Back to Top
 

Pod koniec 2021 roku zgłosiło się do nas kilka agencji poszukujących pracowników na stanowisko specjalisty SEO. Tradycyjne rekrutacje nie przynosiły efektów, ponieważ na rynku pracy brakowało pracowników z potrzebnymi kwalifikacjami. Jako Coders Lab wspólnie z agencjami wypracowaliśmy więc alternatywne rozwiązanie umożliwiające zatrudnienie kilkudziesięciu specjalistów rocznie.

Projekt kursu Specjalista SEO w liczbach

 
5 partnerów ikona

5 partnerów

Kurs Specjalista SEO powstał we współpracy z 5 niezależnymi agencjami SEO działającymi na polskim rynku.

ikona reprezentująca projekt kursu SEO w liczbach

2 tygodnie

Grupa na pierwszą edycję zupełnie nowego produktu zapełniła się w bardzo szybkim tempie. Zajęło nam to zaledwie 14 dni.

ikona reprezentująca liczbę osób

ponad 100 osób

Do końca 2022 roku ponad 100 specjalistów SEO z umiejętnościami programowania ukończyło nasz kurs.

Kurs Specjalista SEO

Wyzwanie

Wszystkie internetowe agencje reklamowe borykają się z dużym deficytem specjalistów SEO. Jednocześnie na rynku brakuje praktycznych kierunków studiów czy kursów i szkoleń, które obok teorii dają możliwość realnego poznania i doświadczenia, czym jest SEO. Pozycjonowanie witryn WWW zgodnie z wymogami wyszukiwarek wciąż jest bowiem dość nową dziedziną, stale i dynamicznie się rozwijającą. To wszystko utrudnia znalezienie osoby dobrze przygotowanej do pracy.

Agencje takie jak Artefakt oraz Widzialni.pl – jedni z liderów na rynku pozycjonowania – stale prowadzą rekrutacje na stanowiska specjalistów SEO. Jednak mimo intensywnych starań działów HR do obsadzenia wciąż pozostaje kilkanaście wakatów.

Agencje postanowiły zmienić strategię poszukiwania pracowników i rozwiązać problem u jego źródła.

Głównym celem współpracy pracodawców i Coders Lab była więc rekrutacja junior specjalistów z odpowiednią wiedzą bazową. Partnerzy zdecydowali się stworzyć projekt, dzięki któremu powstał pierwszy na rynku kurs łączący kompetencje SEO z programowaniem. Najlepsi absolwenci tego kursu uzyskali zaś gwarancję zatrudnienia w jednej ze spółek partnerskich.

 
quotewavewave

Zauważyliśmy, że na rynku jest niewiele możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie pozycjonowania. Brakuje specjalistycznych kierunków studiów czy kursów i szkoleń, które obok teorii dają możliwość praktycznego poznania i doświadczenia, czym jest SEO. Jako agencja z ponad 10-letnim doświadczeniem na rynku zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw potrzebom rynku i razem z Coders Lab oraz innymi agencjami SEO, dać szansę poszukującym swojego miejsca na rynku pracy na zdobycie umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia pracy jako młodszy specjalista SEO.


Case Study Tense
Julia Kachlicka
Learning Project Coordinator w Grupie TENSE

Podjęte działania

Coders Lab wraz z grupą internetowych agencji reklamowych opracował dedykowany kurs, który przygotowuje uczestników do pracy na stanowisku młodszego specjalisty SEO.

Do zadań Coders Lab należało:

yellow dot
opracowanie programu i materiałów szkoleniowych,
yellow dot
promocja kursu na rynku (m.in. wprowadzenie kursu do sprzedaży, budowa pełnej komunikacji marketingowej, organizacja webinaru),
yellow dot
rekrutacja uczestników,
yellow dot
przeprowadzenie szkolenia,
yellow dot
rekomendacja najlepszych absolwentów do zatrudnienia.

Do zadań naszych partnerów należało:

yellow dot
stworzenie wymagań do programu, tak aby pokrywał się z potrzebami przyszłego pracodawcy,
yellow dot
współpraca przy promowaniu kursu,
yellow dot
współtworzenie części materiałów, w szczególności praktycznych zadań i projektów,
yellow dot
zatrudnienie absolwentów spełniających wymagania merytoryczne,
yellow dot
dofinansowanie udziału w kursie osobom, które zostały zatrudnione.
quotewavewave

Podczas tworzenia kursu Specjalista SEO postawiliśmy przede wszystkim na jego praktyczny charakter. Osoby, które go ukończą, od razu będą więc przygotowane do wykonywania konkretnych zadań z zakresu pozycjonowania stron internetowych w nowych miejscach pracy.

Osiągnęliśmy ten cel głównie dzięki temu, że zarówno program, jak i materiały stworzyli praktycy, najlepsi eksperci w swojej dziedzinie i do tego pasjonaci tematów, którymi zajmują się na co dzień.


Anna Żdan
Anna Żdan
Product Owner w Coders Lab
prezentacja wyników pracy

Efekty

Prace nad kursem SEO oraz jego promocją zaowocowały wprowadzeniem na rynek unikatowego pod kątem merytorycznym kursu, który w 9 tygodni umożliwia zdobycie zawodu tak pożądanego na rynku pracy, czyli Specjalisty SEO.

Pierwsza edycja kursu zapełniła się kilkunastoma uczestnikami już w 2 tygodnie! Kolejne grupy kursu startują co dwa miesiące, w każdej weźmie udział nie mniej niż 15 osób.

W efekcie w 2022 roku współpracujące z Coders Lab Agencje SEO otrzymały szansę zatrudnienia ponad 50 osób. Każda z nich będzie posiadała kompetencje z zakresu SEO, PHP oraz Wordpress.

 
quotewavewave

Projekt, który zrealizowaliśmy wspólnie z agencjami SEO to przykład działań przynoszących korzyści obu stronom, win-win solution. Nasi Partnerzy dzięki stworzeniu kursu uczącego konkretnych umiejętności zatrudnili specjalistów o kwalifikacjach dopasowanych do ich potrzeb. Uczestnicy kursu Specjalista SEO zdobyli nowe kwalifikacje związane z kierunkiem rozwoju branży oraz mieli możliwość rozpoczęcia pracy zaraz po szkoleniu. Coders Lab z kolei poszerzyło swoją ofertę merytoryczną o kolejną specjalizację, której mocnym punktem dalej jest programowanie.


Mikołaj Chief Innovation Officer w Coders Lab
Mikołaj Demko
Chief Innovation Officer w Coders Lab
 
podsumowanie współpracy z Grupą Tense

Podsumowanie

Wspólna realizacja projektu edukacyjnego jest rozwiązaniem dla firm, które planują duży wzrost zatrudnienia w zespołach technicznych (np. programiści, testerzy, analitycy). Jednocześnie oczekują one dostosowania kompetencji absolwentów do swoich potrzeb.

Główne wartości:

yellow dot
dostosowane programy merytoryczne,
yellow dot
absolwenci przygotowani do rozpoczęcia pracy bezpośrednio po kursie,
yellow dot
możliwość dostosowania skali projektu do potrzeb firmy.
 
quotewavewave

Jesteśmy największym graczem na polskim rynku SEO i na co dzień mierzymy się z wyzwaniem pozyskania specjalistów w branży, której niestety nie można poznać ani nauczyć się od podstaw na żadnych studiach kierunkowych. Współpraca z Coders Lab była dla nas doskonałą szansą na dotarcie do naszych przyszłych pracowników. Projekt sprawdził się świetnie. Absolwenci kursu są bardzo zaangażowani i chętni do dalszej nauki, a czasem nie nadążamy z materiałami dla nich.

Przełożeni w Grupie zwracają także uwagę na ambicję i dobrą organizację pracy osób po kursie. Bardzo cieszy nas zainteresowanie absolwentów kursu samym SEO. W przypadku innych rekrutacji, czasem nawet przez kilka miesięcy nie udaje nam się wzbudzić w pracownikach zainteresowania tą tematyką, więc dostrzegamy w absolwentach Coders Lab ogromny potencjał!


grupa tense
Grupa Tense
Partner Kursu SEO
 

Skontaktuj się z nami

w sprawie rozwiązań IT dla biznesu

 
Mikołaj Demko Chief Innovation Officer w Coders Lab

Mikołaj Demko

Key Account Manager

 [email protected]

tel: 600 277 453


Mikołaj chętnie wysłucha Twoich potrzeb i zaproponuje najlepsze rozwiązania związane z rekrutacją IT dla biznesu.

 

Zmagasz się z niedoborem specjalistów IT?

Chętnie porozmawiamy o Twoich potrzebach i zaproponujemy dopasowane rozwiązanie.

 
0/1000

Wypełniłeś/aś formularz kontaktowy, co oznacza, że jesteś zainteresowany/a naszą ofertą i oczekujesz kontaktu z nasze. Więcej...