Back to Top
wiedza it rekruterzy
Autor: Redakcja

HR pogłębia wiedzę z obszaru IT

Aby być dobrym programistą, konieczne jest ciągłe rozwijanie kompetencji i śledzenie zmian w bardzo dynamicznej branży IT. Skuteczny rekruter musi dotrzymywać kroku programiście – nie tylko zdobyć podstawy z zakresu technologii, ale też stale uzupełniać i aktualizować swoją wiedzę. Jak robić to efektywnie i z jakich źródeł korzystać? Swoim doświadczeniem i dobrymi praktykami, podzieliły się z nami doświadczone Rekruterki IT. W art. znajdziecie także zestawienie polecanych książek, kanałów YouTube, blogów, podcastów, wydarzeń i szkoleń.

Paulina Czerwińska, Senior IT Recruitment Consultant w Devire 

Rynek IT rozwija się niezwykle dynamicznie. Swoją wiedzę muszą dziś poszerzać nie tylko specjaliści, ale także osoby na co dzień rekrutujące w tym obszarze. Pojawiające się kolejne wersje popularnych języków, nowe komponenty, rozszerzenia, ale także rozwój w obszarze Sztucznej Inteligencji, nauczania maszynowego czy Internetu Rzeczy wymuszają na rekruterach zajmujących się pozyskiwaniem specjalistów, nie tylko podążania za ogólnymi trendami w rekrutacji ale i pogłębianie wiedzy z zakresu IT. 

Dziś mamy możliwość dotarcia do wielu źródeł i narzędzi, które są pomocne w rekrutacji programistów. Kopalnią wiedzy dla rekruterów technicznych mogą być blogi o tematyce IT, ale także popularne i wykorzystywane przez specjalistów portale takie jak StackOverflow czy GitHub. W tym pierwszym można znaleźć nie tylko idealnych kandydatów, ale także sprawdzić synonimy do słów kluczowych, tworząc boolean search bądź alternatywne nazwy dla danego stanowiska. Znajdziemy tam też odpowiedzi na nurtujące nas pytania, które pojawiają się przy prowadzeniu projektów rekrutacyjnych. Podobnie jest z GitHubem, gdzie szybko i skutecznie rekruter jest w stanie określić poziom zaangażowania kandydatów. Korzystanie z tych źródeł pozwala nie tylko na podniesienie wiedzy w obszarze IT, ale także stawia rekrutera w pozycji osoby swobodnie poruszającej się w tym świecie, a co najważniejsze - profesjonalnie podchodzącej do swojej roli i potencjalnych kandydatów.

Ewelina Sumiec, Senior IT Recruiter w People 

Nie ukrywam, że cennym źródłem wiedzy jest dla mnie Internet. Warto śledzić fora tematyczne, grupy dyskusyjne, blogi programistyczne, profile kandydatów w social media. Posty czy artykuły publikowane przez ekspertów z branży IT pozwalają być na bieżąco z trendami i zdobywać fachowe informacje. Chętnie też odwołuję się do kompetencji i kwalifikacji znanych mi specjalistów ds. IT. Poszerzam wiedzę na przykład o danej technologii na podstawie rozmów z kandydatami. Chętnie ich dopytuję, upewniam się, czy dobrze coś zrozumiałam. W naszej firmie praktykujemy również spotkania z deweloperami, z którymi współpracujemy. Zapraszamy ich do naszej siedziby i wspólnie z innymi rekruterami rozmawiamy na tematy związane z IT, programowaniem, nowymi wersjami języków programowania, budowaniem aplikacji, trendami technologicznymi. Dopytujemy się również co jest ważne dla programistów oraz jak powinniśmy weryfikować ich wiedzę. W ramach tych spotkań deweloperzy dzielą się z nami cząstką swojej branżowej wiedzy. 

Joanna Kempińska, Recruitment Manager w Infolet 

Z jednej strony warto, aby firma zapewniła rekruterom szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, z drugiej ważna jest motywacja własna do zdobywania wiedzy. W trakcie mojej kariery w rekrutacji IT podjęłam i ukończyłam studia podyplomowe na AGH dot. programowania aplikacji webowych. Była to dla mnie prawdziwa przygoda edukacyjna. Oczywiście studia to nie jedyny sposób zdobywania wiedzy. Myślę, że przede wszystkim HR-owiec powinien lubić naukę nowych rzeczy i znaleźć swój ulubiony sposób nauki - Joanna Kempińska, Recruitment Manager w Infolet Sp. z o.o. 

Justyna Cichorz Senior IT Recruitment Consultant w Hays Poland 

Rekruterzy IT powinni być na bieżąco z trendami i nowinkami technicznymi, jeśli chcą być partnerami do rozmowy dla najlepszych kandydatów. W zdobywaniu wiedzy – co nie zmieniło się od wielu lat – bardzo pomocni są współpracownicy, dzielenie się wiedzą oraz codzienna wymiana doświadczeń. Nieocenionym źródłem są również informacje dostępne w sieci i poszukiwanie ich na własną rękę. Samo wpisanie danej technologii do wyszukiwarki kieruje nas do stron zawierających praktyczną, cenną wiedzę. Odpowiedzi na wiele pytań dostarczają także fora tematyczne, na których wypowiadają się specjaliści konkretnych dziedzin. Równolegle niezawodnym źródłem informacji o nowościach oraz zmianach w branży IT są newslettery różnych firm, stowarzyszeń i praktyków. Dużą wartość i szansę na zdobycie nowej wiedzy stanowią też liczne konferencje branżowe i tematyczne. Wiele z nich to wydarzenia bezpłatne, otwarte na osoby zainteresowane obszarem IT, choć zawodowo niezwiązane z tą specjalizacją. Udział w takich wydarzeniach pozwala np. zrozumieć czym zajmuje się programista i jak wygląda jego praca. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wszystkie te źródła pozwoliły mi opanować wiele zagadnień, które na początku przygody z rekrutacją były dla mnie niezrozumiałe. Dzisiaj natomiast stanowią dla mnie dostęp do bieżących informacji, dzięki którym lepiej rozumiem kandydatów i mogę towarzyszyć im na różnych etapach kariery zawodowej. 

W pracy rekrutera wyjątkową okazją do poszerzenia swojej wiedzy są także bezpośrednie spotkania z kandydatami. W codziennej pracy mamy wiele okazji do rozmowy o obowiązkach takich specjalistów oraz aspektach pracy w poszczególnych technologiach. Mamy okazję poznawać pracodawców, dla których obszar IT ma coraz większe znaczenie, dzięki czemu perspektywę kandydata łączymy z szerokim spojrzeniem na całą organizację. Dobrą praktyką w Hays są ponadto spotkania wszystkich rekruterów IT z całej Polski, do udziału w których zapraszamy specjalistów określonych obszarów bądź technologii. Możliwość zadawania pytań ekspertom to kolejny element zdobywania wiedzy, dzięki której współpraca z klientami i kandydatami ma szansę być partnerską, merytoryczną relacją. 

Monika Otulakowska HR Generalist w iRonin 

Wspominając swoje początki w branży IT, nie były one zbyt łatwe, ale chęć eksplorowania i poznania terminologii tej owianej tajemnicą branży była bardzo silna. Najpierw starałam się szukać informacji po prostu w Google, Wikipedii itd., jednak tamtejsze opisy również były zaszpikowane branżowym językiem, a jeszcze 5 lat temu nie było tylu blogów skierowanych do rekruterów technicznych. Po przemyśleniu uznałam, że najlepsze co mogę zrobić to dosłownie wejść w świat IT. Tak, ten offline. Zaczęłam od samotnych wycieczek na eventy dedykowane programistom i owszem, zdarzyły się nudne wykłady o rzeczach, o których nie miałam pojęcia. Ale ileż razy zdarzyła mi się sytuacja, w której po jakimś czasie od takiego wykładu kandydat opowiadał o wzorcu projektowym lub nowym frameworku, o którym słuchałam na prelekcji! Dodatkowo, wychodząc ze strefy komfortu, podchodziłam do różnych grupek, żeby się przywitać i porozmawiać. To trudne, ale ku memu zdziwieniu wszyscy byli nadzwyczaj przyjaźni i zawsze chcieli rozmawiać. Dzięki tego typu spotkaniom terminologia techniczna wchodziła mi powoli w krew. 

Kolejną moją strategią było wzięcie udziału w kursie programowania. Tak bardzo chciałam poznać to czym zajmują się moi kandydaci, że sama postanowiłam spróbować i również dzięki temu w naturalny sposób znaleźć wspólny język. Spróbowałam kilku wersji nauki - korepetycje 1 na 1, kurs online i kurs na jednej z poznańskich uczelni. Po wszystkim wiedziałam już czym jest HTML, CSS, jak trudny jest do ogarnięcia i skąd te wszystkie śmieszne grafiki lądujące regularnie na grupach frontendowców. 

Trzecim sposobem, który miał bardzo duży wpływ na moją wiedzę o technologiach miał znajomy programista, którego bądź co bądź poznałam na jednym z wydarzeń branżowych. Poprosiłam go, by powiedział mi wszystko co wie, w najprostszy możliwy sposób. Poświęcił mi ok 1,5 h za co jestem mu bardzo wdzięczna. Było to jakieś 3 lata temu, a wiedza do dziś się przydaje. Dzięki bezpośrednim zaangażowaniu się w kursy programowania w Poznaniu, poznałam organizatorów i zaprzyjaźniłam się z nimi. Uczestniczyłam w dwóch edycjach Pyladies - darmowy kurs dla adeptów Pythona, aby następnie samemu skoordynować jedną z edycji przez rok. Python i programowanie naturalnie weszło mi w krew i nie chodzi tu nawet o terminologię, ale również o sposób myślenia, analizowania i rozwiązywania problemów. To wszystko bardzo pomaga mi w rekrutacji i dogadywaniu się z aktualnym teamem w iRonin. Pozostawanie na bieżąco z branżą również jest kluczowe, cały czas obserwuję grupy programistów, czytam artykuły. Uważam, że to dlatego zawód rekrutera jest tak niezmiernie ciekawy, ale i wymagający! 

Dominika Gołaś, Senior HR Specialist w Coders Lab 

Kluczowe znaczenie ma ciekawość branży, w której się prowadzi rekrutacje. Tylko dzięki otwartości i chęci nauki możliwy jest ciągły rozwój i osiąganie większej skuteczności w działaniach HR. W przypadku obszaru IT ma to szczególne znaczenie, ponieważ branża ta rozwija się bardzo szybko i pojawiają się coraz nowsze zagadnienia. Szukamy różnych źródeł i narzędzi nauki, ale warto wybierać te, które najbardziej spełniają nasze potrzeby, są merytoryczne i omawiają temat w interesujący i zrozumiały sposób.

Poniżej przedstawiamy zestawienie wybranych książek, kanałów YouTube, blogów, podcastów, wydarzeń i szkoleń, polecanych wszystkim rekruterom IT: 

Publikacje książkowe: 

 • Kariera programisty. Jak budować doświadczenie, przejść rekrutację i zdobyć pracę marzeń (Robert C. Martin) - dzięki tej książce pewnie wejdziesz w branżę tworzenia oprogramowania. Znajdziesz tu mnóstwo przydatnych informacji o specyfice pracy dewelopera. Autor to programista i konsultant specjalizujący się w automatyzacji testów i metodyce Agile. Spektakularne sukcesy zawodowe zaczął odnosić dopiero wtedy, gdy zrozumiał, że wybitna wiedza o tym, jak rozwijać oprogramowanie, to za mało, by stać się świetnym programistą.
 • Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty (Robert C. Martin)- w książce szczegółowo omówione zostały zasady, wzorce i najlepsze praktyki pisania czystego kodu. Podręcznik zawiera także kilka analiz przypadków o coraz większej złożoności, z których każda jest doskonałym ćwiczeniem porządkowania zanieczyszczonego bądź nieudanego kodu.
 • Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów (ebook) (Robert C. Martin)- znany jako Uncle Bob, to jeden z prawdziwych gwiazdorów branży IT, człowiek o niezwykłej charyzmie, rewelacyjnym podejściu do słuchaczy i poczuciu humoru. O jego czas wciąż biją się konferencje branżowe. W trakcie lektury dowiesz się, jakie cechy charakteryzują profesjonalnego programistę, a jest ich sporo!
 • Geek w świecie korporacji. Podręcznik kariery programisty(Michael Lopp) - w umyśle geeka świat jest jak komputer- możliwy do zrozumienia i poznania oraz skończony. Życie jak każdy system da się opanować, wymaga to tylko odpowiedniej ilości czasu i wysiłku. Można zgłębić jego budowę i zrozumieć obowiązujące w nim reguły, a także otrzymać odpowiedź, co i jak należy robić, żeby odnieść pożądany sukces.
 • The Non-Technical Guide to Web Technologies (Tommy Chheng)
 • Zawód: Programista. Podręcznik udanej kariery (Maciej Aniserowicz) -książka ta poświęcona jest, jak sama nazwa wskazuje zawodowi programisty, na każdym etapie rozwoju. Autor jest programistą z kilkunastoletnim stażem. Pracował dla korpo, startupu, software house'u. Pracował zdalnie i w biurze. Dla klientów z Polski i z zagranicy. Tworzył wielkie systemy i małe aplikacyjki. Ma programistyczne DNA.Od dekady udziela się w polskich społecznościach programistycznych, budując "imperium devstyle". Prowadzi blog devstyle.pl i vlog na YouTube. Jest gospodarzem podcasta DevTalk.
 • English 4 IT. Praktyczny kurs języka angielskiego dla specjalistów IT i nie tylko (Beata Błaszczyk) - obecnie język angielski jest nieodłącznym elementem świata IT. Większość producentów oprogramowania oraz twórców metodyk i standardów w branży IT udostępnia materiały wyłącznie w tym języku. Ponadto wiele projektów informatycznych jest realizowanych we współpracy z ekspertami pochodzącymi z różnych krajów. W książce znajdziesz profesjonalne angielskie teksty dotyczące różnych obszarów IT: baz danych, big data, sieci komputerowych, metod wytwarzania oprogramowania i wielu innych. Każdy z nich został opatrzony słowniczkiem zawierającym tłumaczenia na język polski zarówno terminów specjalistycznych, jak i tych z języka ogólnego. Ponadto w każdym rozdziale omówione zostały różne zagadnienia gramatyczne wraz z przykładami ich zastosowania w języku informatyki. Na końcu każdego rozdziału znajdziesz ćwiczenia, które pomogą Ci utrwalić poznane słownictwo i reguły gramatyczne. 

Kanały Youtube: 

 • „Tech recruiting best practises” - to wystąpienie powinni obejrzeć nie tylko rekruterzy i HR-owcy, ale również pracodawcy, m.in. po to, by zobaczyć, jak ważne jest budowanie zaangażowania i jak trudnym zadaniem potrafi być czasem dotarcie do właściwego kandydata.:
 • Recruiting IT and tech - what you should know” -jakie wyzwania stoją przed rekruterami IT, co firmy robią, żeby przyciągnąć talenty, dlaczego tradycyjne metody pozyskiwania kandydatów mogą okazać się niewystarczające?
 • „Recruiting IT Professionals” - dla managerów, specjalistów ds. pozyskiwania talentów, rekruterów, konsultantów.
 • Anna Wieczorek - Rekrutacja w IT - devinsider.pl Talk-Show "Świadomy programista" - Odcinek #3- jednym z gości polskiego programistycznego talk-show była Anna Wieczorek – doświadczony HR-owiec. W rozmowie pojawiają się rozmaite wątki, m.in. rozwój programisty, ścieżki kariery, przygotowywanie CV i budowanie wizerunku.
 • Vlog: REKRUTACJA programisty: jak może PRZEBIEGAĆ? [devstyle vlog #39]- na luzie, na temat, z konkretnymi przykładami i poradami – warto obejrzeć, żeby zobaczyć perspektywę kandydata IT.
 • Social Talent- ten kanał powinien znać każdy rekruter, który chce poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.
 • HRejterzy- czyli wszystko co powinno się wiedzieć o HR w IT. Poznaj tajniki rekrutacji do firmy softwarowej z przymrużeniem oka ;).

Blogi i serwisy: 

Blogi prowadzone przez programistów, specjalistów ds. IT oraz przez HR-owców i rekruterów IT to dobre źródło wiedzy na wiele tematów, podanych w przystępny sposób. Warto śledzić też serwisy społecznościowe, w których można zadawać pytania, wymieniać się wiedzą, doświadczeniem i wskazówkami dotyczącymi IT. 

 • understandit.pl - blog prowadzony przez rekruterkę, na którym można znaleźć posty dotyczące m.in. tego, jak zrozumieć Javę czy jakie narzędzia są wykorzystywane we frontendzie. „O IT w prostych słowach” – czytamy na stronie. I faktycznie – treści podane w bardzo przystępny dla laika sposób.
 • WyzwaniaHr(pracuj.pl) - duża dawka merytorycznych treści dla specjalistów i menedżerów związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Blog, praktyczne ebooki do pobrania, informacje o konferencji branżowej Wyzwania HR, Akademia inspiracji – wszystko w jednym miejscu!
 • devstyle.pl/https - to blog programisty Macieja Aniserowicza o programowaniu – duża kopalnia wiedzy o pracy w branży, wydarzeniach, szkoleniach itd. Można tutaj znaleźć felietony, ciekawostki, wskazówki, porady, opinie.
 • bulldogjob.pl/blog - „Setki tekstów o IT i o pracy w IT” – czytamy na stronie. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Różnorodność tematyczna stanowi duży atut.
 • nofluffjobs.com - oferty pracy dla specjalistów ds. IT, ale też blog, dzięki któremu można śledzić trendy i poszerzać wiedzę o branży i rynku pracy.
 • stackoverflow.com - to serwis społecznościowy adresowany do osób związanych z programowaniem. Można tutaj zadawać pytania, wymieniać się wiedzą i doświadczeniem, dzielić się praktycznymi wskazówkami.
 • code-cartoons.com - blog, który przyciąga warstwą graficzną. O kodowaniu i nauce programowania jest tutaj mowa w formie rysunków.
 • Human Resources Today - bardzo szerokie źródło wiedzy o HR, różnorodność artykułów, które można wyszukiwać zgodnie z interesującym nas tematem.
 • Technology Advice - szeroki zakres wiedzy na temat najnowszych rozwiązań technologicznych z zakresu: opieki zdrowotnej, marketingu, sprzedaży, informatyki, a także Human Resources. W tej ostatniej kategorii znajdziecie przede wszystkim zrozumiałe i dokładnie opracowane artykuły na temat zastosowań najnowszego oprogramowania i nowoczesnych narzędzi, mogących w znacznym stopniu ułatwić Waszą pracę.
 • Smart Recruiters - masa przydatnych wskazówek na temat tego jak rekrutować niezwykle wymagających kandydatów, jakimi są programiści.
 • Rekrutacyjny - blog autorstwa rekrutera IT. Paweł Zdziech posiada wieloletnie doświadczenie w branży, którym postanowił podzielić się na swoim blogu. Znajdziecie tam wiele ciekawych materiałów związanych nie tylko z rekrutacją (i nie tylko z IT), ale także z rynkiem pracy, rozwojem zawodowym oraz zarządzaniem karierą.

Podcasty: 

Zagraniczne: 

 • Recruiting Future - cotygodniowe nagrania z najświeższymi nowinkami ze świata Human Resources, masa ciekawych wywiadów na temat najnowszych trendów i rozwiązań związanych z rekrutacją i branżą HR.
 • Clockwise. Four people, four tech topics, thirty minutes
 • Recruiting Daily- oprócz ciekawych art, webinarów znajdziecie tam masę przydanych podcastów związanych z rekrutacją oraz światem HR m.in wskazówki dotyczące m.in. wdrażania nowych pracowników, employer brandingu, candidate experience i tym podobnych.

 Polskie: 

 • Porozmawiajmy o IT - szczególnie polecamy odcinek poświęcony Rekrutacji w IT
 • Biznes w IT- o tworzeniu i prowadzeniu biznesów w obszarze IT – takich, w których mowa o wielomilionowych przychodach.
 • Deweloper Wannabe - o programowaniu, o profesjach w obrębie IT, o pracy, pasjach i rozwoju. Inspirujące rozmowy, z których można wiele zaczerpnąć.
 • Devtalk.pl - komunikacja z biznesem, praca zdalna, błędy w tworzeniu www i wiele innych tematów poruszanych w rozmowach z różnymi gośćmi.

Wydarzenia branżowe 

W serwisie crossweb.pl (https://crossweb.pl/) można znaleźć wykaz bieżących wydarzeń i inicjatyw kierowanych do branży IT. Konferencje, festiwale technologiczne, spotkania branżowe to szansa, żeby dowiedzieć się więcej o nowinkach, trendach i wyzwaniach, a także lepiej poznać specyfikę IT. Warte polecenia są to na przykład: konferencja Confitura, JDD, GeeCon, Devoxx, 4developers. O ciekawych wydarzeniach można się też dowiedzieć za pośrednictwem platformy: meetup.com. Informacje o rozmaitych spotkaniach, kursach, warsztatach znajdują się również tutaj: https://evenea.pl/

Szkolenia i kursy technologiczne: 

Bardzo skutecznym sposobem na praktyczne pogłębienie wiedzy technologicznej jest udział w kursie programowania. Oczywiście nauka wybranego języka programowania, wymaga nieco więcej czasu i zaangażowania, ale na pewno jest w stanie bardzo ułatwić późniejszy rozwój w brany IT. Obecnie na rynku dostępna jest szeroki wachlarz kursów w trybie online jak i stacjonarnym. 

Jeśli nie mamy potrzeby, aż tak głębokiego wchodzenia w branże, możemy zdecydować się na kurs z podstaw technologii, gdzie dostaniemy skondensowaną dawkę wiedzy na temat rodzajów i zastosowań najpopularniejszych języków programowania, związanych z nimi technologii, trendów, ról w zespołach projektowych czy dobrych praktyk w obszarze rozwoju oprogramowania. Własnie z myślą o specjalistach z działów HR i rekruterach, którzy w codziennej pracy mają kontakt z pracownikami lub kandydatami z branży IT, stworzony został kurs “IT dla HR. Znajdź wspólny język z programistą” prowadzony przez mentorów ze szkoły IT - Coders Lab.