podjąć pracę w branży IT.

W panelach dyskusyjnych prowadzonych przez Magdalenę Wasilewską-Michalską, Chief Operating Officer w Coders Lab, udział wzięły: Aleksandra Bis, Product Design Lead w Gyldendal; Amanda Waliszewska, programistka freelancerka, absolwentka Coders Lab, obecnie pracująca jako Developer Advocate, Marta Dziergwa, Head of People w software house'ie Monterail oraz Justyna Godyń, testerka oprogramowania, trenerka w Coders Lab i właścicielka firmy Sail to IT.

Jeżeli chcesz w szczegółach usłyszeć co miały do powiedzenia prelegentki, zapoznaj się z nagraniem video webinaru "ITy Specjalistką IT! Konferencja online. Kobiety w branży IT".


Czytaj podobne artykuły