Back to Top
Web scraping
Autor: Redakcja

Web scraping – co to jest? Scrapowanie danych ze stron internetowych

Web scraping to technika pozyskiwania danych z witryn internetowych. Dzięki niej można automatycznie gromadzić informacje dostępne w sieci, sortować je i wykorzystywać. Dzięki temu programiści i analitycy mają możliwość śledzenia trendów, monitorowania cen czy zbierania danych do analizy konkurencji. Choć web scraping jest niezwykle użyteczny, wymaga stosowania się do pewnych zasad etycznych i prawnych.

Web scraping – co to jest?

Data scraping to technika ekstrakcji danych z witryn internetowych. W praktyce polega na przeglądaniu stron internetowych, identyfikowaniu informacji istotnych dla danej firmy, a następnie pobieraniu ich w celu dalszej analizy lub przechowywania. Web scraping jest często wykorzystywany do gromadzenia dużych ilości danych z różnych stron internetowych, które mogą być następnie przetwarzane i analizowane w celu uzyskania cennych informacji. Scrapowanie jest zatem niezwykle użyteczne, aczkolwiek także trudne i, czasami, niezgodne z prawem.

Scraping może być realizowany na wiele różnych sposobów.

 • Najprostszym, choć tylko z pozoru, jest web scraping manualny, który polega na ręcznym wyszukiwaniu i kopiowaniu informacji ze stron internetowych. Jest to jednak bardzo czasochłonne i niewydajne, szczególnie gdy mamy do czynienia z dużymi ilościami danych.
 • Scrapowanie danych można także w dużym stopniu zautomatyzować za pomocą specjalistycznego oprogramowania lub skryptów, które potrafią szybko przeszukać strony internetowe i wyodrębnić potrzebne dane. To rozwiązanie wymagające wiedzy na temat programowania, lecz zdecydowanie najbardziej wydajne.

Web scraping ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach. Firmy mogą go używać do monitorowania cen konkurencji, badacze do zbierania danych dla swoich badań, a dziennikarze do śledzenia najnowszych wiadomości i trendów. To jednak tylko wycinek, gdyż w praktyce scrapowanie danych jest używane przez większość przedsiębiorców. Widać to zresztą po ruchu na witrynach – jego połowę generują boty przeszukujące sieć. Pomimo pewnych kontrowersji dotyczących prywatności i legalności, web scraping jest powszechnie stosowanym narzędziem do gromadzenia i analizowania danych z Internetu.

Wiele osób zastanawia się nad tym, co określa sformułowanie – scrapować. Co to znaczy? To słowo doskonale opisuje istotę tego zagadnienia, oznacza bowiem zeskrobywanie czy zdrapywanie, czyli pozyskiwanie danych poprzez jednostkowe ich pobieranie (skrobanie) z danej witryny www.

Kto przeprowadza web scraping?

Website scraping to technika stosowana przez różne podmioty, zarówno indywidualne osoby, jak i duże korporacje.

 • Firmy zajmujące się analizą danych często korzystają z web scrapingu do gromadzenia informacji z różnych witryn. Na przykład mogą monitorować ceny produktów konkurencji w celu dostosowania swojej strategii cenowej. Wówczas web scrapingiem zajmują się programiści i analitycy danych. Dzięki odpowiednim umiejętnościom technicznym do tworzenia skryptów i programów zdolnych do automatycznego przeszukiwania stron internetowych i ekstrakcji potrzebnych informacji są w stanie zautomatyzować ten proces w dużym stopniu. Podmioty zatrudniają specjalistów dedykowanych lub korzystają z usług firm zewnętrznych specjalizujących się w tej dziedzinie.
 • Indywidualni użytkownicy mogą używać web scrapingu do zbierania danych na temat określonego tematu dla projektów badawczych lub z pobudek osobistych. To jednak do niedawna była rzadkość z uwagi na wymóg dostępu do skomplikowanych narzędzi do scrapingu. Jednak dzięki rosnącej liczbie narzędzi dostępnych online, które w dużym stopniu upraszczają ten proces, coraz więcej osób bez formalnego wykształcenia informatycznego może podjąć się samodzielnego przeprowadzenia tego procesu. Wiele z nich oferuje interfejsy graficzne i łatwe w obsłudze wtyczki do scrapowania, co czyni technikę dostępną dla szerszego grona osób.

Jakie są zalety web scrapingu?

Web scraping to technika mająca wiele zalet. Część z nich wynika z prostoty tego procesu (choć pozornej), a część z uwagi na ogromną liczbę zastosowań, które są w zasadzie nieograniczone.

 • Szybkość i efektywność – zbieranie dużych ilości danych z różnych stron internetowych wymaga cierpliwości i dużych nakładów pracy, lecz dzięki automatyzacji proces ten stał się wielokrotnie łatwiejszy. Dzięki temu specjaliści mogą uzyskać dostęp do informacji, które normalnie byłyby trudne do zebrania ręcznie. To ogromna oszczędność czasu i zasobów, szczególnie dla firm i osób prowadzących badania rynkowe. Ponadto specjaliści mogą łatwo analizować te dane i wykorzystać je do podejmowania strategicznych decyzji biznesowych.
 • Wszechstronność i mnogość zastosowań – website scraping może być wykorzystywany w różnych branżach i dla różnych celów. Na przykład, w e-commerce do porównywania cen i monitorowania dostępności produktów, w marketingu do analizy trendów, a w naukach społecznych do badania zachowań użytkowników internetu.
 • Łatwość w przyswojeniu wiedzy – web scraping jest techniką stosunkowo prostą do nauczenia się i implementacji, co czyni ją dostępną nawet dla małych firm czy indywidualnych użytkowników. Wymaga oczywiście dużej wiedzy dotyczącej programowania i obsługi sieci, lecz nie aż tyle, aby uniemożliwić zgłębienie jej osobom bez doświadczenia;
 • Legalność – data scraping jest legalny, o ile przestrzega się pewnych zasad oraz pisanych i niepisanych reguł. Wiele osób obawia się korzystania z tej techniki ze względu na potencjalne problemy prawne. Jednakże, jeśli web scraping jest przeprowadzany odpowiedzialnie – z szacunkiem dla prywatności użytkowników i praw autorskich – to jest całkowicie legalny, podobnie jak standardowe przeglądanie witryn.
 • Monitorowanie real-time – kolejną zaletą web scrapingu jest możliwość monitorowania konkurencji. Web scraper może na bieżąco śledzić ceny produktów oferowanych przez inne firmy, co zapewnia możliwość dostosowania oferty danego przedsiębiorstwa i zaplanowania strategii cenowej.
 • Elastyczność – wyciąganie danych ze stron internetowych może być dostosowane do różnych potrzeb – od prostego pobierania danych z jednej strony internetowej, po skomplikowane procesy pozyskiwania informacji z wielu źródeł jednocześnie.

Wszystko to sprawia, że web scraping jest niezwykle wartościowym narzędziem w dzisiejszym świecie danych. Jak nic innego liczy się jednak poprawność jego przeprowadzenia, dlatego też w przedsiębiorstwach z branży IT proces ten realizują specjaliści z dużą wiedzą.

Jakie są wady web scrapingu?

Chociaż web scraping ma wiele zalet, nie jest pozbawiony wad. Jedną z nich jest fakt, że scrapowanie danych może być czasochłonne i skomplikowane dla osób, które nie mają doświadczenia w programowaniu lub analizie danych. Niektóre strony internetowe są trudne do zeskrobywania ze względu na skomplikowaną strukturę lub dynamiczną zawartość. Ponadto nawet jeśli uda Ci się pobrać dane, mogą one wymagać dalszego przetwarzania i żmudnej analizy pojedynczych „skrawków”, co może być trudne i czasochłonne.

Inną wadą web scrapingu jest niejasna kwestia prywatności. Zbieranie danych z witryn internetowych bez zgody właściciela może prowadzić do naruszeń prywatności i problemów prawnych, a proces ten nie jest bezpośrednio opisany w prawie. Wiele firm i organizacji ma ścisłe zasady dotyczące tego, jakie informacje można zbierać i jak je wykorzystywać. Nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.

Ostatnią, ale nie mniej ważną wadą jest to, że web scraping może obciążać serwery stron internetowych. Jeśli duża liczba osób jednocześnie próbuje zeskrobać dane z tej samej strony internetowej, może to spowodować jej awarię lub znacznie spowolnić jej działanie. To nie tylko utrudnia dostęp do strony innym użytkownikom, ale także może prowadzić do konfliktów z właścicielami stron.

Czy web scraping jest legalny?

Legalność web scrapingu jest tematem dość skomplikowanym i zależy od wielu czynników. W niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, web scraping jest legalny, aczkolwiek wyłącznie po spełnieniu kilku warunków. Na przykład zazwyczaj można swobodnie gromadzić wyłącznie takie dane, które są publicznie dostępne i nie naruszają praw autorskich. Ponadto, jeżeli strona internetowa ma wyraźnie określone warunki korzystania zabraniające scrapingu, nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do konsekwencji prawnych – również w przypadku ogólnodostępnych witryn www.

W Polsce sytuacja jest w zasadzie identyczna – web scraping jako taki nie jest nielegalny jako sam proces, choć i tutaj muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim dane, które są zbierane, muszą być publicznie dostępne, a ich pobranie nie może naruszać praw autorskich ani prywatności użytkowników. Ponadto ważne jest, aby pamiętać o zasadach RODO obowiązujących w całej Europie – jeżeli dane osobowe będą przetwarzane w ramach scrapingu, należy to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami i np. anonimizować je.

Podsumowując, legalność web scrapingu zależy od wielu czynników – rodzaju gromadzonych danych, sposobu ich wykorzystania oraz prawa danego kraju. Dlatego też przed rozpoczęciem projektu scrapingu warto skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, najlepiej ekspertem specjalizującym się w ochronie baz danych osobowych. Równie istotne są prawa autorskie. Pamiętaj, że odpowiedzialne i etyczne korzystanie z technologii web scrapingu jest nie tylko legalne, ale również przynosi wiele korzyści.

Czy web scraping jest etyczny?

Web scraping, mimo swoich niewątpliwych zalet, budzi wiele kontrowersji związanych nie tylko z prawem, lecz także z etyką. Nawet gdy dany właściciel strony nie zabrania tego procesu per se, to warto pomyśleć, czy w ogóle przewidział ryzyko jego przeprowadzenia na danej witrynie. Często brak uściślenia tej kwestii w regulaminie wynika z niewiedzy właściciela strony www.

Co więcej, korzystanie z informacji zebranych przez konkurencyjną witrynę, mimo że zwykle legalne, może okazać się nieetyczne. Szczególnie wtedy, gdy dane „zeskrobane” z danej witryny wymagały od jej właściciela wieloletniego gromadzenia. Ściągnięcie ich w kilka minut to prosta, lecz niezbyt etyczna droga na skróty i wykorzystywanie wiedzy zdobywanej przez niektóre firmy całymi latami.

Do zagadnienia etyki dochodzi także kwestia obciążenia serwera, a transfer, przynajmniej w większości firm hostingowych, nie jest darmowy i wymaga cyklicznego opłacania. Web scraping może generować znaczny ruch na stronie internetowej, co w skrajnych przypadkach prowadzi do jej przeciążenia i awarii, czasami także utraty ważnych plików (te jednak zazwyczaj da się odzyskać dzięki cyklicznym backupom). Zawsze jednak prowadzi to do podwyższenia opłaty ze serwer.

Do czego służy web scraping?

Web scraping to technika ekstrakcji danych z różnych stron internetowych. Jest to proces automatycznego przeszukiwania stron WWW i gromadzenia informacji, które mogą być później wykorzystane w różnych celach. Dzięki web scrapingowi firmy są w stanie zbierać duże ilości danych z różnych źródeł w krótkim czasie, co pozwala im na szybkie reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe.

Jednym z najpopularniejszych zastosowań web scrapingu jest monitorowanie cen u konkurencji, pobieranie informacji o nowych produktach wprowadzanych na rynek, badania rynkowe, analiza sentymentu społecznościowego czy generowanie leadów sprzedażowych. Technika ta jest również często wykorzystywana do tworzenia agregatorów treści.

Scrapować – co to znaczy w praktyce?

 • Monitorowanie cen u konkurencji

Web scraping to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwala szybko i bezbłędnie przeanalizować ceny w konkurencyjnych witrynach. Dzięki temu firmy mogą na bieżąco śledzić zmiany cenowe w ofercie swoich rywali i dostosowywać do nich swoją strategię sprzedaży. To z kolei przekłada się na większą konkurencyjność na rynku i lepsze zrozumienie potrzeb klientów. Proces ten polega na automatycznym gromadzeniu informacji o cenach z różnych stron internetowych, w dużych ilościach i w krótkim czasie. W efekcie dana firma ma dostęp do aktualnych i precyzyjnie określonych cen – również historycznych – które mogą być wykorzystane do analizy rynkowej.

 • Gromadzenie informacji na temat produktów dostępnych u konkurencji

Web scraping pozwala również na zautomatyzowane bądź manualne pobieranie informacji o produktach dostępnych u konkurencji. Można w ten sposób na bieżąco analizować asortyment swoich rywali, gromadzić opisy produktów czy monitorować opinie klientów. To nieocenione narzędzie w rękach marketingowców, którzy dzięki niemu są w stanie szybko reagować na rynkowe zmiany i dostosowywać strategię swoich działań do aktualnej sytuacji.

 • Analizowanie zachowań klientów

Wykorzystując web scraping, można również analizować trendy i preferencje konsumentów. Na przykład jeśli konkurencja wprowadza nowy produkt do swojej oferty, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów, warto rozważyć wprowadzenie podobnego artykułu do własnej oferty. Ostateczna analiza opinii może także pomóc w identyfikacji potencjalnych problemów z jakością produktu lub obsługą klienta. Dzięki temu przedsiębiorca może zareagować na problem z dużym wyprzedzeniem, unikając np. problemów natury prawnej.

Narzędzia do web scrapingu

Własnoręczne, manualne scrapowanie wymaga ogromnych środków finansowych i zatrudnienia specjalistów, którzy będą w stanie proces ten przeprowadzić szybko i efektywnie. Niestety zwykle działania manualne są obarczone sporym ryzykiem błędów, a duże koszty wynikają z zatrudnienia w tym celu dedykowanych pracowników. Z tego też powodu web scraping warto zautomatyzować.

 • Biblioteki i programowanie

Do web scrapingu doskonale sprawdzi się język programowania Python oraz inne z funkcją parsowania HTML, które będą w stanie wyciągnąć wszystkie zalety z bogatych bibliotek ułatwiających ten proces, takich jak BeautifulSoup lub Scrapy. Dobrym rozwiązaniem jest również pobieranie danych z wybranej przez siebie witryny (bądź API), jak i wykorzystanie protokołu HTML.

 • Arkusze Google

Web scraping za pomocą Google Sheets to jedna z najprostszych metod ekstrakcji danych z internetu. Dzięki wbudowanym funkcjom, takim jak IMPORTXML lub IMPORTHTML, możemy łatwo pobierać dane ze stron internetowych bezpośrednio do przygotowanego wcześniej arkusza kalkulacyjnego. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają doświadczenia w programowaniu, ale potrzebują szybkiego i efektywnego narzędzia do zbierania informacji.

Proces ten polega na wykorzystaniu formuł Google Sheets do wprowadzenia adresu URL strony, z której chcemy pobrać dane, a następnie określenia ścieżki XPath lub HTML do konkretnych elementów na tej stronie. W rezultacie programista uzyskuje dane w wybranym przez siebie formacie, które może dalej analizować i przetwarzać. Ważne jest jednak, aby pamiętać o ograniczeniach tego narzędzia – Google Sheets pozwala na maksymalnie 50 operacji importu na jeden arkusz i może nie radzić sobie z bardziej skomplikowanymi strukturami danych.

Mimo tych ograniczeń, web scraping za pomocą Google Sheets jest nadal bardzo popularny ze względu na prostotę i dostępność. Nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności ani specjalistycznego oprogramowania – wszystko, czego potrzebuje programista, to dostęp do internetu i konto Google. Dlatego jeśli szukasz prostego i efektywnego narzędzia do web scrapingu, Google Sheets może być idealnym rozwiązaniem.

 • Narzędzia dla programistów Chrome

Web scraping za pomocą Chrome Devtools to kolejna metoda, która może okazać się niezwykle przydatna dla osób poszukujących efektywnych narzędzi do ekstrakcji danych z sieci, choć nieco mało wydajna. Chrome Devtools to zestaw narzędzi deweloperskich wbudowanych w przeglądarkę Google Chrome, które umożliwiają analizę i modyfikację struktur HTML i CSS, a także monitorowanie wydajności strony internetowej. Dzięki nim możemy na bieżąco obserwować zmiany zachodzące na stronie oraz łatwo identyfikować elementy, które chcemy „zescrapować”.

Proces web scrapingu za pomocą Chrome Devtools rozpoczyna się od otwarcia narzędzi deweloperskich w przeglądarce (najczęściej poprzez naciśnięcie klawiszy F12 lub Ctrl+Shift+I). Następnie należy przejść do zakładki „Elements”, gdzie widoczna jest struktura HTML danej strony. W tym miejscu istnieje możliwość zidentyfikowania i skopiowania interesujących elementów. To właśnie one posłużą do ekstrakcji danych.

Warto jednak pamiętać, że web scraping za pomocą Chrome Devtools wymaga pewnej wiedzy technicznej i umiejętności pracy z kodem HTML oraz CSS. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z web scrapingiem, ta metoda może wydawać się nieco skomplikowana. Ale nie zniechęcaj się – z czasem na pewno opanujesz te umiejętności. Pamiętaj, że każdy krok w stronę zdobywania wiedzy to krok w stronę twojego sukcesu.

 • Apify

Web scraping za pomocą Apify to kolejna metoda, która zasługuje na uwagę. Apify jest platformą do automatyzacji pracy w internecie, która umożliwia tworzenie i uruchamianie skryptów do ekstrakcji danych z różnych stron internetowych. Dzięki temu narzędziu w zasadzie każdy może łatwo i szybko pozyskać potrzebne informacje bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy programistycznej.

Apify oferuje wiele gotowych rozwiązań, które można dostosować do swoich potrzeb. Wśród nich znajdują się takie funkcje jak: przeglądanie stron, logowanie, wyszukiwanie informacji czy nawet interakcja z elementami strony. Co więcej, Apify pozwala na regularne aktualizacje danych, co jest niezwykle przydatne przy monitorowaniu dynamicznie zmieniających się treści. To sprawia, że web scraping za pomocą Apify staje się efektywnym narzędziem dla osób zajmujących się analizą danych czy marketingiem internetowym.

Jednakże warto pamiętać, że korzystanie z Apify wymaga pewnego stopnia technicznej biegłości. Mimo że platforma oferuje wiele gotowych rozwiązań, to jednak ich skuteczne wykorzystanie często wymaga umiejętności programowania. Niemniej jednak, dzięki obszernej dokumentacji oraz społeczności użytkowników, nawet osoby początkujące mogą nauczyć się korzystać z tego narzędzia. Tym bardziej że istnieje darmowa, 30-dniowa wersja próbna.

 • Scrapestack

Scrapestack to kolejne narzędzie, które warto rozważyć podczas wyboru metody do web scraping. Jest to potężna usługa API używana przez 2000 firm z całego świata, która umożliwia użytkownikom pobieranie danych z dowolnej strony internetowej i puli adresów IP – łącznie aż 35 milionów centrów danych. Scrapestack jest niezwykle elastyczny i może być używany do różnych celów, od monitorowania cen po analizę konkurencji. Obsługuje CAPTCHĘ oraz JavaScript, a także działa w trybie rzeczywistym.

W przeciwieństwie do innych narzędzi Scrapestack nie wymaga od użytkownika posiadania specjalistycznej wiedzy technicznej. Dzięki temu jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z web scrapingiem. Co więcej, program oferuje również bogate możliwości personalizacji żądań, co pozwala na dostosowanie procesu do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Jednym z największych atutów Scrapestack jest jego skalowalność. Bez względu na to, czy potrzebujesz pobrać dane z kilku stron, czy kilkuset tysięcy, Scrapestack poradzi sobie z tym zadaniem bez większego problemu. Dodatkowo, dzięki wsparciu dla wielu języków programowania, można łatwo zintegrować tę usługę z istniejącymi systemami i aplikacjami. Wszystko to sprawia, że Scrapestack stanowi doskonałe uzupełnienie dla każdego projektu web scrapingowego.

 • Sequentum

Sequentum to kolejne narzędzie, które warto rozważyć podczas wyboru metody do web scrapingu. Jest to zaawansowane oprogramowanie do pozyskiwania danych, jednocześnie bardzo szybkie, które pozwala na skuteczne i efektywne pozyskiwanie informacji z różnych stron internetowych. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika oraz szerokiemu zakresowi funkcji Sequentum jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników.

Web scraping za pomocą Sequentum charakteryzuje się dużą elastycznością. Narzędzie to umożliwia tworzenie skomplikowanych procesów ekstrakcji danych, które mogą obejmować wiele stron internetowych i różnego rodzaju informacje. Co więcej, Sequentum oferuje możliwość automatyzacji procesów ekstrakcji danych, co znacznie przyspiesza i ułatwia pracę. Wszystko to sprawia, że web scraping za pomocą Sequentum jest nie tylko efektywny, ale również wygodny. Tym bardziej że istnieje w nim opcja „Point and Click” oraz dedykowany interfejs API.

Sequentum to potężne narzędzie do web scrapingu, które łączy w sobie zaawansowane funkcje z prostotą obsługi. Dzięki temu jest ono idealnym rozwiązaniem dla osób szukających skutecznego sposobu na pozyskiwanie danych z internetu. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym użytkownikiem, web scraping za pomocą Sequentum z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

 • Bright Data

Bright Data to kolejne elastyczne narzędzie, oferujące nie tylko gotowe rozwiązania, lecz także możliwość rozbudowy i dostosowania do indywidualnych potrzeb. Data Collector nowej generacji, stworzony przez firmę Bright Data to innowacyjne rozwiązanie, które polega na automatycznym pobieraniu danych i spersonalizowanym ich przepływie. Wszystko to dostępne jest na jednym intuicyjnym pulpicie nawigacyjnym, niezależnie od skali kolekcji.

Zestawy danych oferowane przez Bright Data są niezwykle wszechstronne. Obejmują nie tylko trendy oraz konkretne dane pochodzące z sieci społecznościowych, ale również informacje dotyczące konkurencji oraz badania rynku. Dzięki temu możesz mieć pewność, że pobrane dane są dostosowane do specyficznych potrzeb Twojej firmy. Dzięki temu rozwiązaniu możesz skupić się na kluczowych obszarach działalności, automatyzując dostęp do wiarygodnych danych w Twojej branży.

Jednak to nie wszystko, co czyni Bright Data liderem. To także najbardziej wydajne narzędzie, wykorzystujące rozwiązania bez konieczności programowania, co przekłada się na oszczędność zasobów. Co równie istotne, gwarantuje najwyższą jakość dostarczanych danych, najdłuższy czas pracy bez przestojów oraz szybszy dostęp do informacji. Zaletą jest także niezawodność – ta przekłada się na spokój w korzystaniu z usługi oraz doskonałą obsługę klienta, która jest zawsze na wyciągnięcie ręki.

W jaki sposób witryny bronią się przed web scrapingiem?

Witryny internetowe stosują różne techniki w celu obrony przed web scrapingiem. Podstawą są zmienne nazwy klas i identyfikatorów HTML, co utrudnia lokalizowanie konkretnych elementów na stronie. Kolejne zabezpieczenia znajdują się w pliku robots.txt: Strony mogą go wykorzystać w celu wskazania botom informacji, które części strony mogą być indeksowane, a które powinny być pomijane. Chociaż przestrzeganie tych wytycznych jest dobrowolne, większość poważnych narzędzi do scrapingu przestrzega zasad robots.txt.

Kolejną skuteczną formą ochrony jest ograniczenie liczby żądań z jednego adresu IP. Witryny mogą monitorować zapytania pochodzących z jednego adresu IP w krótkim czasie i blokować te adresy, które przesyłają zbyt wiele żądań. Współczesne aplikacje do scrapingu mają jednak dostęp nawet do wielu milionów IP, co w praktyce redukuje przydatność tego rozwiązania do minimum.

Istotnym zabezpieczeniem jest także CAPTCHA, która wymaga od użytkownika, a w tym przypadku – od bota (skryptu), rozwiązania pewnej zagadki w celu dostępu do danej treści na stronach internetowych. Nie zawsze rozwiązanie to jest skuteczne, gdyż niektóre aplikacje mają wbudowaną funkcję pomijania. Niektóre strony wymagają także logowania. Tylko po założeniu dedykowanego konta możliwy jest dostęp do pewnych informacji.

Strony mogą blokować żądania od znanych botów na podstawie nagłówka User-Agent, jak i wykorzystać AJAX i dynamiczne ładowanie treści. W ten sposób tradycyjne metody scrapingu (które analizują tylko źródłowy kod HTML) mogą nie być w stanie uzyskać dostępu do wszystkich danych. Nowoczesne narzędzia rozwiązały już ten problem.

Ciekawostką jest stary, dobrze znany honeypot, czyli ukryte linki lub pola na stronie, które są niewidoczne dla normalnych użytkowników, ale mogą być wykryte przez bota. Jeśli bot próbuje uzyskać dostęp do tych linków lub pól, może zostać zablokowany, gdyż nikt – poza zwykłym użytkownikiem – nie powinien na nie trafić.

Niektóre witryny szyfrują dane, które przesyłają do przeglądarki, a następnie deszyfrują je za pomocą JavaScript. Oznacza to, że bot, który po prostu pobiera źródłowy kod HTML, nie będzie miał dostępu do informacji przechowywanych w bazie danych.

Gdzie uczyć się web scrapingu?

Nauka web scrapingu jest trudna, gdyż wymaga nieszablonowego myślenia oraz wieloetapowego, intensywnego zdobywania wiedzy. Nie warto jej przyswajać samodzielnie – proces ten jest na tyle delikatny i ryzykowny, że trzeba go przeprowadzić w sposób zgodny z prawem, etyką oraz aktualną wiedzą programistyczną.

Z tego względu warto wiedzę uzyskać w odpowiednim centrum szkolenia, który naprowadzi Cię na właściwe tory i pomoże w jej zdobyciu. Samodzielna nauka zazwyczaj opiera się na starych, nieaktualnych danych i pomocach naukowych, a jej wykorzystanie w karierze może okazać się ryzykiem niewartym zachodu.

FAQ:

1. Web scraping – co to jest?

Web scraping to automatyczny proces pozyskiwania danych ze stron internetowych poprzez analizę ich struktury i ekstrakcję interesujących informacji. Wykorzystuje się do tego specjalne skrypty lub narzędzia, które przeszukują kod HTML witryny, wyodrębniając potrzebne dane, takie jak tekst, obrazy czy linki.

2. Jak się nauczyć scrapowania?

Aby nauczyć się web scrapingu, zaleca się rozpoczęcie od nauki podstaw języka programowania, takiego jak Python, oraz zapoznanie się z bibliotekami takimi jak BeautifulSoup lub Scrapy, które ułatwiają proces ekstrakcji danych ze stron internetowych.

3. Web scraper – co to?

Web scraper to narzędzie do scrapingu danych z witryn. Można w tym celu używać bibliotek jak BeautifulSoup dla Pythona czy Puppeteer dla JavaScript. Istnieją też platformy jak Bright Data i Scrapestack z interfejsami graficznymi dla łatwego pozyskiwania danych.