Back to Top
Autor: Redakcja

Od jakiego języka programowania zacząć?

Zaczynając przygodę z programowaniem, często pojawia się pytanie: od jakiego języka zacząć? Istnieje wiele możliwości, ale wybór odpowiedniego języka może być kluczowy dla osiągnięcia sukcesu. Z artykułu dowiesz się o najczęściej wybieranych języka programowania i o tym jak podjąć właściwą decyzję, biorąc pod uwagę Twoje cele i preferencje.

Popularne języki programowania

W dzisiejszym cyfrowym świecie umiejętność programowania stała się nie tylko cennym narzędziem, lecz także niezbędnym elementem sukcesu w wielu dziedzinach życia zawodowego. Niezależnie od tego, czy chcesz zostać programistą, data scientist, inżynierem oprogramowania czy rozwijać się w rozwiązaniach chmurowych, wybór odpowiedniego języka programowania na początku Twojej drogi jest kluczowy.

  1. Pierwszy językiem o którym warto wiedzieć jest Python. Jest to język czytelnym składniowo kodzie, który jest popularny w dziedzinach takich jak analiza danych, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, web development i wiele innych. W środowisku programistycznym jest uznawany za język który idealnie pasuje zarówno dla osób początkujących, jak i dla osób z doświadczeniem w programowaniu.
  2. Drugim nie mniej popularnym językiem jest Java. Używany w tworzeniu aplikacji desktopowych, mobilnych (na platformę Android), aplikacji webowych oraz w szeroko rozumianym programowaniu korporacyjnym.
  3. Kolejnym językiem jest JavaScript. Wykorzystywany do tworzenia interaktywnych stron internetowych oraz aplikacji internetowych. Jest szeroko stosowany zarówno po stronie frontend, jak i po stronie backend. Do tworzenia stron internetowych również często używa się HTML (HyperText Markup Language) i CSS (Cascading Style Sheets).

Jak dokonać prawidłowego wyboru?

Nauka programowania to umiejętność która wymaga skupienia i doskonalenia. Wybór odpowiedniego języka programowania na początku nauki może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju jako programisty. Osoby początkujące często zastanawiają się: od którego języka zacząć? Dziś istnieje mnóstwo opcji, co może być przytłaczające dla początkujących.

  1. Na początku ważne jest określenie własnych celów i zainteresowań. Zanim podjąć decyzję, ważne jest zastanowić się, co chce się osiągnąć poprzez naukę programowania i co tak naprawdę jest najbardziej interesujące dla Ciebie. Może jest to tworzenie stron internetowych, aplikacji mobilnych, gier, czy może bardziej interesuje Cię analiza danych lub sztuczna inteligencja? Określenie swoich celów pomoże przy wyborze języka, który najlepiej będzie odpowiadał własnym potrzebom i zainteresowaniom.
  2. Kolejnym punktem na który trzeba zwracać uwagę jest popularność i zastosowanie języka. Języki programowania różnią się popularnością, zastosowaniami czy poziomem trudności. Na przykład, jeśli interesuje Cię tworzenie stron internetowych, HTML, CSS i JavaScript mogą być najlepszym wyborem. Natomiast jeśli chcesz zająć się analizą danych, Python lub SQL jest jednym z najczęściej wybieranych języków ze względu na jego prostotę i wszechstronność.
  3. Dla początkujących ważne jest, aby mieć dostęp do wysokiej jakości materiałów edukacyjnych. Więc wybór języka musi również opierać się na dostępności tych materiałów. Żeby zrozumieć który język pasuje Ci najbardziej, często zaleca się spróbować wykonać jeden projekt w kilku różnych językach i wtedy na podstawie własnych wniosków podjąć decyzję. Nie mniej istotne jest również wybór szkoleń na których będziesz się uczyć programować. W tym przypadku warto zwracać uwagę na rodzaje kursów zamieszczonych w ofercie firmy. Na przykład Coders Lab posiada bardzo obszerną ofertę. Takie kursy jak JavaScript Developer, Java Developer czy analiza danych w Python lub SQL są świetnym rozwiązaniem dla osób początkujących. Jeśli chodzi o osoby bardziej zaawansowane to mogą podejść do kursów z JS, React, Redux, Node.js, Machine Learning czy też Tester Automatyzujący.

Nie należy bać się przy wyborze języka, zwłaszcza na początku. Jak pokazuje praktyka, większość programistów zaczyna od jednego języka i później uczy się kolejnych w miarę potrzeb. Najważniejsze jest, aby rozpocząć naukę i nieustannie rozwijać się jako programista. Wybór języka programowania to tylko początek programistycznej podróży, ponieważ to właśnie jego nauka wymaga wysiłku. Musisz określić kierunek w którym chcesz się rozwijać. Możesz zostać JavaScript Developer, Python Developer, Java Developer lub analitykiem danych za pomocą Pythona lub SQLa. Niezależnie od tego, który język bądź kierunek wybierzesz, najważniejsze jest zaangażowanie, determinacja i ciągłe dążenie do doskonałości.

FAQ:

1. Dlaczego warto zacząć naukę od języka programowania?

Rozpoczęcie nauki programowania może rozwijać umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz otwierać drzwi do kariery w dziedzinie technologii.

2. Jak szybko można nauczyć się podstaw programowania?

To zależy od wielu czynników, takich jak czas poświęcony na naukę, zaangażowanie i skomplikowanie wybranego języka programowania. Ale podstawy można przyswoić w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy.

3. Czy powinienem się skupić na nauce jednego języka, czy uczyć się wielu naraz?

Warto zacząć od nauki jednego języka, aby zrozumieć podstawowe koncepcje programowania, a następnie ewentualnie rozszerzyć swoją wiedzę o inne języki w miarę potrzeb i zainteresowań.

4. Czy nauka programowania jest dla każdego?

Tak, zdecydowanie! Każdy, kto jest ciekawy i chce się nauczyć, może zacząć swoją przygodę z programowaniem. Wielu programistów zaczęło od zera i osiągnęło imponujące sukcesy w tej dziedzinie.


Czytaj podobne artykuły