Back to Top
ChatGPT - Co to jest i jak z tego korzystać?
Autor: Redakcja

ChatGPT - Co to jest i jak z tego korzystać?

ChatGPT to zaawansowany model języka, stworzony przez OpenAI, który może prowadzić konwersacje, odpowiadać na pytania, tworzyć treści, a nawet pomagać w nauce. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest ChatGPT, jak działa i jak możesz z niego korzystać w swoim codziennym życiu czy pracy.

Co to jest ChatGPT?

ChatGPT to sztuczna inteligencja oparta na języku naturalnym, która generuje tekst wysokiej jakości na podstawie wcześniej wprowadzonych danych. Korzysta z technologii GPT (Generative Pretrained Transformer), która pozwala mu na generowanie zrozumiałych i spójnych odpowiedzi na pytania lub komentarze użytkowników. Jest to model uczenia maszynowego, który został przeszkolony na ogromnych zbiorach danych tekstowych, aby nauczyć się rozumieć i generować tekst na różnorodne tematy w sposób, który jest zrozumiały i spójny dla ludzi. Dzięki temu ChatGPT może tworzyć długie, sensowne i spójne odpowiedzi na różne typy zapytań.

Jednym z kluczowych aspektów ChatGPT jest to, że nie posiada on "własnej" wiedzy lub opinii — wszystkie informacje, które generuje, pochodzą z danych, na których został przeszkolony.

Pamiętaj jednak, że ChatGPT nie jest doskonały i czasami może generować odpowiedzi, które są nieprecyzyjne, nieaktualne lub niepełne, a w niektórych przypadkach nawet wprowadzające w błąd. Zawsze warto sprawdzić informacje uzyskane od ChatGPT z niezależnym, wiarygodnym źródłem.

Kto stworzył ChatGPT?

ChatGPT został stworzony przez OpenAI, organizację badawczą z siedzibą w San Francisco, która zajmuje się rozwijaniem technologii sztucznej inteligencji. OpenAI zostało założone przez Elona Muska, Sama Altmana i kilku innych wybitnych ekspertów w dziedzinie technologii i sztucznej inteligencji, a jej misją jest zapewnienie, że sztuczna ogólna inteligencja (AGI) będzie służyła wszystkim ludziom. ChatGPT jest jednym z wielu produktów OpenAI i jest częścią większej rodziny modeli językowych GPT.

Jak działa ChatGPT?

ChatGPT działa poprzez przewidywanie następnego słowa na podstawie wcześniej podanej sekwencji słów. Dzięki treningowi na ogromnych zbiorach danych tekstowych model nauczył się rozumieć i generować tekst zrozumiały dla człowieka. Jego działanie polega na generowaniu odpowiedzi na wprowadzane teksty wejściowe, przewidując najbardziej prawdopodobne następne słowa lub frazy.

Gdy wprowadzasz tekst — na przykład, jeśli dasz mu sekwencję słów "Jaka jest dzisiaj..." — model analizuje to, a następnie generuje odpowiedź, próbując przewidzieć, jakie słowa najprawdopodobniej nastąpiłyby po podanym tekście wejściowym, na podstawie danych, na których był trenowany. Model może przewidzieć, że następnym słowem będzie "pogoda" lub "data". Nauczył się też, że jeśli zdanie zaczyna się od "Czy" lub "Czy mógłbyś", to prawdopodobnie jest to pytanie.

Ważne jest to, że ChatGPT nie rozumie tekstu w sposób, w jaki robią to ludzie. Model nie posiada świadomości ani wiedzy niezależnej od danych, na których był trenowany. Wszystko, co generuje, pochodzi z analizy wzorców w danych, na których był trenowany, a nie z jakiegokolwiek niezależnego "rozumienia" treści.

Jak korzystać z ChatGPT?

ChatGPT jest wysoce wszechstronnym narzędziem, które można wykorzystać w różnych dziedzinach i kontekstach, w zależnoci od Twoich potrzeb. Oto kilka przykładów:

 • Konwersacja: Możesz korzystać z ChatGPT do prowadzenia rozmów, zadawania pytań, czy generowania pomysłów. ChatGPT może służyć jako wirtualny asystent w obsłudze klienta, automatyzując odpowiedzi na często zadawane pytania, co przyspiesza czas reakcji i zmniejsza obciążenie pracowników. ChatGPT może być cennym narzędziem dla pisarzy, marketerów, nauczycieli, studentów i innych, którzy regularnie tworzą treści.
 • Edukacja: ChatGPT może być używany jako interaktywne narzędzie edukacyjne. Może pomagać uczniom w nauce, wyjaśniając skomplikowane tematy i odpowiadać na pytania uczniów na różnych poziomach edukacji.
 • Praca: ChatGPT może być pomocny w pracy, oferując sugestie i pomoc w tworzeniu dokumentów, e-maili, prezentacji i innych materiałów pisemnych. Najbardziej przydatny będzie w marketingu i nowych mediach, gdzie ChatGPT może służyć do tworzenia treści, takich jak posty na blogu, opisy produktów, artykuły prasowe, a nawet treści na media społecznościowe.
 • Programowanie: ChatGPT może pomóc programistom, sugerując fragmenty kodu, wyjaśniając skomplikowane koncepcje programistyczne, czy pomagając w debugowaniu.
 • Badania i rozwój: ChatGPT może służyć jako narzędzie do badań, generując nowe pomysły, pomagając w analizie danych, czy nawet prowadząc dialog z naukowcami lub respondentami na różne tematy.
 • Osobisty asystent: ChatGPT może pomagać w organizacji codziennego życia, przypominając o spotkaniach, zadaniami do zrobienia czy urodzinach bliskich.

Chat GPT – podobne narzędzia

GPT (Generative Pretrained Transformer) od OpenAI nie jest jedynym narzędziem opartym na modelach języka. Istnieje wiele innych narzędzi, które również wykorzystują podobne technologie do generowania tekstu. Oto kilka przykładów:

 • Transformer od Google: To technologia, na której bazuje GPT. Transformer jest modelem głębokiego uczenia się, który jest stosowany do rozwiązywania problemów związanych z przetwarzaniem języka naturalnego.
 • BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers): Jest to kolejna technologia stworzona przez Google. W przeciwieństwie do ChatGPT, BERT jest w stanie analizować kontekst zarówno z lewej, jak i z prawej strony danego słowa, co pozwala na lepsze zrozumienie znaczenia tekstu.
 • T5 (Text-to-Text Transfer Transformer): To kolejny model stworzony przez Google, który jest w stanie przekształcać dowolny tekst na dowolny inny tekst, co pozwala na szeroki zakres zastosowań, od tłumaczenia języków po generowanie odpowiedzi na pytania.
 • XLNet: Jest to model stworzony przez zespół z Carnegie Mellon University i Google's Brain Team. XLNet jest podobny do BERT, ale korzysta z innej techniki do analizy kontekstu, co pozwala mu lepiej zrozumieć znaczenie tekstu.
 • DialoGPT: Jest to wariant modelu GPT stworzony specjalnie do generowania dialogów. DialoGPT jest w stanie generować odpowiedzi na pytania i prowadzić rozmowę w sposób, który jest bardziej naturalny i spójny.

Każde z tych narzędzi ma swoje unikalne cechy i zastosowania, ale wszystkie są oparte na podobnych technologiach i wykorzystują techniki głębokiego uczenia się do analizy i generowania tekstu.

Czym Chat GPT różni się od innych form sztucznej inteligencji?

ChatGPT jest specyficzną formą sztucznej inteligencji, która skupia się na generowaniu tekstów oraz interakcji z użytkownikami w formie tekstowej rozmowy. Ale jak różni się od innych form AI?

 • Język naturalny: W przeciwieństwie do wielu innych systemów AI, które koncentrują się na konkretnych zadaniach, takich jak rozpoznawanie obrazów czy analiza danych, ChatGPT skupia się na przetwarzaniu języka naturalnego. Jest specjalizowany w generowaniu tekstów i rozumieniu kontekstu językowego.
 • Model oparty na transformatorach: ChatGPT wykorzystuje architekturę opartą na transformatorach, co oznacza, że jest zdolny do analizowania długich sekwencji tekstu i przewidywania, co najprawdopodobniej nastąpi dalej w tekście. W przeciwieństwie do niektórych innych modeli AI, ChatGPT jest w stanie generować długie i złożone odpowiedzi, które są spójne z kontekstem wprowadzanego tekstu.
 • Generalizacja: Dzięki temu, że ChatGPT był trenowany na ogromnej ilości różnych tekstów, jest zdolny do generalizacji na podstawie tej wiedzy i generowania odpowiedzi na szeroki zakres pytań i tematów. W przeciwieństwie do niektórych innych systemów AI, które mogą być wyspecjalizowane w bardzo wąskim obszarze, ChatGPT ma szerszą zdolność do obsługi różnorodnych tematów i zadań.
 • Brak wiedzy na temat świata: W przeciwieństwie do niektórych systemów AI, które są zaprogramowane z konkretną bazą wiedzy na temat świata, ChatGPT nie posiada takiej wiedzy. Zamiast tego, wszystko, co "wie", pochodzi z analizy danych, na których był trenowany. Może to prowadzić do błędów, nieaktualnych informacji, a nawet tworzenia informacji, które mogą wprowadzić w błąd.
 • Uczenie nienadzorowane: ChatGPT został przeszkolony za pomocą metody nazywanej uczeniem nienadzorowanym. Oznacza to, że zamiast uczyć się na podstawie konkretnych par pytań i odpowiedzi, model był trenowany na podstawie analizy ogromnych ilości tekstów i nauczył się generować odpowiedzi poprzez przewidywanie, co najprawdopodobniej nastąpiłoby dalej w danym tekście. Jest to inny sposób uczenia maszynowego, niż stosowany w wielu innych systemach AI.

Podsumowując, ChatGPT to potężne narzędzie, które może pomóc w wielu dziedzinach — od edukacji po pracę i twórczość. Jego zdolność do generowania sensownych, spójnych i zrozumiałych odpowiedzi na różnego rodzaju zapytania czyni go niezwykle wartościowym narzędziem dla każdego, kto pracuje z tekstem lub informacją. Pamiętaj jednak, że pomimo swojej zaawansowanej technologii, ChatGPT nie jest doskonały i może czasem generować odpowiedzi, które nie są do końca poprawne lub spójne. Dlatego zawsze warto sprawdzać informacje i korzystać z krytycznego myślenia, kiedy korzystasz z tego narzędzia.

Jesteś gotowy, aby spróbować ChatGPT? Na wygranej pozycji będą wszyscy, którzy potrafią obsługiwać narzędzia AI, dlatego jako Coders Lab chcemy być częścią tej rewolucji i dla trzech technologii stworzyliśmy kurs napędzany AI. Dla kursów testerskich, programistycznych i analitycznych opracowaliśmy przewodnik, który pomoże Ci wykonywać pracę szybciej i efektywniej. Chcemy zachęcić Cię do zgłębienia wiedzy na temat sztucznej inteligencji i tego, co można osiągnąć ze wsparciem Chata GPT, dlatego dla wszystkich, którzy od maja rozpoczęli lub rozpoczną u nas naukę, dorzucamy go za darmo. Oznacza to, że już niedługo na Twoim koncie LMS pojawią się praktyczne ćwiczenia z wykorzystania narzędzi AI w różnych dziedzinach — w zależności od wybranego przez Ciebie kursu. Każdy moduł to wygodna formuła self-learningu online.

FAQ:

1. Na jakiej technologii opiera się ChatGPT?

ChatGPT opiera się na technologii tzw. Transformerów, a dokładniej na architekturze modelu Generative Pretrained Transformer (GPT), która pozwala na generowanie sekwencji tekstu o wysokiej jakości. Transformer to rodzaj modelu opartego na sieciach neuronowych, który wykorzystuje mechanizmy do generowania i przetwarzania sekwencji danych.

2. Do czego mogę wykorzystać ChatGPT?

Możliwości wykorzystania ChatGPT są praktycznie nieograniczone. Może służyć do prowadzenia rozmów, generowania pomysłów, tworzenia treści, pomocy w nauce, pracy, a nawet programowaniu.

3. Czy ChatGPT zawsze generuje poprawne i spójne odpowiedzi?

Mimo że ChatGPT jest zaprojektowany, aby generować poprawne i spójne odpowiedzi, to jednak nie jest doskonały. Czasem może generować odpowiedzi, które nie są do końca precyzyjne, poprawne czy spójne. Dlatego zawsze warto sprawdzać informacje i korzystać z krytycznego myślenia.

4. Czy korzystanie z ChatGPT jest bezpieczne?

Tak, korzystanie z ChatGPT jest bezpieczne. Jednak warto pamiętać, że jak każde narzędzie, ChatGPT powinno być używane odpowiedzialnie. Oznacza to, że informacje, które wprowadzasz do ChatGPT, nie są przechowywane ani nie są dostępne dla innych osób czy firm. Jednak warto pamiętać, że nie należy wprowadzać do systemu wrażliwych danych, takich jak numer karty kredytowej czy dane osobowe.

Zapoznaj się z naszym kursem Sztuczna inteligencja w praktyce


Czytaj podobne artykuły