Back to Top
Sztuczna inteligencja i człowiek
Autor: Redakcja

Jak sztuczna inteligencja zmienia nasze życie?

Coraz większa świadomość i zrozumienie potencjału AI, przyczyniły się do jej popularności i szerokiego zastosowania w różnych obszarach życia i działalności ludzkiej. Jak sztuczna inteligencja zmienia nasze życie? Jak powstała i jaką wróży przyszłość? O tym więcej w artykule.

W jakich dziedzinach życia wykorzystuje się sztuczną inteligencję?

Sztuczna inteligencja usprawnia przede wszystkim procesy biznesowe. W jaki sposób? AI jest wykorzystywana do automatyzacji i optymalizacji procesów, co prowadzi do większej wydajności i redukcji kosztów. Przykłady to automatyczne systemy obsługi klienta, systemy zarządzania zapasami, prognozowanie sprzedaży i wiele innych. Wspiera firmy w utrzymaniu bezpieczeństwa — wykorzystywana do wykrywania oszustw, cyberataków i innych zagrożeń bezpieczeństwa. Może również pomóc w monitorowaniu systemów i sieci w czasie rzeczywistym, umożliwiając szybką identyfikację i reakcję na potencjalne problemy.

Sztuczną inteligencję wykorzystują również medycy i opieka zdrowotna. AI wykorzystywana jest do analizy wyników badań, rozpoznawania chorób na podstawie wyników pacjenta, a nawet w odpowiednim doborze planu leczenia. AI jest w stanie ułożyć odpowiednią dietę czy zaproponować plan treningowy. Z dobrodziejstw sztucznej inteligencji korzysta również edukacja — to jedno z narzędzi, które pomaga w monitorowaniu postępu uczniów. AI wspiera również proces nauczania, dostosowując materiały do indywidualnych potrzeb i stylów uczenia się uczniów. Pomaga również naukowców w przetwarzaniu i analizie ogromnych ilości danych, przyspieszając odkrycia w różnych dziedzinach, od astronomii po biologię.

Poza powyższym AI jest wykorzystywana w grach komputerowych, filmach, muzyce i innych formach rozrywki, tworząc bardziej zaawansowane i realistyczne doświadczenia. Np. w grach RPG producenci używają AI do zarządzania życiem wirtualnych postaci, w tym NPC (non-player character) oraz przeciwników czy do analizy danych, takich jak umiejętności graczy, w celu dostosowania poziomu trudności.

Sztuczna inteligencja — kto ją stworzył?

Sztuczna inteligencja nie jest dziełem jednej osoby, ale raczej wynikiem pracy wielu naukowców, inżynierów i matematyków na przestrzeni lat.

Za ojca sztucznej inteligencji uważany jest Alan Turing. Był on brytyjskim matematykiem, który podczas II wojny światowej pomógł złamać kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Jego prace na temat obliczeń i maszyn Turinga stanowią podstawę współczesnej informatyki i teorii AI. Znany jest również z "Testu Turinga", próby oceny inteligencji maszyn. Z kolei znany z tego, że wymyślił termin ‘sztuczna inteligencja” jest John McCarthy, czyli amerykański informatyk. Był również jednym z twórców języka programowania LISP, który był szeroko stosowany w badaniach nad AI. Pionierem AI był również Marvin Minsky, który założył słynne Laboratorium Sztucznej Inteligencji przy MIT. Jego prace na temat perceptronów i sieci neuronowych były fundamentalne dla rozwoju AI. Z kolei pierwszy model sieci neuronowej wyszedł spod ręki Franka Rosenblatta, który wynalazł Perceptron.

Natomiast obecny boom AI zawdzięczamy trzem naukowcom: Geoffrey Hinton, Yann LeCun, Yoshua Bengio. Nazywani są "ojcami głębokiego uczenia", poddziedziny AI skupiającej się na sieciach neuronowych. Ich prace w ostatnich dekadach przyczyniły się do rozwoju i powszechności AI.

Jaka jest przyszłość sztucznej inteligencji?

AI to dziedzina, która nadal się rozwija i ewoluuje, z nowymi przełomami i innowacjami pojawiającymi się regularnie. Na pewno dzięki AI będziemy w stanie dokładniej personalizować doświadczenia użytkowników: od rekomendacji produktów po spersonalizowane plany nauczania. Dzięki sztucznej inteligencji stworzonych zostanie więcej autonomicznych systemów, takich jak samochody autonomiczne, drony, czy roboty przemysłowe.

AI ma obecnie ogromny potencjał w medycynie, od diagnozowania chorób po rozwijanie nowych leków. Jesteśmy dopiero na początku wykorzystania AI w tej dziedzinie, więc czas będzie sprzyjał innowacjom medycznym. W związku z tym pojawiają się nowe zagadnienia dotyczące etyki i regulacji. Jak zapewnić, że AI będzie używana odpowiedzialnie? Jak zapobiec naruszeniom prywatności i dyskryminacji? Te pytania będą prawdopodobnie coraz ważniejsze w przyszłości.

Dzięki AI możemy tworzyć spersonalizowane procesy nauczania, co może prowadzić do lepszych wyników edukacyjnych. Biorąc pod uwagę naukę i edukację, warto również podkreślić, że większość obecnych systemów AI polega na uczeniu nadzorowanym, gdzie AI jest trenowana na podstawie określonych "prawidłowych" odpowiedzi. Rozwój technik uczenia nienadzorowanego i półnadzorowanego może prowadzić do systemów AI, które są bardziej zdolne do nauki i adaptacji w nieznanych środowiskach.

W miarę jak AI staje się coraz bardziej powszechne, rośnie również zapotrzebowanie na większą transparentność. To oznacza, że będziemy potrzebować lepszych sposobów na zrozumienie, jak AI podejmuje decyzje, na czym je opiera i jakie konsekwencje przyniesie to w przyszłości.

Zapoznaj się z naszym kursem Sztuczna inteligencja w praktyce