Back to Top
Autor: Redakcja

Czy ChatGPT to wiarygodne narzędzie? Realne możliwości i zagrożenia w IT

trendysztuczna inteligencja

ChatGPT to innowacyjne narzędzie opracowane przez OpenAI, które momentalnie zyskało ogromną popularność. I nic w tym dziwnego. Dzięki swojej szybkości chatbot potrafi 24/7 analizować ogromne ilości danych i generować odpowiedzi na pytania w czasie rzeczywistym. Od pierwszego wydania minęły już ponad 4 miesiące i z biegiem czasu pojawia się coraz więcej wątpliwości. Jakie ma realne możliwości i czy można zaufać jego rozwiązaniom? Dodatkowo, od kilku tygodni trwają gorące dyskusje czy narzędzie to nie odbierze pracy programistom, zwłaszcza tym mniej doświadczonym.

1. Możliwości

Platforma sztucznej inteligencji oferuje wiele korzyści i może być wykorzystana w wielu dziedzinach, takich jak e-commerce, edukacja, opieka zdrowotna, usługi klienta i przede wszystkim IT. Uważana jest za narzędzie, które może pomóc w poprawie jakości pracy z klientem, zwiększeniu efektywności pracy i zadowolenia klientów. Aby nauczyć się jej obsługi, warto rozważyć udział w kursie "Sztuczna inteligencja w praktyce", który otworzy drzwi do innowacyjnych rozwiązań w różnych dziedzinach. Na co można liczyć?

Automatyzacja

ChatGPT to narzędzie, które oferuje wiele korzyści dla branży IT, szczególnie poprzez automatyzację zadań wymagających generowania tekstów. Dzięki temu pisanie dokumentacji, raportów czy innych tekstów staje się szybsze, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Automatyzacja procesów za pomocą ChatGPT może również pomóc w zapobieganiu błędom ludzkim, co jest kluczowe dla wielu złożonych i wymagających zadań w branży IT. W ten sposób ChatGPT umożliwia pracownikom skupienie się na bardziej kreatywnych aspektach swojej pracy, zwiększając tym samym wydajność i innowacyjność organizacji.

Szybsze rozwiązywanie problemów

Chatbot od OpenAI jest w stanie generować odpowiedzi na pytania dotyczące konkretnych problemów. Dzięki temu osoby zajmujące się IT mogą zyskać więcej czasu, aby skupić się na innych zadaniach, które wymagają bardziej zaawansowanej wiedzy lub umiejętności. ChatGPT może wypełniać luki w pracy, co z kolei może zwiększyć ich wydajność i skuteczność. Dzięki dostosowaniu do konkretnych potrzeb użytkowników poprzez uczenie maszynowe jest w stanie dostarczać rozwiązania i odpowiedzi w błyskawicznym tempie.

Mistrz komunikacji

Zwykle specjaliści IT używają specjalistycznych terminów i skrótów, które są nieznane dla przeciętnego użytkownika. ChatGPT może pomóc w poprawie komunikacji w branży IT, zwłaszcza jeśli dotyczy to tłumaczenia skomplikowanych terminów technicznych na język bardziej zrozumiały dla osób spoza branży.

Interakcja

Chatbot może dostosowywać komunikację do preferencji użytkowników, co umożliwia bardziej spersonalizowaną interakcję. Jest w stanie rozpoznać wzorce zachowań użytkowników, takie jak sposób zadawania pytań, preferencje tematyczne czy nawet ich styl pisania, co pozwala na bardziej efektywną i satysfakcjonującą rozmowę.

2. Zagrożenia

Pomimo wyraźnych zalet, jakie oferuje ChatGPT, istnieją również poważne wady, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o jego zastosowanie w branży IT.

Niedoskonałości techniczne

ChatGPT uważany jest za jednego z najlepszych w swoim rodzaju, jednak jak każdy system oparty na sztucznej inteligencji, może mieć ograniczenia. Niestety, czasem może generować błędne lub nieaktualne informacje popełniać błędy gramatyczne lub interpretować kontekst nieprawidłowo. Istnieje ryzyko, że ChatGPT powiela nieprawdziwe informacje, jeśli takie dane zostały wcześniej wprowadzone do systemu. Co więcej, ChatGPT nie posiada zdolności do weryfikacji i potwierdzania prawdziwości danych. Wskazują na to przypadki, takie jak czat programisty Coders Lab z ChatGPT, podczas której program sugerował bibliotekę, która od 4 lat nie była aktualizowana. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że ChatGPT nie jest idealnym źródłem informacji i że użytkownicy powinni sami dokładnie sprawdzać uzyskane informacje przed ich wykorzystaniem. Przy korzystaniu z ChatGPT należy zachować czujność i nie polegać wyłącznie na generowanych przez system odpowiedziach.

Bezpieczeństwo danych

ChatGPT, aby móc generować odpowiedzi, wymaga dostępu do informacji o użytkownikach. W tym celu korzysta z algorytmów uczenia maszynowego, które analizują dane z poprzednich interakcji i na ich podstawie wyciągają wnioski, które są wykorzystywane do generowania kolejnych odpowiedzi. Jednak, jak w przypadku wielu aplikacji i systemów, pojawiają się obawy, że ChatGPT może być wykorzystywany do naruszania prywatności użytkowników lub gromadzenia ich danych bez ich zgody. W przypadku ChatGPT, problem ten może dotyczyć zarówno samej treści rozmowy, jak i informacji o użytkowniku, takich jak np. adres IP czy miejsce pobytu. Niektórzy użytkownicy mogą nie czuć się komfortowo, udzielając systemowi dostępu do swoich danych, co może prowadzić do wątpliwości co do bezpieczeństwa korzystania z systemu.

Niewłaściwe treści

ChatGPT może generować treści, które są nieodpowiednie, obraźliwe lub szkodliwe, jeśli został nauczony na podstawie takich danych. Jednym z najgłośniejszych przypadków było wykorzystanie ChatGPT przez grupy ekstremistyczne do generowania treści propagandowych. ChatGPT był w stanie produkować wiadomości, które były trudne do odróżnienia od treści napisanych przez człowieka, co umożliwiło szerzenie swojej ideologii w internecie.

Uzależnienie

ChatGPT może prowadzić do uzależnienia lub nadmiernej zależności od technologii. W przypadku, gdy użytkownicy korzystają z ChatGPT jako głównego źródła informacji lub wsparcia, mogą stracić umiejętność radzenia sobie w sytuacjach interpersonalnych.

Należy pamiętać, że ChatGPT jest narzędziem, a nie zastępuje w pełni ludzkiej wiedzy i doświadczenia, dlatego wciąż niezbędni są doświadczeni specjaliści, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, umiejętności i wiedzę. Człowiek jest kluczowy w tym procesie, ponieważ posiada zdolność do krytycznego myślenia i weryfikacji poprawności informacji generowanych przez ChatGPT. Jest to kluczowe w branży IT, gdzie dokładność i aktualność mają ogromne znaczenie. Nasze doświadczenia już dzisiaj pozwalają domniemać, że Chat GPT ma szansę wpływać na poprawę jakości pisanego przez programistę kodu oraz zwiększyć efektywność jego pracy.

Zapoznaj się z naszym kursem Sztuczna inteligencja w praktyce


Czytaj podobne artykuły