Back to Top
GitHub do czego służy
Autor: Redakcja

GitHub – co to jest i do czego służy?

Znajomość jednego języka programowania może nie wystarczyć do osiągnięcia sukcesu. Rynek pracy stawia wymagania również z zakresu posługiwania się wieloma narzędziami. Na tej liście bardzo często znajdują się Git i GitHub. Jeśli zastanawiasz się nad odpowiedzią na pytanie „GitHub – co to właściwie jest?” lub „Czym jest GitHub i co oferuje?”, jesteś w doskonałym miejscu! W poniższym artykule przedstawiamy wszelkie szczegóły związane z GitHub, a także całym serwisem Git.

Czym jest Git?

Git to system kontroli wersji, który powstał w 2005 roku z zamiarem pełnienia funkcji narzędzia wspomagającego rozwój jądra Linux. Git jest systemem pomagającym zapisywać przez programistów wszystkie zmiany w pisanym kodzie w taki sposób, aby czego nie stracili. Dzięki temu programista może w dowolnej chwili wrócić do poprzedniej wersji. System Git pozwala śledzić to, jak program się rozwijał, odzyskać przypadkowo utracone zmiany, a nawet powrócić do wcześniejszych pomysłów.

Z Gita korzystają zarówno programiści w korporacyjnych zespołach, jak i osoby pracujące samodzielnie.

Co to GitHub?

GitHub jest serwisem, który służy do współpracy przy tworzeniu kodu. Jest jednym z najpopularniejszych serwisów internetowych hostujących repozytoria Git w chmurze. Obsługiwane obszary serwisu obejmują nie tylko przechowywanie kodu, ale również zbieranie informacji o błędach, zarządzanie projektem oraz wszystkie niezbędne procesy automatycznego budowania i testowania aplikacji. Właśnie dlatego GitHub stał się centrum skupiającym programistów i środowisko otwartego oprogramowania.

Serwisy typu GitHub stanowią stopień pośredni pomiędzy wykorzystaniem serwisu Git w tradycyjny sposób a systemami scentralizowanymi.

Repozytorium Git – co to jest?

Repozytorium Git to z kolei katalog, w którym przechowywany jest program. W takim repozytorium uruchomiony jest Git, czyli wcześniej wspomniana kontrola wersji. Git monitoruje pojawiające się zmiany i pozwala je zapisać, natomiast GitHub jest serwisem, który pozwala na wgrywanie repozytoriów do internetu i przechowuje je w chmurze. Oczywiście wgrane repozytorium lokalne jest jednym z programów, który wgrywamy na GitHub. Osoby zaangażowane w projekt mogą je pobrać, przeglądać i za pośrednictwem GitHub zgłosić błędy i swoje uwagi.

GitHub oferuje również płatne plany dla firm, które dają możliwość wykupienia prywatnych, zabezpieczonych repozytoriów bez dostępu dla osób trzecich.

GitHub – co to i czym różni się od serwisu Git?

O ile Git ogranicza się do zastosowań lokalnych, o tyle GitHub korzysta z dostępu do sieci, przez co nie ma przed nim granic. Funkcjonalnością jest podobny do Gita, ale dzięki hostowaniu, czyli przechowywaniu projektów w repozytorium zdalnym, możesz je udostępniać dowolnym użytkownikom na całym świecie. Jeśli Git jest systemem śledzenia zmian i wersji w projekcie, to GitHub go obsługuje.

Zarówno Git, jak i GitHub, zapewniają przydatne narzędzia do kontroli wersji dla programistów. Developerzy mogą budować swoje projekty bez obaw o degradację. GitHub dodaje do tego więcej funkcji, na przykład możliwość hostowania projektów w chmurze i więcej narzędzi dla lepszej współpracy.

GitHub – do czego służy i jakie ma zalety?

Dzięki ciągłemu rozwojowi, innowacyjnym funkcjom oraz wsparciu ze strony Microsoft, GitHub pozostaje liderem w dziedzinie hostingowych serwisów dla projektów programistycznych. Rola serwisu jako centralnego punktu dla współpracy i tworzenia projektów sprawia, że jest niezastąpionym narzędziem dla każdego programisty i zespołu developerskiego. Poniżej przybliżamy dokładniej zalety GitHuba, dzięki którym stał się niezastąpionym narzędziem społeczności programistycznej na całym świecie.

Darmowy hosting dla projektów open source i prywatnych repozytoriów

Jedną z największych zalet GitHuba jest możliwość darmowego hostingu dla projektów open source. Programiści, którzy tworzą oprogramowanie otwartoźródłowe, mogą łatwo przechowywać swoje projekty na GitHubie i umożliwić innym współpracę, zgłaszanie uwag i propozycji zmian. Dzięki temu społeczność może wspólnie rozwijać projekt, co często prowadzi do szybszego postępu i doskonalenia oprogramowania.

Dodatkowo dla projektów prywatnych GitHub oferuje możliwość darmowego hostingu, ale z ograniczeniami. Programiści mogą tworzyć prywatne repozytoria, które pozwalają na poufną pracę nad projektem. To świetne rozwiązanie dla firm, które chcą utrzymać swoje kodowe aktywa w tajemnicy, ale nadal korzystać z zalet platformy GitHub.

Kontrola wersji Git

GitHub jest zaprojektowany tak, aby działał w połączeniu z systemem kontroli wersji Git. Dzięki temu programiści mogą z łatwością śledzić zmiany w kodzie źródłowym, zarządzać różnymi wersjami projektu i wprowadzać zmiany w sposób bezpieczny i skoordynowany. Każdy commit (zatwierdzenie zmian) jest rejestrowany, co umożliwia precyzyjne określenie, kto i kiedy wprowadził daną zmianę, co ułatwia rozwiązywanie konfliktów i debugowanie.

Przechowywanie różnych wersji projektów

GitHub pozwala na przechowywanie wielu wersji projektu, dzięki czemu programiści w razie potrzeby mają możliwość powrotu do wcześniejszych wersji. To szczególnie przydatne w przypadku, gdy wprowadzona zmiana okazuje się problematyczna lub niezgodna z oczekiwaniami. Możliwość porównania różnic między poszczególnymi wersjami ułatwia także analizę postępu pracy i zrozumienie, jak projekt ewoluował w czasie.

Współpraca i code review

GitHub ułatwia współpracę między programistami poprzez funkcje takie jak „Pull Request”, czyli żądanie wciągnięcia zmian oraz możliwość zgłaszania i rozwiązywania problemów (issues). To umożliwia konstruktywne dyskusje na temat kodu i pozwala na recenzję kodu przez innych członków zespołu, co prowadzi do lepszego i bardziej solidnego oprogramowania.

Integracje i narzędzia wspierające

GitHub oferuje bogatą gamę integracji z innymi narzędziami i usługami. Programiści mogą korzystać z różnych platform do automatycznego testowania, budowania, wdrażania i zarządzania projektami, co znacznie usprawnia procesy wytwarzania oprogramowania. GitHub to nie tylko serwis hostingowy, ale kompleksowe narzędzie, które znacznie ułatwia przechowywanie, zarządzanie i współpracę nad projektami programistycznymi.

Darmowy hosting dla projektów open source i możliwość poufnego przechowywania kodu w prywatnych repozytoriach sprawiają, że GitHub jest pierwszym wyborem dla programistów na całym świecie. Kontrola wersji Git, wersjonowanie projektów, a także funkcje do współpracy i przeglądania kodu czynią z niego niezastąpiony element w pracy każdego programisty i zespołu developerskiego.

Funkcje oferowane przez system GitHub

  • Issues – jednym z najbardziej unikatowych narzędzi jest system „Issues”, który umożliwia śledzenie błędów, zadawanie pytań, a także organizowanie zadań w ramach projektu. Dzięki temu programiści i osoby początkujące mogą komunikować się i rozwiązywać problemy w jednym, scentralizowanym miejscu.
  • Pull Requests i narzędzia do przeglądu kodu – kolejnym kluczowym elementem są „Pull Requests”, które pozwalają na proste i przejrzyste proponowanie zmian w kodzie. Ta funkcja jest szczególnie użyteczna w projektach open source, gdzie każdy może zaproponować usprawnienia czy też naprawy błędów. GitHub oferuje też narzędzia do przeglądu kodu, takie jak automatyczne testy i recenzje, które pomagają w utrzymaniu wysokiej jakości kodu.
  • GitHub Actions – nie można też zapomnieć o GitHub Actions, narzędziu do automatyzacji różnych aspektów rozwoju oprogramowania. Od testowania kodu, przez budowanie aplikacji, aż po jej wdrożenie. GitHub Actions integruje się z wieloma zewnętrznymi usługami i narzędziami. Mogą to być Docker czy AWS. Jest to niezwykle elastyczne rozwiązanie.
  • GitHub Security Advisories – dla tych, którzy są zainteresowani bezpieczeństwem, warto również wspomnieć o funkcji GitHub Security Advisories. Pozwala ona dyskretnie zgłaszać, jak również zarządzać problemami związanymi z bezpieczeństwem w projekcie.
  • GitHub Pages – to tzw. statyczna usługa hostingowa. Oznacza to, że nie obsłuży ona back endu, czyli działań wykonywanych po stronie serwera. Oznacza to, że programiści mogą pokazać rozwiązania front-endowe, czyli kody napisane za pomocą HTML, CSS i JavaScript.
  • Ekosystem – wszystkie wyżej wspomniane funkcje i narzędzia składają się na potężny ekosystem, który sprawia, że GitHub jest nie tylko miejscem do przechowywania kodu. Jest także kompleksową platformą do zarządzania całym cyklem życia oprogramowania.

Dlaczego warto korzystać z serwisu GitHub?

GitHub to coś znacznie więcej, niż tylko miejsce do trzymania kodu. To również rozbudowane narzędzie do rozwoju projektów, które dodatkowo ułatwiają naukę i dają możliwość zaprezentowania się przyszłemu pracodawcy. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją drogę z programowaniem, to założenie konta na stronie serwisu powinno być jednym z priorytetów. Tworzenie historii wprowadzanych w kodzie modyfikacji pokaże, czy pracujemy w sposób uporządkowany, czy chaotyczny. Możemy również stale śledzić postępy.

Jako początkujący programista powinieneś jak najszybciej wprowadzić Gita i pracę z repozytoriami do swoich codziennych działań. Dzięki temu, w ramach przygotowań do pracy nad projektami komercyjnymi, zaczniesz już naukę komend git.

Sprawdź w innym wpisie jak znaleźć pierwszą pracę w IT: https://coderslab.pl/pl/blog/pierwsza-praca-w-branzy-it-jak-ja-znalezc

FAQ:

1. Co to Git?

Git to rozproszony system kontroli wersji, który pozwala na niezależne zmiany w jednym kodzie, prowadzone w różnych gałęziach. System pozwala programistom zapisywać wszystkie zmiany w pisanym kodzie w taki sposób, aby niczego nie stracili.

2. Co to jest GitHub?

GitHub to internetowa usługa hostingowa, która pozwala na wgrywanie repozytoriów do internetu i przechowuje je w chmurze. System oferuje również rozproszenie funkcji kontroli rewizji i własne, unikalne funkcje np. dostęp do Git SCM.

3. Jaką funkcję pełni GitHub?

GitHub jest narzędziem, które ułatwia pracę zespołową przy ciągłym zachowaniu kontroli wersji. Serwis zrzesza ogromną społeczność i tym samym umożliwia tworzenie projektów open source, w które mogą się zaangażować chętni programiści z całego świata.